FAO’dan Türkiye odaklı su ürünleri yetiştiriciliği projesi!

FAO-Türkiye Ortaklık Programı kapsamında yürütülen FISHCap Projesi kapsamında düzenlenen Çalıştayda, su ürünleri yetiştiriciliğinde planlama ve geliştirme konuları ön plana çıktı. Katılımcılar, su ürünleri yetiştiriciliği konusundaki bilgilerini artırarak özel su ürünleri çiftlikleri ve araştırma kurumlarını da ziyaret ettiler.

FAO’dan Türkiye odaklı su ürünleri yetiştiriciliği projesi!
FAO’dan Türkiye odaklı su ürünleri yetiştiriciliği projesi!
Haber albümü için resme tıklayın

FAO-Türkiye Ortaklık Programı kapsamında yürütülen FISHCap Projesi kapsamında düzenlenen Çalıştayda, su ürünleri yetiştiriciliğinde planlama ve geliştirme konuları ön plana çıktı. Katılımcılar, su ürünleri yetiştiriciliği konusundaki bilgilerini artırarak özel su ürünleri çiftlikleri ve araştırma kurumlarını da ziyaret ettiler.

Balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği on yıllardır geçim kaynaklarına, işgücüne, gıda güvenliğine ve beslenmeye önemli katkılarda bulunuyor. 2018 yılında, insan tüketimine sunulan toplam balıkçılık ürünlerinin yüzde 52'si su ürünleri yetiştiriciliğinden sağlandı.

Su ürünleri yetiştiriciliğinde planlı büyüme

Su ürünleri yetiştiriciliğinin özel sektörün oynayacağı kilit rolle birlikte önümüzdeki yıllarda büyümesi ve küresel balık üretimine katkıda bulunması bekleniyor. Bununla birlikte, su ürünleri yetiştiriciliği ve balıkçılık sektörünün hızlı büyümesi, planlama, düzenlemeler, siyasi destek, güçlü liderlik ve kaynak taahhütlerine duyulan ihtiyacı da açığa çıkarıyor.

Bu kapsamda, 13-17 Haziran tarihlerinde Antalya ve Isparta'da Orta Asya, Azerbaycan ve Türkiye'de Su Ürünleri Üretimini Artırmaya Yönelik Planlama ve Politika Geliştirme Bölgesel Çalıştayı ve Çalışma Ziyareti düzenlendi.

FISHCap Projesi

Akdeniz Üniversitesi, Türkiye Su Ürünleri Üreticileri Merkez Birliği (SÜYMERBİR), FAO, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretim ve Eğitim Enstitüsü (MEDFRI) işbirliğiyle gerçekleştirilen Çalıştay ayrıca, FAO-Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı kapsamında yürütülen "Orta Asya, Azerbaycan ve Türkiye'de Sürdürülebilir Balıkçılık ve Su Ürünleri Yönetimi için Kapasite Geliştirme (FISHCap)" başlıklı daha geniş bir projenin bir parçasını oluşturdu.

Çalıştayın açılış oturumunda FISHCap projesinden övgüyle bahseden Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Turgay Türkyılmaz, FISHCap'ın Türkiye'nin balıkçılık yönetiminde bölgesel işbirliği kurma konusundaki inancını ve yaklaşımını açıkça gösterdiğini belirtti. SUYMERBİR Başkanı Faruk Coşkun, su ürünleri yetiştiriciliği alanında yapılan faaliyetleri paylaşırken, FAO Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Kıdemli Uzmanı Haydar Fersoy, su ürünleri yetiştiriciliği endüstrisinin son on yılda kayda değer bir büyüme yaşadığını ve yıllık gelişimin 2010 yılından bu yana yaklaşık yüzde 5,8 oranında arttığını vurguladı. Fersoy, bununla birlikte, beklenen umut verici orta vadeli büyümenin, su ürünleri yetiştiriciliği sektörünün sektör liderliğindeki etkili su ürünleri yetiştiriciliği planları ve politikaları geliştirme ve uygulama yeteneğine bağlı olduğunun altını çizdi.

Türkiye, Azerbaycan ve Orta Asya ülkelerinden uzmanlar katıldı

Program kapsamında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve Özbekistan'dan katılımcılar, su ürünleri yetiştiriciliğinde planlama ve politika geliştirme, Türkiye'nin su ürünleri yetiştiriciliği planlama ve politika geliştirme konusundaki deneyimleri ve balık çiftliği iş planlaması konulu oturumlara katıldı. Çalıştayda, özellikle su ürünleri yetiştiriciliği planlaması, politika geliştirme ve yönetimi ile ilgilenen yetkililer, balık çiftliği yöneticileri ve araştırmacılar hedef alındı ve bunların hepsi, balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği sektörünün farklı bölümlerinden uzmanlar tarafından verilen su ürünleri yetiştiriciliğinde planlama ve politika geliştirme konulu sunumlara katıldı.

Katılımcılar ayrıca, çalıştay kapsamında düzenlenen özel su ürünleri yetiştiriciliği ve balık çiftliklerine yapılan çalışma ziyaretleriyle su ürünleri yetiştiriciliği konusundaki bilgilerini artırdılar. Son olarak, Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yılı'nı kutlamak için bir etkinlik de düzenlendi.

22 Haz 2022 - 09:12 - Tarım

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.