Milyonlarca çocuk, kronik beslenme yetersizliğinden muzdarip!

BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, yeni 15 yıllık kalkınma programında en dezavantajlı gruplara odaklanılmadığı takdirde, uluslararası toplumun milyonla...

BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, yeni 15 yıllık kalkınma programında en dezavantajlı gruplara odaklanılmadığı takdirde, uluslararası toplumun milyonlarca çocuğu yüz üstü bırakmış olacağı uyarısında bulundu. UNİCEF Genel Direktörü Anthony Lake, “Bunu başaramazsak bizlere yazıklar olsun.” dedi.

Çocuklara yönelik Binyıl Kalkınma Hedeflerini (BKH) ele alan “Çocuklar için İlerleme: Ortalamaların Ötesi” adlı son UNICEF raporunda; elde edilen önemli başarılara rağmen fırsat eşitliğinin sağlanamaması nedeniyle milyonlarca çocuğun yoksulluk içinde yaşamaya devam ettiği, beş yaşından önce hayatını kaybettiği, okula gidemediği ve kronik beslenme yetersizliğinden muzdarip olduğu belirtiliyor.

Bu çocuklara ulaşma konusundaki başarısızlığın devam etmesinin çok acı sonuçlar doğurabileceği belirtilen rapora göre, öngörülen nüfus artış oranı ve mevcut ilerleme hızı dikkate alındığında;

“2030’a kadar beş yaş altı 68 milyon çocuğun daha önlenebilir nedenlerden dolayı yaşamını yitireceği,

2030’a kadar yaklaşık 119 milyon çocuğun kronik beslenme yetersizliğinden kaynaklanan hastalıklarla boğuşmaya devam edeceği,

2030’a kadar yarım milyar insanın çocuklar için ciddi sağlık risklerine neden olacak şekilde açık alanlarda tuvalet ihtiyaçlarını gidermek zorunda kalacağı,

Sahra Altı Afrika’da yaşayan en yoksul ailelerin kız çocuklarının tamamının ortaokulu tamamlaması için yaklaşık 100 yıla daha ihtiyaç olduğu” tahmin ediliyor.

Kaydedilen ilerlemeye rağmen, her yıl beş yaşını doldurmadan ölen yaklaşık 6 milyon çocuğa, her yıl doğum sırasında hayatını kaybeden 289 bin kadına ve ilkokula gitmeyen 58 milyon çocuğa hala yardım eli uzatılamadığı vurgulanan raporda, 1990 yılından bu yana elde edilen kayda değer başarıların da altı çizildi:

“Beş yaş altı ölüm oranında %50’den fazla düşüş sağlanmış ve bu rakam canlı doğum başına 1000’de 90’dan, 1000’de 43’e gerilemiştir;

Beş yaş altı çocuklarda zayıflık ve kronik beslenme yetersizliği görülme oranı sırasıyla %42 ve %41 oranında gerilemiştir;

Gebelikte anne ölüm oranında %45’lik bir düşüş kaydedilmiştir;

2.6 milyar insanın daha iyi içme suyu kaynaklarına erişimi sağlanmıştır.”

“Başaramazsak yazıklar olsun!”

Dünya liderleri Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini kabul etmeye hazırlanırken, en dezavantajlı çocukların yeni amaç ve hedeflerin merkezine yerleştirilmesi gerektiğini savunan UNİCEF’in Genel Direktörü Anthony Lake, şu değerlendirmeyi yaptı:

“BKH, dünyanın çocuklar konusunda büyük ilerleme kaydetmesine yardımcı olmuştur; ancak kaç çocuğu kaderine terk ettiğimizi de görmemizi sağlamıştır. En dezavantajlı çocukların yaşamları ve gelecekleri önemlidir, sadece kendileri için değil; aileleri, içinde bulundukları topluluklar ve toplumun geneli için önemlidir.

BKH bugüne kadarki süreçten çıkardığımız dersleri uygulamaya yansıtmamız ve ihtiyaç sahibi çocuklara el uzatmamız için bizlere bir fırsat sunuyor. Bunu başaramazsak bizlere yazıklar olsun. Bugünün çocuklarına daha hakkaniyetli fırsatlar sunmak, yarının eşitsizliklerini azaltmayı ve küresel düzeyde daha fazla ilerleme kaydetmeyi sağlayacaktır.”

02 Tem 2015 - 14:28 - Yaşam

Muhabir  Kıvanç Yarangümeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.