Tunceli Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri

Tunceli Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri internet üzerinden araştırılıyor. İşte Tarım Kredi Kooperatifi bilgileri... Tunceli Tar...

Tunceli Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri internet üzerinden araştırılıyor. İşte Tarım Kredi Kooperatifi bilgileri...

Tunceli Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri

  • Adres: Çukur, Elazığ Cd., 62600 Çemişgezek/Tunceli
  • Telefon: 428 6112168

Tunceli tarım ürünleri neler?

Tunceli’de organik tarım faaliyeti 850 m. (Çemişgezek Akçapınar köyü) ile 1800 m. (Hozat Karacaköy, Pülümür Dağyolu köyü) yükseltileri arasında yapılsa da, ilin yüksek kuzey kesiminde daha fazla yoğunlaşmaktadır. Organik tarımsal üretimde özellikle 1200-1400 m.de bakliyat tarımı yaygındır. 1400 m. den itibaren yem bitkileri daha geniş yer tutmaktadır. 1200 m. den alçak sahalarda ise organik tarım alanları azalmakla birlikte, ürün çeşidi artmaktadır.

Alçak sahalarda yapılan organik üretimde daha çok meyve, sebze ve tahıl üretimi öne çıkmaktadır. İlde organik tarıma yönelik ilk girişimler 2008 yılında başlamıştır. 2012 yılına gelindiğinde 61 çiftçi, 14 ürünle, 3850 da alanda üretim gerçekleştirmiştir. 2018 yılında ise organik üretim yapılan alan 10.350 da büyüklüğe ulaşmış; 180 çiftçi, 21 farklı ürünün üretimini gerçekleştirmiştir (TUİKa, 2018).

Organik üretim miktarında ilk sırayı 1350 tonluk üretimle yem bitkileri almaktadır. İkinci sırada yaklaşık 800 ton üretimle bakliyat gelmektedir. Dut ve tahıl diğer organik üretimlerdir (Tunceli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü verileri, 2018), (Tablo 4). Tunceli sahip olduğu organik tarım alanı itibariyle, Türkiye ortalamasının nispeten üzerinde olsa da, potansiyelinin oldukça altındadır.

Tunceli, Türkiye’nin organik üretiminde alansal büyüklük olarak ilk sıralarında yer alan Kastamonu, Aydın, Van, Muğla gibi illerin ise oldukça gerisindedir (Tablo 5). Diğer taraftan Tunceli’de yıllar geçtikçe organik tarım üreticisi artmakta ve yoğun bir katılım eğilimi görülmektedir.

Tunceli Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve iletişim bilgileri

Tunceli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

Tunceli Tarım İl Müdürü kim?

Tunceli Tarım İl Müdürü şu anda Orhan KAYA'dır.

Tarım nedir?

Çiftlik, sebzecilik, meyvecilik, tütüncülük faaliyetlerinin hepsi tarım faaliyetleri olarak isimlendirilir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanların beslenme gereksinimi karşılaması için tarım ve hayvancılık faaliyetleri önemle sürdürmektedir. Son zamanlarda ise sağlıklı ve doğal beslenme önem kazandığı için organik beslenme, tarım faaliyetleri tekrar önem kazanmıştır. Tarım nedir? Neden yapılır? soruları ise herkes tarafından merak edilir hale geldi.

Tarım neden yapılır?

Tarım, ürün almak için toprağı sürüp ekme ve hayvan yetiştirme işidir. Bahçecilik, çiftçilik, meyvecilik, hayvancılık, sebzecilik, bağcılık, tütüncülük tarımın başlıca kollarını meydana getirir. Özellikle bahçe ve çiftlik faaliyetleri ülkemizde tarımın en sık yapıldığı dallardan biridir. Aynı zamanda Türkiye iklim koşulları nedeni ile tarıma elverişli olduğu için ülkemizde çeşitli tarımcılık faaliyetleri yapılmaktadır. Bir ülke endüstri alanında ne kadar ilerlemiş olursa olsun, tarımla uğraşmak zorundadır. Bir ülkede tarımın ilerlemiş olması, endüstri halini alması ile belli olur. Endüstri faaliyetleri ile tarım faaliyetleri birbiri ile orantılı olarak ilerleme kaydetmektedir. Kalabalık ülkelerde tarım faaliyetleri daha fazla olmak zorundadır, bu durumda tarımın gelişmesine katkı sağlamıştır.

Tarım faaliyetleri dendiği zaman akla sadece sebze, meyve yetiştiriciliği gelen ülkemizde tarımın çok farklı kollarının olduğu ve hayvancılık faaliyetlerinin de tarım hareketlerinin içine girdiği bilinmelidir. Hayvancılık ise Bakara Farm gibi işinin uzmanı kişiler tarafından yapılmalı ve yanlış hayvan yetiştiriciliğinin önüne geçilmelidir.

Tarım faaliyetleri nelerdir?

Tarım, kısaca kişilerin toprağı işleyerek ekme ve dikme yoluyla topraktan ürün elde edilmesidir. Tarım ile ilgili yapılan işlere ise tarım faaliyeti denir.

Tarımsal üretim insanların belirli ihtiyaçlarını karşılar. Bu ihtiyaçlar;

  • Beslenme
  • Ekonomik faaliyetler ( Yani tarım yaparak para kazanma)
  • Giyinme
  • Sağlık
  • Barınma

gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

28 Haz 2021 - 10:31 - Tarım

Mahreç  Berkan Çay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.