UKON’dan markette ucuz et çıkışı!

UKON'dan markette ucuz et çıkışı geldi. Ulusal Kırmızı Et Konseyi, üç markette tüketiciye maliyetin altında et satışı uygulamasının amacına ulaştığına dikkat çekerek, yeniden ihtiyaç duyuluncaya kadar uygulamaya ara verilmesini istedi. UKON Başkanı Ahmet Hacıince, “Sektör zor bir seneyi geride bıraktı. Gelişmeler karşısında Bakanlığımızın attığı adımların da objektif olarak değerlendirilmesi gereklidir” dedi.

UKON’dan markette ucuz et çıkışı!
UKON’dan markette ucuz et çıkışı!
+5
Haber albümü için resme tıklayın

UKON'dan markette ucuz et çıkışı geldi. Ulusal Kırmızı Et Konseyi, üç markette tüketiciye maliyetin altında et satışı uygulamasının amacına ulaştığına dikkat çekerek, yeniden ihtiyaç duyuluncaya kadar uygulamaya ara verilmesini istedi. UKON Başkanı Ahmet Hacıince, “Sektör zor bir seneyi geride bıraktı. Gelişmeler karşısında Bakanlığımızın attığı adımların da objektif olarak değerlendirilmesi gereklidir” dedi.

UKON, son dönemde canlı hayvan ve karkas et ithalatı ile gündemden düşmeyen kırmızı et sektöründeki gelişmeleri içeren 2018 Yılı Kırmızı Et Sektörü Değerlendirme Raporu’nu yayınladı.

Kırmızı et sektöründeki sorunlar

Sektörün sorunlarının başında kırsal refahın yeteri kadar gelişememesi nedeniyle nüfusun gün geçtikçe kentlere göç etmesinin yer aldığı vurgulanan raporda, bu nedenle gençlerin üretime daha fazla teşvik edilmesi, kırsalın yaşam düzeyinin iyileştirilmesi gerektiği kaydedildi. Raporda sıralanan sorunlar ve çözüm önerileri ana başlıklarıyla şöyle:

“Küçük ölçekli besi işletmelerinde yerine koyma maliyetlerindeki yükselişin yanı sıra finansmana erişimlerinde de sıkıntılar yaşanmaktadır. Çiftçilere sağlanan tarım kredilerinin uygun faizlerle yeniden yapılandırılarak üretimin devamlılığına katkı sağlanmalıdır.

“Besilik sığır desteği artırılmalı”

Kırmızı et üretiminde ithal hayvanlar ile besicilik yapanlar fiyat, verimlilik gibi avantajlar nedeniyle yerli hayvan ile besi yapanlara göre daha ucuz fiyata üretim avantajına sahip olmaktadır. Yerli üretimi desteklemek amacıyla besilik Erkek Sığır desteğinin miktarı artırılarak devam etmesi, yerli besilik sığır üretiminin gelişmesine ve kayıt dışılığın azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Orta ve uzun vadede yerli üretimin geliştirilmesi daha fazla teşvik edilmeli, yem ve yem hammaddeleri ile yağlı tohum üretimine verilen destekler artırılmalıdır.

TMO ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından arpa, mısır kepek küspe gibi yem hammaddelerinin hayvancılıkla iştigal eden işletmelere uygun fiyatla tedariki sağlanmalıdır.

Tarımsal Desteklemelerin orta vadeli (3-5 yıllık) olarak belirlenmesi, üreticinin üretimini sürdürebileceği şekilde önünü görebilmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Ülkemizde boş besi kapasitesinin doldurulabilmesi için besilik dana ithalatının kontrollü ve aylık dönemlerde ihtiyaca göre planlanarak devam ettirilmesinin olumlu olacağı düşünülmektedir.

Meralarımızı kullanımını milli bir mesele haline getirmeliyiz. Meraların kullanımında üreticilere öncelik sağlamalıyız.

UKON'dan markette ucuz et çıkışı!

Kırmızı et üretimimizin dörtte biri perakende sektörü tarafından pazarlanmaktadır. 3 market tarafından tüketiciye maliyetin altında sunulan ucuz et kasapları olumsuz yönde etkilemektedir. Sürdürülen bu uygulamanın amacına ulaşması ve et fiyatlarının istenilen bir seviyeye gelmesi nedeniyle yeniden ihtiyaç duyuluncaya kadar ara verilmesinin uygun olacağı görüşündeyiz.

Bu uygulamaların olumsuz yan etkileri göz önünde bulundurulduğunda uzun sürmesi, sektörde kalıcı hasarların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

“Buzağı desteği 200 TL olsun”

Belli bir yaşın üzerinde (Örn. 5 yaş ve üstü) olan tüm dişi materyallerin Etçi ırk sperma ile tohumlanması zorunluluğu getirilmelidir. Bu iş ve işlemlerin ücretsiz olması, melezlemeden elde edilecek buzağıların buzağı desteğinden faydalandırılması, hayvan başına 200 TL olarak uygulanmasının üreticileri teşvik edeceğini düşünmekteyiz.

Et ve Süt Kurumunun yoğun kesimlerine rağmen hayvanını kestirmek isteyen besicilere ileri tarihli gün verilmesi, hayvanlarda verim kaybına ve maliyet artışına neden olmakta, ayrıca bu tarihe kadar bekleyemeyen üreticiler mallarını daha düşük fiyattan kestirmek zorunda kalmaktadır.”

Kırmızı et sektörü ne durumda?

TÜİK verilerine göre 2017 yılında kırmızı et üretimi 1 milyon 126 bin 403 ton oldu. Geçen yılın ilk üç çeyreğinde ise 831 bin ton olan üretim, 2018 yılı aynı döneminde %3,6 artış ile 860 bin ton olarak tahmin edildi. Sığır eti üretiminde %5 artış yaşanırken, kuzu eti üretiminde %12, keçi eti üretiminde ise %58’lik azalışlar görüldü.

2018 yılının ilk 9 ayında toplam süt üretiminin bir önceki seneye göre %13,96 oranında artış ile 7 milyon 741 bin ton olarak tahmin edildi.

Kırmızı Et Üretim İstatistikleri (Dört Çeyrek, 2010-2018)

Raporda, toplam kırmızı et üretiminde bir önceki yıla göre %3,6 oranında artış görüldüğü, ancak TÜİK tahminlerinin, yerli üretim yanında ithal edilen kesimlik ve besilik hayvanları da içerdiğine dikkat çekildi.

Canlı hayvan ve et ithalatı

TÜİK verilerine 2017 yılında göre 2016 yılına göre besilik hayvan ithalatı %64 oranında (666 bin 950 baş), kesimlik hayvan ithalatı % 417 oranında (115 bin 316 baş), karkas et % 364 oranında (18 bin 878 ton) artış gösterdi.

2018 yılı dokuz ay itibarı ile 897 bin baş besilik, 119 bin 500 baş kesimlim hayvan getirilirken, karkas ve kemiksiz et ithalatı ise bu dönemde yaklaşık 45 bin 500 ton oldu.

Kırmızı et fiyatları neden arttı?

Raporda, “2018 yılında yaşanan perakende fiyat artışlarını TÜİK hayvan varlığı ve kırmızı et ve süt üretim rakamları ile birlikte değerlendirdiğimizde kur baskısı ile üreticinin yükselen maliyetleri ile azalan kırmızı et üretimi nedeniyle fiyatların artış gösterdiğini söyleyebiliriz” ifadesi kullanıldı.

Raporun “Sorunlar ve Çözüm Önerileri” bölümünde ise temel bir ihtiyaç maddesi olması, halkımızın çoğunluğu tarafından sevilerek tüketilmesi ve talep eşiğinin yüksek olması dolayısı ile kırmızı et konusunun sürekli gündeme geldiği, ancak üzerinde durulması gereken asıl noktanın alım gücünün düşüklüğü olduğu belirtilerek, diğer gıda ürünlerinde de fiyat artışları görüldüğüne işaret edildi.

Besicilerin maliyetinin sürekli yükseldiği; ithal materyalle yapılan üretimin daha maliyetli ve işletmeyi zarar ettiren bir üretim şekli olduğu; kısa dönemde kırmızı et açığını kapatmaya dönük sadece besilik dana ithalatının kontrollü ve aylık dönemlerde ihtiyaca göre planlanarak devam ettirilmesinin olumlu olacağı vurgulandı.

Yem masraflarının besi işletmelerinin maliyetleri içerisinde %30 oranında bir yer tuttuğu; kaba yem ihtiyacının azaltılması amacıyla yem bitkileri ekim alanlarının en az 3 kat artırılarak AB ülkelerinin alt limiti olan seviyeye getirilmesi, alternatif kaba yem kaynaklarının geliştirilmesi ve yem ve yem hammaddeleri ile yağlı tohum üretimine verilen destek miktarlarının artırılması gerektiği kaydedildi.

Üreticinin en büyük probleminin kesime götürdüğü hayvanın değerinin artan maliyetlerini karşılayamaması olduğu belirtilen raporda, üretici kesim fiyatları neredeyse geçen senenin ortalamaları seviyesine düşerken tüketici fiyatlarında artışlar devam ettiğine işaret edildi.

“Hem üretici hem tüketici hayal kırıklığı yaşıyor”

UKON Raporu’nda, “Sonuç olarak tüketicilerimizin çoğu uygun fiyata kırmızı ete erişemezken, üreticilerimiz çok az karla hatta zararına hayvanını satmak zorunda kalmakta, malını sattıktan sonra geriye dönüp yeni hayvan almak istediğinde ise maliyetlerin yüksekliği dolayısı ile hayal kırıklığına uğramaktadır. Kamuoyunda et fiyatları ile ilgili değişimlerde çeşitli perakende et fiyatlarının öne çıkarılması karışıklığa yol açmaktadır. Bu nedenle karar vericilerin piyasa regülasyonunun sağlanmasında en önemli gösterge olarak karkas fiyatlarını ele alması önem arz etmektedir” denildi.

Raporun sonunda ise, “2018 yılı istatistikleri ile yıl içerisinde yaşanan gelişmeleri ele aldığımızda sektörün zor bir seneyi geride bıraktığı görülmektedir. Üretimden, pazarlamaya, gıda güvenliğinden hayvan hastalıklarına kadar çok sayıda gelişmenin yaşandığı sene içerisinde bu gelişmeler karşısında Bakanlığımızın attığı adımların da objektif olarak ortaya konması ve değerlendirilmesi gereklidir” ifadeleri kullanıldı.

19 Ara 2018 - 12:48 - Gıda

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.