Türkiye Üreyen Kuş Atlası… Üç kuş türü artık ülkemizde üremiyor!

WWF-Türkiye tarafından gönüllülerin katkısıyla hazırlanan Türkiye Üreyen Kuş Atlası, ülkemizde düzenli görülen 400 türün 313'ünün üremeye devam ettiğini ortaya koydu. Üç kuş türü Türkiye’de üreyen kuş faunasına eklenirken, üç türün ise artık ülkemizde üremediği tespit edildi.

Türkiye Üreyen Kuş Atlası… Üç kuş türü artık ülkemizde üremiyor!
Türkiye Üreyen Kuş Atlası… Üç kuş türü artık ülkemizde üremiyor!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

WWF-Türkiye tarafından gönüllülerin katkısıyla hazırlanan Türkiye Üreyen Kuş Atlası, ülkemizde düzenli görülen 400 türün 313'ünün üremeye devam ettiğini ortaya koydu. Üç kuş türü Türkiye’de üreyen kuş faunasına eklenirken, üç türün ise artık ülkemizde üremediği tespit edildi.

Türkiye, birbirinden farklı iklim kuşakları ve coğrafi bölgeleri barındırması nedeniyle ılıman kuşaktaki canlı çeşitliliği açısından en zengin ülkelerden. Bu zenginlik, ülkemizde düzenli görülen 400'den fazla kuş türüyle kendisini ifade ediyor.

Çoğu kuş türünün yaşam döngüsünde üç ana evre; üreme, kışlama ve göç. Üreme dönemi, kuşların alan seçimi konusunda en seçici oldukları dönem. Kuşlar yuvalama alanlarını birçok kritere göre seçerler. Çevrede kendilerine ve yavrularına yetecek bollukta yiyecek olması, yumurtalarını koruyacakları ve yavrularını büyütecekleri güvenli mekanların bulunması onlar için yaşamsal öneme sahip.

Türkiye Üreyen Kuş Atlası

WWF-Türkiye, gönüllülerin katkısıyla Türkiye'nin üreyen kuşlarını haritalandırdı, ortaya Türkiye Üreyen Kuş Atlası çıktı.

2014-2017 yılları arasında yürütülen çalışmalarda yüzlerce amatör kuş gözlemcisinin gözlemleri bir araya getirilerek oluşturulan Atlas’ta, Türkiye'de hangi türlerin üremeye devam ettiği tespit edildi, bu türlerin yayılış haritaları oluşturuldu.

Akça Cilibit ve yumurtaları

Telli turna, yaz ördeği ve kadife ördek, artık Türkiye’de üremiyor!

Türkiye Üreyen Kuş Atlası’ndan bazı önemli bulgular şöyle:

- Türkiye'de düzenli görülen 400 türün 313'ünün üremeye devam ettiği tespit edildi. Türkiye'nin zengin biyoçeşitlilik değerini gösteren bu sayı, farklı coğrafi bölgeler ile habitatların bize sunduğu çeşitliliğin bir yansıması.

- Atlas projesi sayesinde üç kuş türünün ülkedeki ilk üreme kayıtları alındı. Yani, üç tür kuş, Türkiye'de üreyen kuş faunasına eklendi. Bunlar; Eskişehir’de yuvalayan aladoğan (Falco vespertinus), Hakkari’de yuvalayan sazak mukallidi (Iduna [Hippolais] rama) ve Şanlıurfa Birecik’te yuvalayan ak yanaklı arapbülbülü (Pycnonotus leucotos). Bu üç türün düzenli üreyen türler listesine girebilmesi için gelecek yıllarda üreme kayıtları izlenecek.

Orman Alaca Ağaçkakanı

3 kuş türünün üreyen nüfusları yok oldu

- Çalışmada üç önemli türün artık ülkemizde üremediği, Türkiye sınırları içindeki üreyen nüfuslarının son yıllarda yok olduğu tespit edildi. Geçmiş yıllarda Göksu Deltası’nda üreyen yaz ördeği (Marmaronetta angustirostris), Doğu Anadolu’daki dört farklı sulak alanda ürediği bilinen telli turna (Grus virgo) ve Doğu Anadolu’nun yüksek göllerinde yuvalayan kadife ördeğin (Melanitta fusca) bir üreme faaliyeti tespit edilemedi.

Gökkuzgun

Avrupa’da sayıları azalan bazı türler bizde var!

- Avrupa ülkelerinde, kısmen Avrupa Birliği’ne geçişle birlikte tarım ve ormancılıkta yaşanan değişiklikler sonucunda, bazı yaygın türlerin popülasyonları ciddi oranda azalmış durumda. Avrupa çapında soyları azalan bazı türlerin ülkemizde ise sağlıklı popülasyonları bulunuyor. Bu türler arasında bulunan üveyik (Streptopelia turtur), tarlakuşu (Alauda arvensis), kızıl sırtlı örümcekkuşu (Lanius collurio) ve kirazkuşu (Emberiza hortulana) gibi türler ülkemizde hala bol ve yaygın bir şekilde ürüyor.

Uzmanlara göre, birçok bölgemizde geleneksel üretim sistemlerinin devam etmesi, tarla kenarlarında yetişen yabani otların varlığı, engebeli ve kayalık arazide korunan yaşam alanları, bu türlerin korunmasının nedeni olabilir.

3 yabancı tür listeye dahil oldu

Türkiye Üreyen Kuş Atlası’na göre, her yıl insan eliyle başka coğrafyalardan getirilen türler bir şekilde doğal yaşama karışıyor. Bunların arasında özellikle şehirlerde yaşayan ve artık yerleşik nüfuslar oluşturmuş üç tür bulunuyor. Yeşil papağan (Psittacula krameri), İskender papağanı (Psittacula eupatria) ve çiğdeci (Acridotheres tristris) artık birçok alanda yerleşik nüfuslar oluşturdu.

Bu üç tür kentsel alanlardan çıkıp doğal yaşam alanlarına yayılmadıkları için, henüz “istilacı” türler olarak sınıflandırılmıyor.

03 Mar 2019 - 12:35 - Çevre

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.