7 milyar dolarlık sanayi, çözüm bekliyor

Sanayicinin öncelikli sorununun ham madde olduğunu söyleyen Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, 2014 yılında Türkiye’de gerçekleşen 3 milyon ton yağ arzının sadece 770 bin tonunun yerli üretimle karşılandığını belirtti. Büyükhelvacıgil, “7 milyar dolarlık bitkisel yağ sektörünün sanayicileri olarak yeni hükümetten de çözüm bekliyoruz.” dedi.

Sanayicinin öncelikli sorununun ham madde olduğunu söyleyen Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, 2014 yılında Türkiye’de gerçekleşen 3 milyon ton yağ arzının sadece 770 bin tonunun yerli üretimle karşılandığını belirtti. Büyükhelvacıgil, “7 milyar dolarlık bitkisel yağ sektörünün sanayicileri olarak yeni hükümetten de çözüm bekliyoruz.” dedi.

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği’nin (BYSD) her yıl geleneksel hale gelen “Yağlı Tohumlu Bitkiler & Bitkisel Yağlar Konferansı” 3 Eylül 2015 Perşembe günü İstanbul Ataköy Sheraton otelde geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Konferansın açılış konuşmasını yapan BYSD Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, 2015 yılı Dünya ve Türkiye yağlı tohum ve ham yağ üretimlerine değinerek, başta tağşiş ve ham madde de dışa bağımlılık olmak üzere sektör sorunlarını dile getirdi.

Türkiye’de sanayicinin öncelikli sorununun ham madde olduğunu vurgulayan Büyükhelvacıgil, ham madde ihtiyacının yüzde 75’ini ithalatla karşıladıklarını söyledi. 2014 yılında Türkiye’de gerçekleşen 3 milyon ton yağ arzının sadece 770 bin tonunun yerli üretimle karşılandığını kaydeden BYSD Başkanı, bunun da yurt içi ihtiyacın yüzde 75’inin ithalatla karşılanması anlamına geldiğini belirtti.

“Yağlı tohum üretiminin artırılması stratejik bir önem taşıyor!” diyen Büyükhelvacıgil, konuşmasında sektörün sorunlarını şu başlıklarla dile getirdi:

“Üretici mağdur edilmemeli”

“Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan desteklemelere rağmen üretimde artış sağlanamadı. Yağlı tohumlu bitkiler Devlet alım garantisi olan, müdahale alım fiyatının uygulaması yanında primle de desteklenen hububatla rekabet edemiyor. Çözüm önerimiz; desteklemenin iki aşamada yapılması ve alternatif ürünlere karşı avantajlı duruma getirilmesi…

Birinci destekleme, ekim zamanında üreticinin karar verme aşamasında yapılmalı, primler alternatif ürünlere göre parite dikkate alınarak belirlenmelidir. İkinci aşamadaki desteklemede ise hasat sırasında düzenleyici fark ödemesi primi olarak belirlenmeli, yağlı tohum üreticisinin mağduriyetini önleyecek düzeyde olmalıdır.”

“Yağlı tohum stratejik ürün olmalı”

“Ülkemizdeki yağlı tohum üreticisi doğru destekleme politikaları ile para kazanabilmeli ki daha geniş alanlarda üretim yapabilmeli. Sektörün ham maddede dışa bağımlılıktan kurtulması için yerli üretimin mutlaka arttırılması gerekli. Önümüzdeki yıllarda yağlı tohum veya hamyağ temin edememe gibi bir riskle karşı karşıya kalabiliriz! Rafine edilmiş ambalajlı yemeklik yağ ithal etme zorunluluğunda kalabiliriz. Dünyada yağlı tohumlar stratejik ürün kategorisinde, Türkiye’de de yağlı tohumlar stratejik ürün kategorisinde değerlendirmeli.”

Sıfır gümrükle ithalat büyük sorun

Dahilde işleme rejimi kapsamında yapılan ihracatlar karşılığında “0” gümrükle ithalatın, son yıllarda sektörün en önemli sorunu haline geldiğini kaydeden Büyükhelvacıgil, ihracat artışının tamamına yakınının Irak ve Suriye’ye olması ve iç piyasada düşük fiyatla teklif edilen ham yağ ile gümrüklerde belirlenen suiistimallerin sektörde haksız rekabete sebep olduğunu vurguladı.

Tağşiş yapana yüksek ceza uygulansın

Son zamanlarda hem iç piyasa, hem de ihracatta tağşiş yaygınlaştığına da değinen BYSD Başkanı, iç piyasada merdiven altı diye adlandırılan bir kısım sadece dolum tesisi olan firmaların ayçiçeği yağı, soya yağı, kanola yağı ve aspir yağı fiyatları arasındaki farkların yüksek olduğu dönemlerde, özellikle ülkemizde en çok tüketilen ayçiçeği yağına daha ucuz olan yağları karıştırarak haksız rekabete sebep olduklarını söyledi.

“Tüketici aldatılıyor!” diyen BYSD Başkanı Büyükhelvacıgil, “Tağşiş sanayiciyi de tüketiciyi de mağdur ediyor. İhracatta da özellikle Suriye’ye yapılan ve son 5 yılda 10 misli artan ihracatta tağşiş şüphesi var ve karşılığında sıfır gümrük vergisiyle ithal edilen ham yağlar iç piyasada haksız rekabete sebep oluyor.” şeklinde konuştu.

Tağşiş ile mücadelede Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan denetimler ve gümrük kapılarındaki kontrollerin artırılmasını ve caydırıcı daha yüksek cezalar uygulanmasını isteyen Büyükhelvacıgil, “Tağşiş yapanlar üretimden men edilmeli ve zeytinyağı uygulamasında olduğu gibi basın yayın organlarında ifşa edilmeli.” dedi.

Sektörün, Biyogüvenlik Kanun ve Yönetmeliğinden kaynaklanan sorunları bulunduğuna da dikkat çeken Büyükhelvacıgil, buna ilişkin mevzuatın yeniden masaya yatırılması ve tüm detayları ile Avrupa Birliği (AB) Direktiflerine tam uyumlu hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Konuşmasında, Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi uygulamasına da değinen Büyükhelvacıgil, uygulamanın 31 Aralık 2015 tarihine ertelendiğini, uygulanabilirliği konusunda ise Bakanlıkla görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Konferansa Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel de katıldı. Müsteşar Şenel, Türkiye ekonomisi konusunda genel bilgiler vererek, Ekonomi Bakanlığı olarak sektör ile ilgili yapılan çalışmalardan bahsetti ve bundan sonra sektörle daha yakın olacaklarını aktardı.

Türkiye İş Bankası İktisadi Araştırmalar Bölüm Müdürü İzlem Erdem ise Türkiye ekonomisinin mevcut durumu ve beklentiler konusunda katılımcıları bilgilendirdi, geleceğe dair öngörülerini paylaştı.

Konferansta ayrıca, Dünya’da ve Karadeniz Ülkelerinde Yağlı Tohum İle Ham Yağ Üretimi, Türkiye’de Ayçiçeği Tohumu Arz ve Talep Dengesi, GS1 Türkiye Hizmetleri, UDTS ve Alternatif Sistemler, Pamuk Tohumu Üretimleri, Arz-Talep Dengesi ve Dünya’da ve Türkiye’de Zeytinyağı Gündemi konularında yerli ve yabancı konu uzmanlarınca sunumlar yapıldı.

04 Eyl 2015 - 12:45 - Gıda

Muhabir  Gıda Hattı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.