Gıdalar için çok önemli trans yağ düzenlemesi!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çıkartılan yönetmelikle, gıdalarda kullanımı kısıtlanmış öğeler listesine trans yağlar da eklendi. Perakende işletmelere arz edilen gıdalar ile son tüketiciye sunulan gıdalarda trans yağ miktarı, toplam yağın 100 gramında 2 gramı geçmeyecek.

Gıdalar için çok önemli trans yağ düzenlemesi!
Gıdalar için çok önemli trans yağ düzenlemesi!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çıkartılan yönetmelikle, gıdalarda kullanımı kısıtlanmış öğeler listesine trans yağlar da eklendi. Perakende işletmelere arz edilen gıdalar ile son tüketiciye sunulan gıdalarda trans yağ miktarı, toplam yağın 100 gramında 2 gramı geçmeyecek.

Türk Gıda Kodeksi Gıdalara Vitaminler, Mineraller ve Belirli Diğer Öğelerin Eklenmesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 7 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelikte yeni tanımlar

Buna göre, Türk Gıda Kodeksi Gıdalara Vitaminler, Mineraller ve Belirli Diğer Öğelerin Eklenmesi Hakkında Yönetmeliğin “Tanımlar” başlıklı 4 üncü maddesine yeni bentler eklendi.

“ı) Beslenme beyanı: Bir gıdanın içerdiği enerji, besin öğeleri veya diğer öğeleri nedeniyle beslenme yönünden aşağıda belirtilen yararlı özelliklere sahip olduğunu belirten, ileri süren veya ima eden,

1) Enerji için; “Sağlar”, “Azalan veya artan oranda sağlar”, “Sağlamaz”,

2) Besin öğeleri ve/veya diğer öğeler için; “İçerir”, “Azalan veya artan oranlarda içerir”, “İçermez”

şeklindeki herhangi bir mesajı,

i) Beyan: Mevzuat gereğince zorunlu olmayan, herhangi bir formdaki resimli, grafik veya sembolik gösterimler de dâhil olmak üzere, bir gıdanın kendine özgü özellikleri olduğunu belirten, ileri süren veya ima eden herhangi bir mesaj veya gösterimi,

j) Ortalama tüketici: Sosyal, kültürel ve lisanla ilgili faktörler dikkate alındığında makul bir seviyede bilgilendirilmiş ve makul seviyede dikkatli ve tedbirli olan tüketiciyi,”

Bilimsel Komisyondan görüş istenecek

Yönetmeliğin 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yapılan değişikliğe göre; Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün kendi inisiyatifi ile veya bir başvuru sahibi tarafından yapılan başvuru üzerine EK-1 ve EK-2’de Yönetmelik değişikliği yapılması karara bağlanacak. Değişiklikler için ihtiyaç duyulması halinde Bilimsel Komisyonun görüşüne başvurulabilecek. Başvuru sahibi tarafından yapılan başvuru ile ilgili olarak Bilimsel Komisyon tarafından yapılacak bilimsel değerlendirmeler için başvuru dosyası hazırlanırken, Genel Müdürlük tarafından yayımlanan ilgili kılavuzlar dikkate alınacak.

Yönetmelik EK-1’de listelenen vitaminler ve/veya minerallerin, EK-2’de listelenen formlarda gıdalara eklenmesi halinde, bu vitamin ve/veya mineraller, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde belirtilen kurallara uygun olarak EK-2’de listelenen formları ile bileşenler listesinde belirtilebilecek.

Vitamin ve minerallerin toplam diyete katkısı dikkate alınacak

Vitamin ve minerallerin gıdalara eklenmesinde yönetmelikteki maksimum miktarlar ve koşullar belirlenirken, nüfusa yönelik referans alım miktarları güvenli üst limitlerine yakın olan vitaminler ve mineraller için; gerekli olduğunda, her bir ürünün, genel nüfusun veya nüfusun belirli gruplarının toplam diyetine katkısı dikkate alınacak.

Vitaminlerin ve minerallerin eklendiği ürünlerin etiketinin, yapılan eklemenin Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliğinde belirtilen koşullara göre yapıldığını belirten bir ifade içerebileceği hükmü yönetmelikten çıkartıldı.

Gıdalara eklenmesi yasaklanan ve kısıtlanan maddeler

Vitaminler veya mineraller dışında bir diğer öğenin ya da bir diğer öğeyi içeren bir bileşenin gıdalara eklenmesi veya gıdaların üretiminde kullanılması; söz konusu diğer öğe veya bileşenin alım miktarının, dengeli ve çeşitli bir beslenme ile normal tüketim koşullarında beklenen makul alım miktarlarını aşmasına neden oluyorsa ve/veya tüketiciler için potansiyel bir risk oluşturuyorsa yönetmelikte belirlenen süreç takip edilecek.

Yapılan değerlendirme sonucunda;

Sağlık üzerinde zararlı bir etkisi bulunduğunun tespit edilmesi durumunda, söz konusu diğer öğe ve/veya bu diğer öğeyi içeren bileşen;

EK-3 Bölüm A’ya dâhil edilecek ve gıdalara eklenmesi veya gıdaların üretiminde kullanılması yasaklanacak veya,

EK-3 Bölüm B’ye dâhil edilecek ve gıdalara eklenmesine veya gıdaların üretiminde kullanılmasına sadece EK-3 Bölüm B’de belirtilen koşullar altında izin verilecek.

Sağlık üzerinde zararlı bir etkisinin bulunma ihtimalinin olduğu, ancak bu konudaki bilimsel belirsizliklerin devam ettiğinin tespit edilmesi durumunda, söz konusu diğer öğe EK-3 Bölüm C’ye dâhil edilecek.

Bakanlık acil durumlarda, bir diğer öğeyi ve/veya bu diğer öğeyi içeren bir bileşeni EK-3 Bölüm A veya Bölüm B’ye dâhil etmek için gerekli tedbirleri alacak.

Belirli gıdalar için bazı diğer öğelerin kullanımı hakkında Yönetmelikte belirlenenlere ilave olarak kendi özel mevzuatında kısıtlamalar veya yasaklamalar getirilebilecek.

Uyum süreci

Yönetmeliğe eklenen geçici madde uyarınca, EK-3 Bölüm-B’de yer alan hükümlere uygun olmayan gıdalar 31/12/2020 tarihinden sonra son tüketiciye arz edilemeyecek ve piyasada bulunamayacak. Gıda işletmecileri, söz konusu tarihe kadar Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinin ilgili hükmüne uyacaklar.

Yönetmelik EK-2’nin, “2. MİNERAL MADDELER” başlıklı bölümüne “kalsiyum sülfat” satırından sonra gelmek üzere “kalsiyum fosforil oligosakaritler” satırı eklenirken, yönetmeliğe de EK-3 eklendi.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Yönetmelik hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

07 May 2020 - 05:44 - Gıda

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.