Tarımda suyun verimli kullanımına uydu desteği!

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), gerçek zamanlı uydu verileri ile tarımda su verimliliğini izlemek amacıyla WaPOR adlı veri tabanını erişime açtı. Su kıtlığı yaşayan ülkelerde tarımda suyun ne kadar verimli kullanıldığını yüksek teknolojiyle ölçecek olan sistem, su kıtlığı çeken ülkeler ve nehir havzaları için çözümler sunacak.

Tarımda suyun verimli kullanımına uydu desteği!
Tarımda suyun verimli kullanımına uydu desteği!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), gerçek zamanlı uydu verileri ile tarımda su verimliliğini izlemek amacıyla WaPOR adlı veri tabanını erişime açtı. Su kıtlığı yaşayan ülkelerde tarımda suyun ne kadar verimli kullanıldığını yüksek teknolojiyle ölçecek olan sistem, su kıtlığı çeken ülkeler ve nehir havzaları için çözümler sunacak.

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO), Hollanda’da eLEAF, Twente Üniversitesi, ITC, Su Gözlem Vakfı ve Belçika’dan VITO’nun oluşturduğu konsorsiyum ile işbirliği sonucu geliştirilen WaPOR adlı veri tabanı devreye girdi. Gerçek zamanlı uydu verilerini kullanarak tarımda suyun verimli kullanımını sağlamayı hedefleyen sistem, FAO’nun düzenlediği “Tarımda su kıtlığıyla başa çıkmak: İklim değişikliğinde eylem için küresel çerçeve” toplantısında sunuldu. Proje, programın akıllı telefonlar ile yönetilerek, uzaysal veri tabanından ilgili yerel verilere ulaşmaya imkan tanıyacak uygulamaların geliştirilmesini de öngörüyor.

Afrika ve Yakın Doğu ile başladı

FAO’nun bilgi teknolojileri ve toprak ve su uzmanları ekibi, Hollanda hükümetinin sağladığı 10 milyon dolarlık bütçe ile Afrika ve Yakın Doğu’yu, özellikle de yakın zamanda ciddi su kıtlığı yaşayan veya yaşaması öngörülen ülkelere odaklanarak WaPOR’u tasarladı.

Kıtasal veri tabanı seviyesi 20 Nisan itibariyle çevrimiçi hale gelirken; Benin, Burundi, Mısır, Etiyopya, Gana, Ürdün, Kenya, Lübnan, Mali, Fas, Mozambik, Ruanda, Güney Sudan, Suriye, Tunus, Uganda, Batı Şeria ve Gazze Şeridi ve Yemen için ise veriler Haziran ayında hizmete girecek.

Proje sayesinde, daha güvenilir tarımsal verim sağlanması ve sulama sistemlerinin en iyi ve verimli şekilde kullanılabilmesinde çiftçilere destek verilecek.

Küresel su kullanımı, nüfustan daha hızlı artıyor

Yapılan belirlemelere göre, büyük çoğunluğu tarımda olmak üzere küresel su kullanımı, geçen yüzyılda çoğu zaman nüfus artış oranını geride bıraktı ve bazı bölgeler yaşayabilir sınırları aşmaya yaklaştı.

FAO’nun İklim Değişikliği ve Doğal Kaynaklardan Sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Maria Helena Semedo, “Su kullanımı yüksek oranda artmaya devam ederken, iklim değişikliği artan kuraklık ve uç değerlerdeki hava ile birlikte değişim geçiriyor ve tarım için suyun bulunurluğunu düşürüyor.” dedi.

Fotoğraf: ©FAO/ Dorin Goian

Sistem nasıl çalışıyor?

Sistem, uydu verilerini tarıyor ve Google Yerküre programını kullanarak haritalar üretmek için gücü hesaplıyor. Böylece kaç metreküp su kullanılarak ne kadar biyokütle ve verim üretildiğini gösteriyor. Haritalar 30 metreden 250 metreye kadar küçüklük çözünürlüğünde görüntüyü mümkün kılıyor ve bir günden 10 güne kadar güncelleniyor.

WaPOR kuraklığın hesaplanmasında kullanılan buharlaşma ve terleme miktarını ölçüyor. Buharlaşma ve terleme bir bitkinin yetişme sezonunda doğrudan ne kadar su tükettiğini doğrudan ölçmeyi sağlıyor. Biyokütle ve hasat yapılabilir ürün verimi söz konusu olduğunda ise mahsul su verimliğini hesaplamaya imkan tanıyor.

Araç, seçilmiş belirli sulama şemalarının işlevini izlemek için detaylı değerlendirmekler üretebiliyor. Böylece modernleşme planlarını destekliyor ve tüm su kullanıcılarının daha güvenilir ve uygun maliyetli su sistemleri alması için gerekli iyileştirmelerin hayata geçmesine yardımcı oluyor.

Suyun bulunabilirliği

Program doğal kaynakların daha iyi kullanılmasına olanak sağlayan çok kapsamlı haritaların üretilmesi için görüntü ögesi merkezli bir yöntem kullanıyor. Gerçek zamanlı uydu verileri ile birleştiği zaman, tarım uzmanları daha güvenilir mahsul verimi için bilgilerini geliştirerek ve daha sürdürülebilir yaparak çiftçilere yardım edebilecekler.

FAO’nun Genel Direktör Yardımcısı ve İklim, Biyoçeşitlilik, Toprak ve Su Yönetimi Başkanı René Castro, küçük çiftlik sahiplerini suyun bulunabilirliğini en iyi duruma getirebilen ve iklim değişikliğine karşı kırılganlıklarını kontrol altına alabilen coğrafi mekânsal bilgilere ulaşımlarını sağlayarak desteklemenin önemli bir adım olduğunu söyledi.

UNESCO’nun bir parçası olan ve dünyanın en geniş uluslararası lisansüstü su eğitimi imkanı sağlayan Su Eğitimi için IHE Delft Enstitüsü ile Uluslararası Su Yönetimi Enstitüsü (IWMI), gelişmekte olan ülkelerde yeni teknolojiyi kullanmak için kapasite arttırma çabalarını destekleyecek. Bu destek, ilgili veri sorgulamalarını uygun hale getirerek, zaman dilimi analizleri yaparak ve su ve toprak verimliliği değerlendirmelerine katkıda bulunan ana değişkenlere dair veri indirerek sağlanacak.

Suyu hesaplamak

Su kaynaklarının bulunabilirliğinin değerlendirilmesine imkan veren Su hesaplaması, özellikle su kıtlığı yaşayan bölgeler için büyük önem taşıyor.

Tahminlere göre 1 derece küresel ısınma için küresel nüfusun yüzde 7’si yenilenebilir su kaynaklarında yüzde 20 veya daha fazla düşüş yaşayacak. Paris İklim Anlaşması çerçevesinde yapılan taahhütleri yerine getirmek için sunulan ulusal iklim değişikliği ve azaltma planlarının büyük bir çoğunluğunda müdahale için su kaynaklarının iyileştirilmiş yönetimi kritik bir alan olarak tanımlanıyor.

20 Nis 2017 - 13:21 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.