'Et meselesi, aslında ot meselesi'

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Erzurum Şube Başkanı Erdal Şengül, kaliteli kaba yem sorunu ve yem planlaması konularında üreticiler için yol haritası niteliğinde tespitlerde bulundu.

'Et meselesi, aslında ot meselesi'
'Et meselesi, aslında ot meselesi'
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Erzurum Şube Başkanı Erdal Şengül, kaliteli kaba yem sorunu ve yem planlaması konularında üreticiler için yol haritası niteliğinde tespitlerde bulundu.

Şengül, kaba yem sorunu ve yem planlamasıyla ilgili olarak bilimsel gerçeklere dayalı bir yaklaşım sergilenemediği sürece yüksek verime sahip hayvanlardan bile verim elde edilemeyeceğini belirtti; "Buradan şu sonuç çıkıyor: et meselesi, aslında ot meselesi" dedi.

Tarım ve hayvancılıkla ilgili planlamalar yapılırken eski verilerle uğraşmak yerine geleceğe dair uzun vadeli projeler geliştirmek gerektiğini vurgulayan Şengül; "Varlığımızı devam ettirebilme açısından tarım ve hayvancılıkta ülkesel ve küresel bazda; ekolojik, ekonomik ve sosyal riskleri mutlaka göz önünde bulundurmalı, arz-talep durumu ve rekabet koşullarını iyi bir şekilde tahlil etmeliyiz" diye konuştu.

Sektörde var olabilmek için

Tarım ve hayvancılıkta kârlılık için verimli ve kaliteli üretimin önemli bir etken olduğunu, kârlılık üzerine etki eden öncelikli unsurun ise, üretim maliyetleri olarak karşımıza çıktığını anlatan Şengül, "Tarım ve hayvancılığı birbiriyle bağlantılı, devamlılıkları birbirine bağımlı olan iki faaliyet alanı olarak düşündüğümüzde, bitkisel üretimin başlangıcından en son üretilen hayvansal ürün aşamasına kadar her bir dönem için hassas ve düzenli planlamalar yapılmalıdır." ifadelerini kullandı.

Hayvancılıkta en önemli maliyeti yem masraflarının oluşturduğunu kaydeden ZMO Şube Başkanı Şengül, geleneksel yöntemler ve düşük kaliteli kaba yem ile beslenen hayvanlardan istenen kalitede, yüksek verim elde etmenin mümkün olmadığını vurguladı.

Bitkisel üretimlerden arta kalan, düşük besin değerine sahip yemlerle hayvan beslemek suretiyle bu sektörde var olunamayacağını söyleyen Şengül; yüksek verimli hayvanlarla hayvancılık yapılması durumunda bile saman yedirilerek yüksek verim elde etmeyi beklemenin çok mantıklı olmayacağını belirtti.

Kaliteli kaba yem açığı var…

Türkiye'de dalgalanmalarla birlikte yaklaşık olarak 15 milyon "Kültür Irkı" büyükbaş hayvan varlığına eşdeğer bir hayvan varlığının bulunduğunu açıklayan Şengül; mevcut hayvanların yaşama payı için kaliteli kaba yem açığının bile en iyimser hesaplamalarla %30-35 civarında olduğunu belirtti. Açığın saman ve diğer bitkisel üretim artıkları ile kapatılmaya çalışıldığını ifade etti.

Şengül, hayvancılıkta asgari kâr elde edilecek bir faaliyet hedeflenmesi durumunda, kaliteli kaba yem açığının en az %50 düzeyinde olduğunu söyledi. Bu açığın kapatılmasının yıllardır yem bitkileri ve diğer bitkisel üretimlere yapılan devlet desteklerine rağmen mümkün olamadığını kaydetti. Şengül'e göre bunun sebebi hayvansal ürün fiyatları, pazarlama sorunları, yem üretim ve tüketimi ile ilgili koordinasyon ve planlama eksikliği.

Hayvancılık faaliyetlerinin bölgelerin ekonomik, sosyal ve ekolojik koşullara bağlı olarak şekillendiğini belirten kaydeden Başkan Şengül, küçük aile işletmeleri şeklindeki hayvancılık faaliyeti ile hayvansal üretimde küresel düzeyde hayvancılığın yapılabilmesinin mümkün olmadığına dikkati çekerek, "Kaldı ki bu tür aile işletmeleri bile kendi hayvanlarının ihtiyacı olan kaliteli kaba yemi üretme yerine düşük kaliteli saman gibi artıkları yüksek maliyetlerle tedarik ederek hayvan beslemektedirler." dedi.

Tarımsal kesim bilinçlendirilmeli

Tarımsal yapının gereği bu tür hayvancılık faaliyetlerinin devam ettirilmesi gerektiğini vurgulayan E. Şengül, kırsal kesimde hayvancılıkla uğraşan üreticilere tavsiyelerde de bulundu. Şengül; "Üreticilerimizin devlet desteklemelerini çok iyi şekilde değerlendirmeleri ve kendi kaliteli kaba yemlerini üretmeleri bu tür faaliyetleri sürdürülebilir kılacaktır" ifadesini kullandı.

Öte yandan ülkede yaklaşık 20 milyon hektar civarında işlemeli tarım arazisinin 4-5 milyon hektarının her yıl nadasa bırakıldığını belirten ZMO Şube Başkanı Şengül, tarım arazileri içerisinde kaliteli kaba yem üretimi amacıyla kullanılan yem bitkileri ekiliş alanlarının hayvancılıkta gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında yok sayılabilecek düzeyde olduğunu vurguladı.

Etkin münavebe sistemi uygulamaları ile yem bitkilerini üretim zincirine dahil etmede tarım kesimin bilinçlendirilmesi ve bu süreci benimsemesinin şart olduğunu belirten Şengül; aksi halde iyi niyetle yapılan son derece faydalı devlet teşviklerinin dahi bu problemin üstesinden gelmeye yetmeyeceğini sözlerine ekledi.

İHA

15 Ara 2017 - 13:46 - Güncel

Muhabir  Baran Baran


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.