İlaç sektörü hakkında bilmemiz gerekenler!

İlaç, sadece hastalarımıza şifa olacak dermanın ötesinde, ekonomimiz için de enerjiden sonraki en önemli temel unsurlardan biri. 35 bin kişiyle çalışan ilaç sektörü, 35 milyar lira ile büyük bir endüstri.

İlaç sektörü hakkında bilmemiz gerekenler!
İlaç sektörü hakkında bilmemiz gerekenler!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

İlaç, sadece hastalarımıza şifa olacak dermanın ötesinde, ekonomimiz için de enerjiden sonraki en önemli temel unsurlardan biri. 35 bin kişiyle çalışan ilaç sektörü, 35 milyar lira ile büyük bir endüstri.

Fikri Türkel

Unutmayalım ki yılda 2.2 milyar kutu ilaç tüketiyoruz. Bu rakam her yıl artmaya devam ediyor. Yılda 150 milyon hasta başvurusu olan bir ülkeyiz ve bu rakam da artmaya devam ediyor.

Genelde, sağlık sektöründe doktor-ilaç-hasta arasındaki katı ilişkinin arasında önemli bir bağı ihmal ediyoruz: Eczacı. Sektörün sağlıklı yürümesi için eczane de vazgeçilmez bir kurumdur. Bu konuya da değinmemiz şart.

İrlanda 7 milyar dolarlık yatırım çekti

İlaç deyince İrlanda, bir yatırım örneği olarak gösterilir. 7 milyar dolar ilaç yatırımı çekti. 30 milyar dolarlık ihracatının yarısını da ilaç sayesinde yapıyor. Peki, Türkiye ilaç yatırımlarında İrlanda başarısını gösterebilir mi?

Bu arada Güney Kore’nin 15 milyar dolar ilaç yatırımı çektiğini unutmayalım. Güney Kore sağlık turizmine de büyük yatırımlar yapıyor. Asya ülkelerinden Tayland başta olmak üzere, ilacın yanı sıra sağlık turizmi büyük ilgi görüyor.

İlaç ithalatı, cari açıkta en büyük ikinci kalem!

Genelde cari açıkta enerjiye odaklanıyoruz. Geçen yıl 55 milyar dolar sadece enerjiye bedel ödedik. Enerjinin yanında diğer kalemler gözden kaçıyor. İlaç ithalatındaki cari açığımız da 5 milyar dolar civarında. Bu en yüksek ikinci açık verdiğimiz kalem.

İlaç, sadece sağlık açısından değil yatırım açısından da en stratejik ürünlerden biri. İleri teknoloji, kalifiye eleman ve çevreci özelliği ile her ülkenin öncelik isteyeceği bir alan.

Hafta sonu, Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği’nin organize ettiği “Geleceğin E-Hali” fuar ve konferans etkinliğine katıldım. Dernek, sağlığı ilgilendiren ilaç, OTC, kişisel bakım, besin destekleri, medikal ve dermokozmetikleri de içine alan her konuda eczacı danışmanlığının ve eczanelerin olması gerektiğine inanıyor ve buna yönelik etkinlikler yapıyor.

Son etkinlikte de, akıllı ilaç kullanımı, internetten ilaç satışının sonuçları, eşdeğer ilaç ve besin ilaç kavramları ve uygulamaları ile dermokozmotik ürünler alırken nelere dikkat etmemiz gerektiği üzerinde duruldu.

Eczacıların sorunları

Hasta ilaç derdinde ama onu size sunan eczacıların da sorunları var. Malum bu sektörün en önemli karar vericisi Sosyal Güvenlik Kurumu’dur (SGK). Çünkü en büyük alıcı odur ve ilaç fiyatlarını bir nevi belirlemektedir.

Son yıllarda hükümetin ön ayak olmasıyla, pek çok ilaç yatırımı gerçekleştirildi. Böylece yerli ilaç adet üretimde öne geçti ama ithal ilaçlar değer olarak piyasada ağırlığını koruyor.

Beklentimiz daha fazla eşdeğer de olsa yerli ilaç çeşitliliğinin artması ve SGK’nın da bunu reçetelere yazıldığında kabul etmesidir.

İlacı yazan doktordur ama ilacın kullanımı konusunda en önemli danışman eczacıdır.

İlaçta sahtecilik

2016 yılı sonunda Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan veriler, ilaçta sahteciliğin boyutunu gözler önüne serdi. Verilere göre; 316 bin adet cinsel içerikli, 626 bin 755 adet zayıflama ürünleriyle ilgili ve 107 bin 577 adet beşeri olmak üzere toplamda 1 milyonu aşan sahte ve kaçak ilaç ele geçirildi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca (TİTCK) 2017 Eylül ayında yapılan denetimlerde ise ilaç gibi lanse edilerek piyasaya sürülen 73 sahte-kaçak ürün tespit edildi. TİTCK, sahte-kaçak ürünler ile mücadele kapsamında, 2017 yılında bunların satış veya tanıtımını yapan 724 internet sitesini kapattı.

Sahte ilaç ve internetten ilaç satışı konusunda eczacılar önemli bir çözüm noktası olabilir.

arşiv

Merdiven altı ilaçlar, toplum sağlığı için risk!

Eczane dışında satılan ilaç ve benzeri ürünler merdiven altında, sağlıksız koşullarda üretilmiş sahte ilaçlardır. İlaçlar için istenildiği kadar 'bitkiseldir, doğaldır, zararsızdır, gıda takviyesidir’ denilsin, ilaç kimyasal bir maddedir. Yasal olarak sadece eczanede satılabilir.

Benzer şekilde, zayıflamak için kullanılan yöntemlerden biri zayıflama haplarıdır ve bu alanda da yapılan sahte ilaçlar toplumsal sağlığı olumsuz etkilemektedir.

Bir diğer tartışmalı konu olan eşdeğer ilaçlar, referans ilaçlarla aynı özelliklere sahip olduğu, dolayısıyla, hasta üzerinde aynı tedaviyi sağladığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanan ve referans ilaçların koruma süreleri bittikten sonra satışa sunulan ürünler olduğu bilinmelidir.

Eşdeğer ilaç; güvenilir, etkin ve ekonomik ilaçtır.

Eczacıların eşdeğer ilaç vermek yönünde yasal bir yetkileri bulunmaktadır. Yetkinin ötesinde, eczacılık mesleğinin gereklerinden biri olarak eczacı, hekimin hastasına reçete ettiği ilaçları, bilimsel bilgiye dayanarak, o ilacın o anda bulunmaması, hastanın ödeme gücü, sosyal güvenlik olanakları gibi koşulları dikkate alarak eşdeğer bir ilacı verebilir.

Herkesin daha uzun ve sağlıklı yaşamak için uğraştığı günümüzde eczacılar, “gün geçtikçe yükselen ortalama yaşam süresini nasıl daha kaliteli geçirebiliriz, danışanlarımıza nasıl daha doğru ve etkin bilgi verebiliriz, halkımızı nasıl daha doğru bilinçlendirebiliriz ve yol gösterici olabiliriz” gibi konularda sürekli kendisini geliştirmeye çalışan bir meslek grubu. Çünkü herkes hem daha uzun ve sağlıklı, hem de bu uzayan zamana rağmen daha genç görünerek daha güzel yaş almak isterken, bu konularda danışabileceğiniz en meşru yer eczanelerdir. Eczacınız bilir ki sağlık güzelliği, güzellik de sağlığı beraberinde getirir.

İyi hissetmek için 3.7 trilyon dolarlık Pazar!

Wellness yani “iyi hissetmek” olarak tanımlanan bu alanda dünya geneli 3.7 trilyon dolarlık bir pazar var. Bu alan gelişirken, bilinçli tüketim de eczaneler merkezinde olabileceğini bilmeliyiz.

Kullandığınız ilaçlardan sonuç alamıyor musunuz? Ağrı kesici başımın ağrısını dindirmedi, tansiyon ilacım yeterince etki etmedi mi diyorsunuz? Kullandığınız ilacın besinlerle, besin destekleriyle, bitkisel çaylarla etkileşime girebileceğini, istenen iyileştirici sonucu alamayabileceğinizi biliyor musunuz?

Bir de ilaç amaçlı kullanılan besin karışımları vardır ki hem sağlık hem gıda sektöründe tartışmaları bütün dünyada devam ediyor. İlaç benzeri, sağlık katkı maddesi, besin türevi gibi adlarla sunulan bu ürünler konusunda da eczacılar, spekülasyonları önleyebilecek konumdalar. Yeter ki bu tür gıdaların mevzuatı düzenlenip, merdiven altı üretimlerine set çekilebilsin!

Türkiye’nin ilaçta 2023 vizyonu

Türkiye’nin ilaç üretimi konusunda çizmiş olduğu 2023 vizyonuna bir bakalım:

. Katma değeri yüksek, yenilikçi ve ileri teknoloji ürünlerin Türkiye’de üretilmesi ile 23.3 milyar dolarlık yerel ilaç üretimine ulaşmak.

. Türkiye, bölgesel yönetim merkezi olabilir ve hizmet ihraç edebilir.

. Türkiye, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile erişimde büyük mesafe aldı. Küresel ilaç yatırımlarında yoğun rekabet yaşanıyor. Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin başta olmak üzere yatırım pastasına göz diken pek çok ülke var.

. İlacın da dahil olduğu “Yenilikçi Yatırımlar” alanında 130 milyarlık bir pasta söz konusu. Türkiye, sadece ilaca yönelik yatırımlarla 1 milyar dolar çekebilir.

. Türk ilaç sektörü, pazar değeri açısından 14. sırada bulunuyor.

Yukarıda bahsettiğim iki örneğin doğurduğu sonuçlara bakalım: İrlanda, yaptığı yatırımlar ile dünyadaki en önemli 12 ilaçtan 5’ini üretme başarısına erişti.

Güney Kore’de ise 2001 -2005 yılları arasında ilaç sektörü 14 kat büyüdü. 15 yeni molekül keşfi sağlayan ülke, uluslararası patent rekabetinde 7. sıraya yükseldi. Güney Kore, 2016 yılına kadar dünyanın en güçlü 7 oyuncusundan biri olmayı hedefliyor.

İlaç sektöründe birincil hedef hastaların ihtiyacı olan ilaçları üretmek olmalıdır. Ancak hasta, eczacı, doktor, ilaç şirketi gibi sektörün bütün paydaşlarını memnun edecek bir yapı ile birlikte cari açığımıza deva olacak bir konuma gelmesini de hepimiz istemeliyiz.

01 Eki 2018 - 13:36 - Sağlık

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.