Küresel gıda fiyatları, Haziran’da da düşüşünü sürdürdü

Nisan 2022’de düşüşe geçen FAO Gıda Fiyat Endeksi, Mayıs ayından sonra Haziran’da da yüzde 2,3 düşüşle 154,2 puan seviyesine geriledi. Halen Haziran 2021'e göre yüzde 23,1 daha yüksek seviyedeki endeksteki düşüş,tahıl, bitkisel yağlar ve şeker fiyatlarından kaynaklandı. FAO’nun belirlemeleri, dünya tahıl üretimi 2022 yılında hafif bir düşüşe de işaret ediyor.

Küresel gıda fiyatları, Haziran’da da düşüşünü sürdürdü
Haber albümü için resme tıklayın

Nisan 2022’de düşüşe geçen FAO Gıda Fiyat Endeksi, Mayıs ayından sonra Haziran’da da yüzde 2,3 düşüşle 154,2 puan seviyesine geriledi. Halen Haziran 2021'e göre yüzde 23,1 daha yüksek seviyedeki endeksteki düşüş,tahıl, bitkisel yağlar ve şeker fiyatlarından kaynaklandı. FAO’nun belirlemeleri, dünya tahıl üretimi 2022 yılında hafif bir düşüşe de işaret ediyor.

Mart 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra Nisan ve Mayıs’ta gerileyen BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyat Endeksi, Haziran ayında da hafif gerileyerek peş peşe üçüncü ayda da düşüşünü sürdürdü.

Küresel gıda fiyatları ortalama yüzde 2,3 geriledi

Yaygın olarak ticareti yapılan gıda ürünleri sepetinin uluslararası piyasalardaki aylık değişimlerini yansıtan Endeks, bir önceki aya göre yüzde 2,3 azalarak ortalama 154,2 puana geriledi. Halen Haziran 2021'e göre yüzde 23,1 daha yüksek seviyede bulunan endeksteki düşüşe, bitkisel yağlar, hububat ve şekerin uluslararası fiyatlarındaki gerilemeleri neden olurken, süt ürünleri ve et fiyatları ise yükseldi.

Mayıs ayına göre yüzde 4,1 düşüşle Haziran ayında 166,3 puan olarak gerçekleşen FAO Tahıl Fiyat Endeksi, yine de Haziran 2021 değerinin yüzde 27,6 üzerinde. Haziran’da yüzde 5,7 gerileyen uluslararası buğday fiyatları, bir yıl önceki değerlerinin yüzde 48,5 üzerinde kaldı. Fiyatlardaki düşüş, Kuzey Yarımkürede yeni hasat döneminin başlaması, bazı büyük üretici ülkelerdeki iyileşen mahsul koşulları ve Rusya Federasyonu'ndaki daha yüksek üretim beklentilerinden kaynaklandı. Uluslararası iri taneli tahıl fiyatları da yüzde 4,1 düştü, ancak yine de bir önceki yıla kıyasla yüzde 18,4 artış gösterdi. Dünya mısır fiyatları, Arjantin ve Brezilya'da artan mevsimsel mevcudiyet ve Amerika Birleşik Devletleri'nde iyileşen mahsul koşulları nedeniyle bir önceki aya göre yüzde 3,5 düştü.

Bitkisel yağ ve şeker fiyatları

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi Haziran ayında aylık yüzde 7,6 düşüşle 211,8 puan oldu. Dünya palm yağı fiyatları, başlıca üretici ülkelerin mevsimsel olarak artan üretimi ve Endonezya'nın arzı artıracağına yönelik beklentilerle geriledi. Ayçiçeği ve soya yağı fiyatları, artan maliyetlerin ardından azalan küresel ithalat talebi nedeniyle düştü.

FAO Şeker Fiyat Endeksi, küresel mevcudiyete ilişkin olumlu beklentilerden etkilenerek Mayıs ayına göre yüzde 2,6 düşüşle Haziran ayında ortalama 117,3 puan oldu ve art arda iki aylık düşüş gerçekleştirerek Şubat ayından bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Yavaşlayan küresel ekonomik büyüme, uluslararası şeker talebi ve fiyatları üzerinde de baskı oluşturdu.

FAO Baş Ekonomisti Máximo Torero Cullen “FAO Gıda Fiyat Endeksi, Haziran ayında düşerek art arda üçüncü ay için gerilemesine rağmen, bu yılın Mart ayında eriştiği tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın kaldı. Küresel fiyatları ilk etapta yükselten faktörler, özellikle güçlü bir küresel talep, bazı büyük ülkelerdeki olumsuz hava koşulları, yüksek üretim ve nakliye maliyetleri ve Ukrayna'da devam eden savaştan kaynaklanan belirsizliklerle birleşen COVID-19’la bağlantılı tedarik zinciri kesintileri hâlâ geçerli” dedi.

Et ve süt ürünlerinde endeks yükselişte!

Bu arada, Mayıs ayına göre yüzde 1,7 artan FAO Et Fiyat Endeksi, Haziran ayında ortalama 124,7 puanla yeni bir rekor kırdı ve Haziran 2021 değerinin yüzde 12,7 üzerinde gerçekleşti. Dünyada tüm et türlerinde fiyatlar arttı, Ukrayna'daki savaşın ve Kuzey Yarımküre'deki kuş gribi salgınlarının etkisiyle, devam eden sıkı küresel arz koşullarına bağlı olarak kanatlı eti fiyatları keskin bir şekilde yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Haziran ayında ortalama 149,8 puan olarak gerçekleşen FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, Mayıs’a göre yüzde 4,1 ve Haziran 2021 değerine göre yüzde 24,9 arttı. Tüm süt ürünlerinin uluslararası fiyatlarında artış yaşanan Haziran’da peynir fiyatları, piyasada yılın ilerleyen aylarındaki arza ilişkin endişeler nedeniyle, spot arzlara yönelik ithalat talebindeki artışla desteklenerek, en çok yükselen fiyat oldu. Dünya süt tozu fiyatları, güçlü ithalat talebi ve devam eden küresel arz sıkışıklığı nedeniyle yükseldi.

FAO, küresel tahıl üretimine yönelik tahminini yükseltti

FAO’nun yayınladığı yeni Tahıl Arz ve Talep Özeti’nde, 2022'deki küresel tahıl üretimi tahmini, Temmuz ayında bir önceki aya göre 7 milyon ton artırılarak 2 792 milyon ton olarak yer aldı. Bu miktar, 2021'deki dünya üretiminin hala yüzde 0,6 gerisinde.

Geçen aya göre artış, ağırlıklı olarak kaba tahıl üretim tahmininde yapılan 6,4 milyon tonluk yukarı yönlü revizyona dayanıyor ve dünya üretiminin 2022'de 1 501 milyon tona ulaştığı görülüyor, bu da 2021’deki üretimin yalnızca yüzde 0,5 altında.

2022/23'te dünya tahıl kullanımına ilişkin tahmin de 9,2 milyon ton artırılarak 2 797 milyon tona yükseltildi, ancak bu yine de 2021/22 seviyesinin 1,7 milyon ton (yüzde 0,1) altında ve çoğunlukla daha düşük yem kullanımına ilişkin beklentileri yansıtıyor.

Tahıl stoklarında daralma beklentisi

FAO'nun 2023'te sezon kapanışında dünya tahıl stokları tahmini olan 854 milyon ton, bir önceki aya göre 7,6 milyon ton arttı, ancak yine de geçen yıla göre yüzde 0,6 (5,0 milyon ton) daralmaya işaret ediyor. Bu seviyede, küresel tahıl stok kullanım oranı 2021/22'de yüzde 30,7'den 2022/23'te yüzde 29,8'e düşecek.

FAO'nun 2022/23'te dünya tahıl ticareti için son tahmini, geçen aya göre 4,8 milyon ton artarak 468 milyon ton oldu. Ancak bu, üç sezondaki en düşük seviyeyi ve 2021/22 hacmine göre 11,4 milyon tonluk (yüzde 2,4) düşüşü temsil ediyor. Düşüşün büyük kısmını oluşturan iri taneli tahıl ticaretinin, büyük ölçüde savaşla bağlantılı olarak Ukrayna'dan mısır ve arpa ihracatına ilişkin kayıplar nedeniyle 2021/22 tahmini seviyesine göre 2022/23'te (Temmuz/Haziran) yüzde 4,1 (9,5 milyon ton) daralması bekleniyor.

Mahsul Beklentileri ve Gıda Durumu raporu

FAO’nun Küresel Bilgi ve Erken Uyarı Sistemi (GIEWS) tarafından yayımlanan en son Mahsul Beklentileri ve Gıda Durumu Raporuna göre FAO, 33'ü Afrika'da, 10'u Asya'da, ikisi Latin Amerika ve Karayipler'de ve biri Avrupa'da olmak üzere 46 ülkenin gıda için dış yardıma ihtiyacı olduğunu değerlendiriyor. Bu liste şimdi, savaş nedeniyle önemli sayıda insanın yerinden edildiği Ukrayna'yı ve yüksek fiyatlara ve temel ürünlerde ciddi kıtlıklara yol açan çok boyutlu bir kriz yaşayan Sri Lanka'yı içeriyor.

Raporda, FAO'nun Gıda Açığı Bulunan Düşük Gelirli Ülkeler (LIFDC'ler) grubunun 2022'deki toplam tahıl üretimi tahmininin, beş yıllık ortalamaya ve bir önceki yıla kıyasla marjinal bir artışla 187,8 milyon ton olarak sabitlendiği belirtildi.

08 Tem 2022 - 09:23 - Gıda

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.