AB’den organik üretim için iddialı hedefler!

AB Komisyonu, organik üretimin geliştirilmesi hedefiyle hazırlanan Eylem Planı’nı açıkladı. Planla, 2030 yılına kadar organik ürünlerin üretim ve tüketimini artırmak, organik tarım yapılan arazilerin toplam içerisindeki payının yüzde 25'e ulaşması ve organik su ürünleri yetiştiriciliğinin artması amaçlanıyor.

AB’den organik üretim için iddialı hedefler!
AB’den organik üretim için iddialı hedefler!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

AB Komisyonu, organik üretimin geliştirilmesi hedefiyle hazırlanan Eylem Planı’nı açıkladı. Planla, 2030 yılına kadar organik ürünlerin üretim ve tüketimini artırmak, organik tarım yapılan arazilerin toplam içerisindeki payının yüzde 25'e ulaşması ve organik su ürünleri yetiştiriciliğinin artması amaçlanıyor.

AB Komisyonu tarafından Yeşil Mutabakat kapsamındaki Çiftlikten Çatala ve Biyoçeşitlilik Stratejisi hedefleri ile uyumlu olarak hazırlanan Organik Üretim Eylem Planı açıklandı.

Organik tarım yapılan arazilerin payının %25’e ulaşması amaçlanıyor

Günümüzde AB tarım alanlarının yaklaşık %8,5'i organik tarıma ayrılmış durumda bulunuyor. Mevcut eğilimlerin devam etmesi halinde, bu oranın 2030'a kadar %15-18'e ulaşacağı öngörülüyor.

AB Komisyonu’nun sunduğu Eylem Planı, bu oranın %25’e ulaşmasını sağlamaya yönelik ek araçlar önerisi sunuyor.

Hayvan refahının artırılması, organik tohumların kullanımı, tarım sektörünün karbon ayakizinin azaltılması, su ve enerji kaynaklarının ve ayrıca plastik kullanımının en aza indirgenmesi Eylem Planı’nın hedefleri arasında yer alıyor.

Ulusal organik eylem planları teşvik ediliyor

AB Komisyonu, üye ülkelerin organik tarımdaki ulusal paylarını artırmak üzere ulusal organik eylem planlarını geliştirmeye teşvik ediyor.

Halihazırda AB ülkeleri arasında organik tarım yapılan tarım arazilerinin payı %0,5 - %25 oranları arasında değişiyor. Tüketici talebinin artmasıyla birlikte çiftçilerin organik ürün yetiştirme çabalarının da artacağından yola çıkılarak, tüketici bilinci ve güvenini geliştirerek, talebi artırmayı odağına alan bazı somut eylemler Eylem Planı kapsamında sunuluyor.

“Doğa ile ilişkimizde dengeyi yeniden sağlamamız lazım”

Avrupa Yeşil Anlaşmasından sorumlu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, konuya ilişkin açıklamasında, “Tarım, biyolojik çeşitlilik kaybının ana nedenlerinden biridir ve biyolojik çeşitlilik kaybı, tarım için büyük bir tehdittir. Doğa ile ilişkimizde acilen dengeyi yeniden sağlamamız gerekiyor. Bu, çiftçilerin tek başına karşılaştığı bir durum değil, tüm gıda zincirini ilgilendiriyor. Bu Eylem Planı ile organik tarıma olan talebi artırmayı, tüketicilerin bilinçli seçimler yapmasına yardımcı olmayı ve Avrupalı ​​çiftçileri geçişlerinde desteklemeyi amaçlıyoruz. Organik tarıma ne kadar çok arazi ayırırsak, o topraklarda ve çevresindeki alanlarda biyolojik çeşitliliğin korunması o kadar iyi olur” dedi.

Tarımdan Sorumlu Komisyon Üyesi Janusz Wojciechowski de, “Organik sektör sürdürülebilir uygulamaları ve kaynak kullanımıyla tanınıyor ve Yeşil Anlaşma hedeflerine ulaşmada merkezi rolünü veriyor. Organik tarım hedefinin %25'ine ulaşmak için, her Üye Devletin organik sektörleri arasındaki önemli farklılıkları hesaba katarken, talebin sektörün büyümesini yönlendirmesini sağlamalıyız. Organik Eylem Planı, sektörün dengeli büyümesine eşlik edecek araçlar ve fikirler sağlar. Kalkınma, Ortak Tarım Politikası, araştırma ve inovasyonun yanı sıra AB, ulusal ve yerel düzeydeki kilit aktörlerle yakın işbirliği ile desteklenecektir” diye konuştu.

“Organik sektör çevre kadar, ekonomik faydalar da sağlar”

Çevre, Okyanuslar ve Balıkçılıktan Sorumlu Komisyon Üyesi Virginijus Sinkevičius ise, “Organik tarım çevreye birçok fayda sağlar, sağlıklı topraklara katkıda bulunur, hava ve su kirliliğini azaltır ve biyolojik çeşitliliği iyileştirir. Aynı zamanda, son 10 yılda talebin üretimden daha hızlı artmasıyla organik sektör, oyuncularına ekonomik faydalar sağlıyor. Yeni Organik Tarım Eylem Planı, organik tarım altındaki tarım alanlarının %25'i ve Biyoçeşitlilik ve Çiftlikten Çatal Stratejilerinde yer alan organik su ürünleri yetiştiriciliğinin önemli ölçüde artırılması hedeflerine ulaşmak için önemli bir araç olacaktır. Buna ek olarak, AB su ürünleri yetiştiriciliğinin sürdürülebilir gelişimi için yakında Komisyon tarafından kabul edilecek yeni Stratejik İlkeler, organik su ürünleri yetiştiriciliğini daha da teşvik edecektir” ifadelerini kullandı.

31 Mar 2021 - 10:47 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.