Bitkisel üretim için biyolojik mücadele destekleri belli oldu

Tarımsal desteklemeler kapsamında bitkisel üretimde biyolojik ve biyoteknik mücadele destek miktarları ile uygulama kriterleri belirlendi.

Bitkisel üretim için biyolojik mücadele destekleri belli oldu
Bitkisel üretim için biyolojik mücadele destekleri belli oldu
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Tarımsal desteklemeler kapsamında bitkisel üretimde biyolojik ve biyoteknik mücadele destek miktarları ile uygulama kriterleri belirlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığının Bitkisel Üretimde Biyolojik ve/veya Biyoteknik Mücadele Destekleme Ödemesi Uygulama Tebliği (No: 2020/29), 18 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğ ile; bitkisel üretimde kimyasal mücadele yerine alternatif mücadele tekniklerinin uygulanmasıyla kimyasal ilaç kullanımının azaltılması, insan sağlığının ve doğal dengenin korunması için biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele yapan üreticilere destekleme ödemesi yapılmasına ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Destekleme ödemesi için şartlar ve destekleme miktarı

Destekleme ödemesi için gerekli şartların sıralandığı Tebliğde, bitkisel üretime arız olan zararlı organizmalara karşı biyolojik ve/veya biyoteknik mücadelenin yaygınlaştırılması ile kimyasal ilaç kullanımının azaltılması amacıyla örtüaltında ve açık alanda bitkisel üretimde, destekleme kapsamına alınan ürünler ve destekleme ödeme miktarları yer aldı.

Açık alanda turunçgilde Akdeniz Meyvesineğine karşı feromon+tuzak kullanımı için tahsis edilen 80 TL/da desteklemeden, tuzak kutusunun en az 5 yıl kullanma ömrü bulunmasından dolayı daha önceden tuzak kutusu olup da sadece feromon kullanan üreticilere 30 TL/da olacak şekilde,

Örtüaltında biyoteknik mücadelede; feromon+tuzak kullanan üreticilere 120 TL/da, domateste Domates Güvesine karşı sadece feromon kullananlara 60 TL/da olacak şekilde,

Açık alanda domateste biyoteknik mücadelede; feromon+tuzak kullanan üreticilere 50 TL/da, domateste Domates Güvesine karşı sadece feromon kullanan üreticilere ise 30 TL/da olacak şekilde destekleme ödemesi yapılacak.

Üreticiye yapılacak olan destekleme ödemesi miktarı, üreticinin biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele amacıyla yaptığı harcamaları gösteren fatura bedelinin, mücadele yaptığı toplam alanına bölünmesiyle elde edilecek olan dekara maliyetini geçemeyecek.

Destekleme ödemesi başvuru tarihleri

1/1/2020 tarihinden itibaren biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele yapan üreticiler tarafından destek başvuruları kayısı, ayva, armut, elma, bağ, açıkta domates, zeytin, turunçgil, nar, şeftali ve nektarin için 4/12/2020, örtüaltı için ise 31/12/2020 tarihi mesai bitimine kadar, başvuru dilekçesi ve gerekli belgeler ile birlikte ÇKS ve/veya ÖKS kayıtlarının bulunduğu il/ilçe müdürlüğüne yapılacak.

Başvuruları değerlendiren ilçe müdürlüğü oluşturdukları İcmalleri kayısı, ayva, armut, elma, bağ, açıkta domates, zeytin, turunçgil, nar, şeftali ve nektarin için 21/12/2020 tarihine kadar, örtüaltı için ise 22/2/2021 tarihine kadar il müdürlüğüne bildirecek.

İl müdürlüğü tarafından gerekli icmaller; kayısı, ayva, armut, elma, bağ, açıkta domates, zeytin, turunçgil, nar, şeftali ve nektarin için 22/12/2020 tarihine kadar, örtüaltı için ise 12/3/2021 tarihine kadar Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne gönderilecek.

BBMD ödemeleri için gerekli finansman, bütçenin muhtelif tarımsal destekleme hizmetleri kalemine tahsis edilen ödeneklerden karşılanacak.

Yasaklı pestisit kullanmış olanlar desteklerden yararlanamayacak

Desteklemelerden kamu kurum ve kuruluşları yararlanamayacak.

Bakanlık desteklemelerinden faydalanması yasaklanmış olan üreticiler biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele desteklemelerinden de faydalandırılmayacak.

Biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele desteklemelerine müracaat edenlerden, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında; yetiştirdikleri ürünlerde hasat öncesi pestisit denetimlerinde yasaklı veya tavsiye dışı pestisit kullanımı tespit edilen, hasat sonrası pestisit denetimlerinde yasaklı, tavsiye dışı veya MRL üstü tespit edilen ve ihracata giden ürünlerinde pestisit kalıntısı nedeniyle bildirim almış olanlar aynı yıl içerisinde ilgili üründe yapılacak desteklemelerden faydalanamayacaklar.

Yürürlükten kaldırılan tebliğ

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ ile, 8/11/2019 tarihli ve 30942 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bitkisel Üretimde Biyolojik ve/veya Biyoteknik Mücadele Destekleme Ödemesi Uygulama Tebliği (Tebliğ No: 2019/50) yürürlükten kaldırıldı.

18 Kas 2020 - 07:15 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.