Fındıkta alan bazlı gelir desteğinde tebliğ de tamam!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, fındık üreticilerine alan bazlı gelir desteği ödenmesine ilişkin usul ve esasları belirledi. Fındık Alanlarının Tespitine Dair Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen ve ruhsat verilen sahalarda fındık yetiştiriciliği yapan fındık üretici belgesine sahip üreticilere, 2016 ürünü için 170 TL/da destekleme ödemesi yapılacak.

Fındıkta alan bazlı gelir desteğinde tebliğ de tamam!
Fındıkta alan bazlı gelir desteğinde tebliğ de tamam!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, fındık üreticilerine alan bazlı gelir desteği ödenmesine ilişkin usul ve esasları belirledi. Fındık Alanlarının Tespitine Dair Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen ve ruhsat verilen sahalarda fındık yetiştiriciliği yapan fındık üretici belgesine sahip üreticilere, 2016 ürünü için 170 TL/da destekleme ödemesi yapılacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği Ödenmesine Dair Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ, 27 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği Ödenmesine Dair Kararın uygulanmasına ilişkin usul ve esasların belirlendiği tebliğ, Fındık Alanlarının Tespitine Dair Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen ve ruhsat verilen sahalarda fındık yetiştiriciliği yapan fındık üretici belgesine sahip üreticilerin desteklenmesini kapsıyor.

2016 ürünü için 170 TL destek

Tebliğe göre, söz konusu karar ile belirlenen ve ruhsat verilen sahalarda fındık yetiştiriciliği yapan fındık üretici belgesine sahip, kamu kurum ve kuruluşları hariç gerçek ve tüzel kişilere 2016 yılı ürünü için 170 TL/da alan bazlı gelir desteği ödemesi yapılacak.

2016 üretim yılında çiftçi kayıt sistemi ve fındık kayıt sistemine kayıtlarını yaptırmış veya güncellemiş olmak kaydıyla Kararın yayımı tarihinden itibaren başlayan 2016 yılı ürünü alan bazlı gelir desteği başvuruları, 30 Aralık 2016 tarihi mesai bitiminde sona erecek.

Alan bazlı gelir desteği ödemesinden faydalanmak isteyen üreticilerin müracaat yılında Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ve Fındık Kayıt Sistemi’ne (FKS) kayıt yaptırmaları veya kayıtlarını güncellemeleri kaydıyla, başvuru dilekçesi ve fındık üretici belgesi ile il/ilçe müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekecek.

İl/ilçe müdürlüğü tarafından alan bazlı gelir desteği başvurularına esas alanların niteliklerinin belirlenmesinde; Tarım Bilgi Sistemi’nde (TBS) il/ilçe müdürlüklerinin kullanımına sunulan veriler, il arazi varlığı raporları, arazi kullanım kabiliyeti sınıfları, tapu ve kadastro kayıtları, coğrafî bilgi sistemi uydu fotoğrafları, haritalar, eski yıllara ait fındık kütük defterlerindeki verilerin yanında altimetre, klizimetre ve GPS cihazlarından yararlanılacak.

Ödemeler ne zaman yapılacak?

2016 yılı ürününe ait alan bazlı gelir desteği ödemeleri, ilgili yılı takip eden yıl içerisinde yapılacak.

Karar kapsamında üreticilere yapılacak ödemeler, Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirilecek. Üreticilere yapılan toplam ödeme tutarının %0,2'si bankaya hizmet komisyonu olarak ödenecek.

Desteklemeden; Müracaat yılında ÇKS ve FKS’ye kayıtlı olmayanlar, Fındık bahçesinde ara ziraatı yapanlar, Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar ve/veya belge ibraz edenler ile Tarım Kanunu uyarınca destekleme programlarından yararlandırılmamasına karar verilenler ile kamu kurum ve kuruluşları ile ortaklıkları faydalanamayacaklar.

Destekleme ödemelerinin denetimini sağlayacak tedbirleri almaya Bakanlık yetkili olacak.

Haksız yere ödemeye neden olanlar ile haksız yere ödemelerden yararlanmak üzere sahte veya içeriği itibarıyla gerçek dışı belge düzenleyen ve kullananlar hakkında gerekli cezai, hukuki ve idari işlemler yapılacak. Haksız yere yapılan destekleme ödemeleri, ödeme tarihinden itibaren 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’da belirtilen gecikme zammı oranları dikkate alınarak hesaplanan kanunî faizi ile birlikte geri alınacak.

Destekleme ödemelerinden, idari hata sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç haksız yere yararlandığı tespit edilen üreticiler ile idari hata sonucu sehven yapılan fazla ödemeyi iade etmeyen üreticiler beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmayacak.

27 Eyl 2016 - 06:40 - Haber

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.