Gıdalarda pestisit kalıntı limitlerine AB ayarı!

Tarım ve Orman Bakanlığı, bitkisel ve hayvansal ürünlerde pestisitlerin maksimum kalıntı limitlerini, AB mevzuatına uyum kapsamında yeniden düzenledi.

Gıdalarda pestisit kalıntı limitlerine AB ayarı!
Gıdalarda pestisit kalıntı limitlerine AB ayarı!
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanlığı, bitkisel ve hayvansal ürünlerde pestisitlerin maksimum kalıntı limitlerini, AB mevzuatına uyum kapsamında yeniden düzenledi.

Türk Gıda Kodeksi Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliği, Resmi Gazete’nin 27 Eylül 2021 tarihli Mükerrer sayısında yayımlandı.

Amaç; tüketiciyi korumak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “tüketicinin yüksek seviyede korunmasını sağlamak üzere bitkisel ve hayvansal orijinli gıdalarda pestisit kalıntılarının maksimum limitlerine ilişkin uygulama usul ve esaslarını belirlemek” amacıyla yayımlanan yönetmelik, Ek-1’de belirlenmiş bitkisel ve hayvansal ürünlere ve bu ürünlerden elde edilen işlenmiş veya kompozit ürünlere uygulanacak.

Yönetmelik, Ek-1’de yer alan ancak gıda amacı dışında üretilen ürünleri, bitki çoğaltım materyallerini ve aktif maddelerin ilgili mevzuat çerçevesinde onaylanması sürecinde kullanılan ürünleri ise kapsamıyor.

Bebek formülleri, devam formülleri, bebek ve küçük çocuk ek gıdaları ile ilgili mevzuat hükümleri ise saklı olacak.

Yönetmelik ekleri

Yönetmelik;

Ek-1’de; Ürünlere ait kod numaraları, maksimum kalıntı limitinin (MRL) uygulanacağı kategori, grup, alt grup ve temel ürünler, bu ürünlerin bilimsel adları ile ürünlerin MRL değerlendirmesine tabi tutulacak kısımlarını içeren Bölüm A ve bu bölümdeki ürünlerle aynı MRL’lerin uygulanacağı benzer ürünleri içeren Bölüm B,

Ek-2’de; Türkiye’de Bitki Koruma Ürünlerinin Ruhsatlandırılması ve Piyasaya Arzı Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre ruhsatlandırılmış pestisitlerin kabul edilebilir MRL’leri ve MRL belirlenmesine ihtiyaç duyulmayan pestisitler,

Ek-3’te; İthal ürünlerde ve Ek-2’deki pestisitler için hayvansal ürünlerde uygulanacak MRL’ler ve bu Yönetmelik kapsamındaki ürünlere uygulanacak LOD değerleri,

Ek-4’te; Türkiye’de kullanımı sonlandırılmış olan yasaklı pestisitler Ek-4’te yer almaktadır.

Ek-5’te; İthal ürünlerde MRL belirlenmesine ihtiyaç duyulmayan pestisitlere ait liste yer alıyor.

Pestisit kalıntıları limit değerlerini aşamayacak

Bitkisel ve hayvansal ürünler için bulunan analiz sonucu, yönetmelikte belirtilen uygulama esaslarına göre belirlenen limit değerlerini (MRL veya LOD veya 0,01* mg/kg) aşamayacak.

Bitki Koruma Ürünlerinin Ruhsatlandırılması ve Piyasaya Arzı Hakkında Yönetmelik kapsamında, bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden sonra kullanımı sonlandırılmış ve eklerde yer almayan pestisitler için bu Yönetmelikte belirlenmiş MRL’ler, pestisitin kullanım sonlandırma tarihinden önce üretilmiş gıdalarda raf ömrü boyunca uygulanacak. Kullanımı sonlandırılmış pestisitler bitki koruma ürünleri veri tabanında duyurulacak.

İşlenmiş gıdalar için uygulama esasları

İşlenmiş gıdalardaki değerlendirmeler, mutlaka Ek-1’deki üründe kalıntı miktarı hesaplanarak ve yönetmelikteki esaslar uygulanarak yapılacak.

Buna göre, işlenmiş gıdanın elde edildiği Ek-1’deki ürün veya ürünler belirlenecek. İşlenmiş hayvansal gıdalar için işleme faktörü kullanılmayacak. İşlenmiş hayvansal gıdaya ait analiz sonucu işlenmemiş ürün için belirlenmiş limitlere uygun olacak.

İşlenmiş gıda analiz sonucu Ek-1’deki ürün için geçerli LOD değerini aşmıyorsa, işlenmiş ürün uygun olarak değerlendirilecek.

Yönetmeliğe aykırı davrananlar hakkında 5996 sayılı Kanunun ilgili maddelerine göre idari yaptırım uygulanacak.

Avrupa Birliği mevzuatına uyum

23/2/2005 tarihli ve (AT) 396/2005 sayılı Bitkisel ve Hayvansal Gıdalardaki Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Hakkında Avrupa Parlamentosu ve Konsey Tüzüğü dikkate alınarak hazırlanan Yönetmeliğin yayımlanmasıyla birlikte, 25/11/2016 tarihli ve 29899 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.

Yönetmeliğin eklerinde pestisit kullanım sonlandırma tarihi belirtilen pestisitler için pestisit kullanım sonlandırma tarihinden önce üretilmiş gıdalar, raf ömrü boyunca piyasada bulunabilecek.

Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren üç ay içerisinde, Yönetmelik hükümlerine uyum sağlanacak. Yönetmeliğin yayımından önce üretilmiş, yürürlükten kaldırılan Yönetmelik hükümlerine uygun gıdalar, raf ömrü boyunca piyasada bulunabilecek.

Resmî kontrollerde üretim tarihine göre işlem gerektiren durumlarda, üretim tarihi ile ilgili geçerli belge sunulamaması halinde bu Yönetmelik hükümleri uygulanacak.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Yönetmelik hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

27 Eyl 2021 - 21:39 - Gıda

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.