Ziraat Bankası’ndan Genç Çiftçi Akademisi

Ziraat Bankası tarafından Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliği ile geliştirilen Genç Çiftçi Akademisi imza töreni Ankara’da yapıldı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, “Genç Çiftçi Akademisi ile tarım bankacılığını yeni bir seviyeye taşıyoruz” dedi.

Ziraat Bankası’ndan Genç Çiftçi Akademisi
Ziraat Bankası’ndan Genç Çiftçi Akademisi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Ziraat Bankası tarafından Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliği ile geliştirilen Genç Çiftçi Akademisi imza töreni Ankara’da yapıldı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, “Genç Çiftçi Akademisi ile tarım bankacılığını yeni bir seviyeye taşıyoruz” dedi.

Gençlerin tarıma olan ilgisini artırmak, belli konularda tarımsal üretim ve yatırım yapmayı öğretmek, eğitimli ve bilinçli genç çiftçiler yetiştirmek ve gençlere tarım alanında girişimcilik bilincini kazandırmak üzere Ziraat Bankası tarafından geliştirilen Genç Çiftçi Akademisi tanıtımı ve imza töreni Ankara’da yapıldı.

“Tarımda üretimden çok, elde edilen hasıla önemli”

Törende konuşan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, son yıllarda tarımın gündemde belki de bugüne kadar hiç olmadığı kadar çok yer tuttuğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada tarımın bugünü ve geleceği her geçen gün daha fazla konuşuluyor ve üzerine fikir yürütülüyor. Ülkeler artık ne kadar alanda üretim yaptıkları ve ne kadar üretim yaptıkları ile değil, tarım ve gıdadan ne kadar hasıla elde ettiklerine göre sıralanıyor. Bunun için yalnız üretmek yetmiyor. Ürettiğimiz tarımsal ürünleri işleyerek nihai tüketim malına dönüştürmemiz ve bu şekilde pazara sunmamız gerekiyor. Çünkü asıl kazancı katma değerli ürünü üretenler kazanıyor. Biz ürettiğimiz fındığı çikolataya; ürettiğimiz çiğ sütü peynire; ürettiğimiz buğdayı un, irmik ve makarnaya; ürettiğimiz pamuğu iplik, yağ ve yeme dönüştürüp sattığımızda tarımdan gerçek kazancı elde edebiliriz.”

“Çiftçimizi yalnız bırakmadık”

Ziraat Bankası olarak ülke tarımının her zaman yanında olduklarını belirterek, “Yalnızca güneşli günlerde değil, yağmurlu günlerde de onları hiçbir zaman yalnız bırakmadık” diyen Aydın, “Dünya ticaret savaşlarını, ülkemize yönelik kur ataklarını yaşadığımız bu dönemde dahi tarım sektörünü korumaya, tarımsal yatırımları ve üretimi desteklemeye dünden daha güçlü şekilde devam ediyoruz” dedi.

“Tarım Bankacılığını yeni bir seviyeye taşıyoruz”

1863 yılından beri ülke tarımının yanında olan Ziraat Bankası ve 1933 yılından beri sayısız mühendisler yetiştirmiş olan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile başlatacaklarını Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi ile tarım bankacılığını yeni bir seviyeye taşıdıklarını vurgulayan Hüseyin Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsana yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğuna inanıyoruz ve ülkemizin en önemli aktifi olan gençlerimize yeni bir fırsat sunuyoruz. Biz hem ülkemizin hem de ülke tarımının bugününe ve geleceğine inanıyor ve güveniyoruz. Tarımda sürdürülebilir büyüme ve gelişmeyi sağlamak için eğitimin önemini biliyoruz. Bugün başlatacağımız Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi ile tarım sektöründe kendi işini kurmayı ya da ücretli olarak çalışmayı düşünen ya da halen bu alanda çalışan gençlerimize eğitim alma imkanı vererek, geleceğin tohumlarını atıyoruz.

Bu açıdan, tarım sektöründe önemli bir iş ve güç birliği projesi olan Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi Projesinin bu aşamaya gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

“Ülke tarımına hayırlı olsun”

Törende konuşan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ise “Üniversite olarak sosyal sorumluluk projelerine de büyük önem veriyor ve destekliyoruz. Sahip olduğumuz bilgi ve teknolojik birikimimizi tarımsal alanda en doğru şekilde toplumsal gelişimimize ve ülke ekonomimize yarar sağlayacak şekilde kullanmak ve aktarmak üzere Ziraat Bankası tarafından geliştirilen Genç Çiftçi Akademisi programına destek vermekten ve gerçekleştirecek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Üniversitemiz Sürekli Eğitim Merkezinde sürdürülecek olan Genç Çiftçi Akademisi programının ülkemiz tarımına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Akademi ile ilgili bilgilendirme yapan Genel Müdür Yardımcısı M. Cengiz Göğebakan da, “Gençlerin tarıma olan ilgisini arttırmak, gençlere belirli konularda tarımsal üretim ve yatırım yapmayı öğretmek, asgari tarımsal ve finansal eğitimi almış, finansal okuryazarlık kazanmış bilinçli genç çiftçiler yetiştirmek ve gençlere tarım alanında girişimcilik bilinci kazandırmayı amaçlayan Ziraat Bankası, Genç Çiftçi Akademisini bu amaçla dizayn etmiştir” dedi.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi nedir?

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi, gençlerin tarıma olan ilgisini arttırmak, başvuru koşullarını taşıyan gençlere belirli konularda tarımsal üretim ve yatırım yapmayı öğretmek, eğitimli ve bilinçli genç çiftçiler yetiştirmek ve gençlere tarım alanında girişimcilik bilinci kazandırmak üzere geliştirilmiş, Banka – üniversite - kamu ve özel sektör işbirliğine dayalı bir eğitim programı.

Genç Çiftçi Akademisi; Gençlere tarım alanında yeni istihdam ve iş alanları açmayı, Gençlere tarımda bilerek yatırım ve üretim yapmayı öğretmeyi, Halen tarımsal üretim yapan gençlerin teknik ve finansal bilgi düzeyini arttırmayı, Eğitimli ve bilinçli genç çiftçiler yetiştirmeyi, Tarımın geleceğinde söz sahibi olacak gençleri bugünden kazanmayı amaçlıyor.

Kimler yararlanabilecek?

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi’nden, Üretim konusuyla ilgili teknik bilgisini arttırmak, Yeni tarımsal yatırım yapmak, Mevcut tarımsal işletmesini büyütmek veya geliştirmek, Bir tarımsal işletmede çalışmak isteyen ve başvuru koşullarını taşıyan Genç Çiftçiler ve Genç Çiftçi adayları yararlanabilecek.

Eğitim için katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

Tüm eğitim ve eğitim materyalleri ile ilgili masrafların Ziraat Bankası tarafından karşılanacağı eğitim boyunca, katılımcılara belirli miktarda yemek ücreti ödenecek, konaklama ihtiyacı olması halinde anlaşmalı otellerdeki konaklama giderlerine katkı yapılacak ve eğitim süresince ücretsiz olarak hayat ve sağlık sigortası yaptırılacak.

Başvuru şartları neler?

Genç Çiftçi Akademisi’ne; Türkiye’de yerleşik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 18 yaşını tamamlamış – 30 yaşından gün almamış olan, asgari lise mezunu, eğitim verilecek konularda tarımsal faaliyet yapmayı veya mevcut tarımsal faaliyetini büyütmeyi ya da bir tarımsal işletmede çalışmayı isteyen, erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış ya da muaf olan, medeni haklarını kullanma hakkına sahip olan, kredi kullanmasına engel bir durumu olmayanlar başvurabilecekler.

Kadın çiftçiler/çiftçi adayları, Tarımla ilgili teknik lise veya üniversite mezunları, Ailesine ya da kendisine ait tarım işletmesinde çalışanlara öncelik verilecek olanlar için eğitim konularının; ülkemizde özellikle kaliteli yatırıma, üretime ve ara elemana ihtiyaç duyulan alanlar olması hedefleniyor. Bu amaçla öncelikli olarak Büyükbaş Süt Hayvancılığı, Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği ve Örtüaltı Tarımı konularında eğitim verilmesi planlanıyor.

8 haftalık eğitimler

Büyükbaş Süt Hayvancılığı ile başlatılacak ve diğer konular eklenerek yaygınlaştırılacak olan eğitim programı, teknik eğitim ve staj aşamalarından oluşuyor. Azami beş hafta sürecek teknik eğitimler, eğitimin düzenleneceği yerde bulunan ve Ziraat Bankası’nın belirleyeceği üniversitelerin teknik bölümleri tarafından verilecek. Azami üç hafta sürecek stajlar ise Ziraat Bankası ve ilgili üniversite tarafından belirlenecek çiftliklerde ve/veya ilgili üniversitenin uygulama işletmelerinde yapılacak.

Program pilot olarak Ankara’dan başlatılacak. 2018 yıl sonuna kadar farklı şehirlerde de programın başlatılması hedefleniyor.

Ziraat Bankası kredilerinden yararlanabilecekler

Katılımcılar teknik eğitim ve staj sırasında/sonunda programlarını tamamladıktan sonra yazılı ve sözlü sınava tabi tutulacak, programı başarı ile tamamlamaları halinde Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi Başarı Sertifikası almaya hak kazanacaklar.

Ziraat Bankası ve eğitimi veren üniversitenin onayını taşıyacak olan sertifikayı almaya hak kazanan Genç Çiftçiler, kendi yatırımlarını yapmak için Ziraat Bankası’nca uygun koşullarla sunulan kredilerden yararlanarak yatırım yapmak suretiyle kendi işletmelerine sahip olabilecekler.

Aile işletmesinde ya da kendi adına mevcut işletmesinde tarımsal faaliyet yapmakta olan ve Sertifika almaya hak kazanan Genç Çiftçiler de işletmelerini geliştirmek için Ziraat Bankası tarafından uygun koşullarla sunulan kredilerden yararlanabilecekler.

Bir tarım işletmesinde çalışmak isteyen gençler ise sertifikanın referans özelliği ile çiftliklerde iş bulabilme imkanına kavuşabilecekler.

Başvurular www.ziraatbank.com.tr internet adresinden yapılabilecek.

26 Eyl 2018 - 12:14 - Tarım

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.