Ekonomide güven, dibe vurdu!

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik durum konusundaki beklenti ve öngörülerini yansıtan Ekonomik Güven Endeksi, Şubat ayında, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından verinin hesaplanmaya başlandığı Ocak 2012’den bu yana en düşük değerini aldı.

Ekonomide güven, dibe vurdu!
Ekonomide güven, dibe vurdu!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik durum konusundaki beklenti ve öngörülerini yansıtan Ekonomik Güven Endeksi, Şubat ayında, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından verinin hesaplanmaya başlandığı Ocak 2012’den bu yana en düşük değerini aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekonomik Güven Endeksi, Şubat 2016 verilerine göre, endeks Şubat ayında bir önceki aya göre %14,8 azalarak 83,88 değerinden 71,46 değerine düştü. Böylece ekonomide güven, TÜİK tarafından endeksin hesaplanmaya başlandığı Ocak 2012’den bu yana en düşük değeri almış oldu.

Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, hizmet, perakende ticaret, inşaat ve reel kesim (imalat sanayi) güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Tüketici güven endeksi Şubat ayında bir önceki aya göre %7 oranında azalarak 71,62 değerinden 66,64 değerine düştü.

Sektörel güven endekslerinden hizmet sektörü ve perakende ticaret sektörü güven endeksleri %3,5 ve %2,4 oranında düşerek sırasıyla 89,24 ve 106,18 oldu. İnşaat sektörü güven endeksi de bir önceki aya göre %1,3 oranında azalarak Şubat ayında 82,82 değerine düştü.

Merkez Bankası tarafından hesaplanan Reel kesim güven endeksi ise Şubat’ta %0,7 azalarak 105,20 değerini aldı.

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait normalleştirilmiş alt endekslerin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

Ekonomik güven endeksi hesaplamasında sektör ağırlıkları beş güven göstergesine doğrudan uygulanması yerine; her bir sektörün ağırlığı o sektöre ait güven endeksinin normalleştirilmiş alt endekslerine uygulanıyor. Normalleştirme, farklı ölçeklerdeki verilerin karşılaştırılabilir hale getirilmesi için yapılıyor.

Bu amaçla, tüketici sektörünün ağırlığı tüketici güven endeksinin dört alt endeksine, imalat sanayi sektörünün ağırlığı reel kesim güven endeksinin sekiz alt endeksine, hizmet sektörünün ağırlığı hizmet sektörü güven endeksinin üç alt endeksine, perakende ticaret sektörünün ağırlığı perakende ticaret sektörü güven endeksinin üç alt endeksine ve inşaat sektörünün ağırlığı ise inşaat sektörü güven endeksinin iki alt endeksine uygulanıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası tarafından hesaplanıyor

Ekonomik güven endeksini oluşturan endekslerden tüketici güven endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endeksleri ise TÜİK tarafından hesaplanıyor.

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

01 Mar 2016 - 09:22 - Güncel

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.