Tarım ve gıda alanında sivil toplum diyaloğuna 2 milyon avro AB hibesi

Türkiye ve AB sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Katılım Öncesi Mali Yardım çerçevesinde finanse edilen “AB ve T...

Türkiye ve AB sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Katılım Öncesi Mali Yardım çerçevesinde finanse edilen “AB ve Türkiye Arasında Sivil Toplum Diyaloğu Projesi” kapsamında, tarım, gıda güvenliği ve balıkçılık alanlarındaki projelere 2 milyon avro hibe desteği verilecek.

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan “AB ve Türkiye Arasında Sivil Toplum Diyaloğu IV Projesi” kapsamında Çevre, Enerji, Tüketicinin ve Sağlığın Korunması, Adalet, Özgürlük ve Güvenlik, İş Kurma Hakkı ve Hizmet Sunumu Serbestisi, Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu, İşletme ve Sanayi Politikası, Tarım ve Balıkçılık ile Eğitim hibe programları altında sivil toplum kuruluşlarına yaklaşık 11 milyon avro hibe desteği sağlanacak.

Ankara’da bulunan ilgili kuruluşların program hakkında bilgi sahibi olmaları ve hibe desteğinden en etkin şekilde yararlanabilmeleri için Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından proje teklifi başvuru süreci konusunda düzenlenen bilgilendirme toplantısı, 8 Mayıs’ta Ankara’daki Holiday Inn Hotel’de yapılacak. Katılımın ücretsiz olduğu programa katılmak için http://siviltoplumdiyalogu.org/csd-iv/ adresinde yer alan kayıt formunun doldurulması gerekiyor.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “AB ve Türkiye Arasında Sivil Toplum Diyaloğu Projesi”nin, 2008-2009 yıllarında uygulanan ilk aşamasında “Kentler ve Belediyeler, Meslek Kuruluşları, Üniversiteler ve Diyalog için Gençlik Girişimleri” başlıkları altında geliştirilen 119 projeye 19,3 milyon avro, 2010-2012 yılları arasında yürütülen ikinci aşamasında ise “Tarım-Balıkçılık, Kültür-Sanat ve Mikro Hibe” bileşenlerinde 97 projeye 5,3 milyon avro finansman sağlandı.

Uygulama dönemi 2014 yılında başlayan projenin üçüncü aşaması ise “Siyasi Kriterler, Medya ve Medya Diyalog Seminerleri” bileşenlerinden oluşuyor. Siyasi Kriterler ve Medya hibe programları kapsamında Türkiye ve AB sivil toplum ve medya kuruluşları tarafından birlikte geliştirilen 55 projeye, yaklaşık 7 milyon avro hibe desteği sağlanıyor.

Projenin bir sonraki aşaması olan “AB ve Türkiye Arasında Sivil Toplum Diyaloğu IV Projesi” kapsamında ise dokuz farklı müktesebat başlığı ve politika alanında uygulanan hibe programlarına ilişkin teklif çağrıları, 24 Şubat - 4 Mart 2015 tarihleri arasında yayımlandı. Söz konusu başlıklarda Türkiye’nin AB’ye katılım sürecine katkı sağlayacak olan hibe projeleri aracılığıyla, Türkiye’den sivil toplum kuruluşları ve AB üye ülkelerindeki kar amacı gütmeyen kuruluşlar arasında güçlü bağlar kurulması ve işbirliğinin desteklenmesi hedefleniyor.

Toplam bütçesi yaklaşık 11 milyon avro olan hibe programları kapsamında yaklaşık 75 projeye hibe desteği sağlanması öngörülüyor. Proje başına sağlanacak hibe desteği ise en az 50 bin, en fazla 150 bin Avro olacak.

Hibe programlarına Türkiye’de faaliyet gösteren ve uygunluk kriterlerini karşılayan kuruluşlar başvurabileceği gibi, AB üye ülkelerinde faaliyet gösteren uygun başvuru sahipleri de başvuru yapabilecek. Bununla birlikte, programın yapısı gereği Türkiye’den başvuru yapacak kuruluşların AB üye ülkelerinden en az bir kuruluş ile ve benzer şekilde AB üye ülkelerinden başvuru yapacak kuruluşların da Türkiye’den en az bir kuruluş ile ortaklık kurarak başvuru yapması gerekiyor.

Söz konusu proje kapsamında teklif çağrısı yayımlanan hibe programları kapsamında, STK’lar (Türkiye’den dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların federasyon ve konfederasyonları, AB üyesi ülkelerden kâr amacı gütmeyen kuruluşlar);

Toplam 1 milyon avro bütçeli Enerji Hibe Programı’nın; Enerji verimliliği, Yenilenebilir Enerji, Elektrik ve Doğalgaz alanlarında 25 Mayıs 2015,

İşletme ve Sanayi Politikası’nın; Girişimcilik öğrenimi ve girişimcilik becerilerinin geliştirilmesi, Üretimde ve ürünlerde enerji ve çevre performanslarının iyileştirilmesi ve Çevreye duyarlı ve enerji verimli ürünlerin, teknolojilerin ve üretim süreçlerinin benimsenmesine yönelik bilgi, deneyim ve en iyi uygulamaların paylaşımı alanlarında 5 Haziran 2015,

Toplam 2 milyon avro bütçeli, Tarım ve Balıkçılık Programı’nın; Tarım ve kırsal kalkınma, Gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı ile Balıkçılık alanlarında 5 Haziran 2015 tarihine kadar başvuruda bulunabilecekler.

# ab, hibe

05 May 2015 - 07:10 - Ekonomi

Muhabir  Gıda Hattı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.