Yıldız Holding’den sözleşmeli kadın çiftçilere ürün alım garantisi!

‘Tarımın Kadın Yıldızları’ projesini hayata geçiren Yıldız Holding şirketlerinden Kerevitaş’ın Superfresh markası, sözleşmeli kadın çiftçilerden 5 bin ton yaş meyve-sebze ürün alarak, 35 milyon TL tutarında değer oluşturmayı hedefliyor. Sözleşmeli kadın çiftçilere 500 bin TL teşvik de sağlanacak olan projenin tanıtımında konuşan Ali Ülker, “Sözleşmeli kadın çiftçilere 3 yıl boyunca doğrudan ürün alım garantisi veriyoruz” dedi.

Yıldız Holding’den sözleşmeli kadın çiftçilere ürün alım garantisi!
Yıldız Holding’den sözleşmeli kadın çiftçilere ürün alım garantisi!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

‘Tarımın Kadın Yıldızları’ projesini hayata geçiren Yıldız Holding şirketlerinden Kerevitaş’ın Superfresh markası, sözleşmeli kadın çiftçilerden 5 bin ton yaş meyve-sebze ürün alarak, 35 milyon TL tutarında değer oluşturmayı hedefliyor. Sözleşmeli kadın çiftçilere 500 bin TL teşvik de sağlanacak olan projenin tanıtımında konuşan Ali Ülker, “Sözleşmeli kadın çiftçilere 3 yıl boyunca doğrudan ürün alım garantisi veriyoruz” dedi.

Yıldız Holding şirketlerinden Kerevitaş’ın Superfresh markasının sözleşmeli kadın çiftçileri desteklemek amacıyla hayata geçirdiği “Tarımın Kadın Yıldızları” projesi, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin katıldığı toplantıda tanıtıldı.

“Tarım konusu, global bir başlık haline geldi”

Toplantıda konuşan Bakan Kirişci, “Proje sosyal sorumluluk projesi gibi görünse de ekonomik anlamda ilgili şirketlere ciddi katkı sağlama potansiyeli olan, bu yönde örneklik teşkil eden bir çalışma. Tarım konusunun global bir başlık haline gelmesinden memnuniyet duyuyoruz. Toplumun bu konuya olan duyarlılığının artacağını düşünüyoruz” dedi.

Bir diğer önemli konunun da ‘kadın’ olduğuna dikkat çeken Kirişci, fırsat eşitliği noktasında imkanların sunulması gerektiğine vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Kırsalı terkederek yanlış yaptık”

“Ülke olarak başından bir yanlış içerisinde bulunduğumuz hadise de, sadece modernleşeceğiz, şehirlere gelip yerleşeceğiz, hayat şehirlerdedir diyerek, o günkü birtakım altyapı ve üstyapı eksikliklerini de kendimize gerekçe yaparak maalesef kırsalı terk ettik. Tabii kırsalı terk ettiğimizde, bu kırsaldaki üretimi de ihmal etmiş olduk. Artık gittiğimiz köylerde uzun yıllar hizmet vermiş okulların sadece tabelalarının kaldığı kırıldığını, döküldüğünü, etrafının bir mezbelelik haline geldiğini gördüğümüzde içimiz parçalanıyor. Bakanlık olarak yeniden kırsalın ayağa kaldırılması, kırsalda üretimin canlandırılması konusunda çalışmalar yapıyoruz. Üretimin artırılmasının yegane yolu kırsal kalkınmadan geçiyor, bunu bir vizyon olarak ortaya koymuş durumdayız. Kadını kırsalda tutamadığınız zaman aileyi tutamıyorsunuz, aileyi tutamadığınızda da o özlemiş olduğunuz, arzuladığınız üretim hedefinizi gerçekleştirmektedir. Bundan dolayı kırsal kalkınma ya da çok büyük önem veriyoruz.”

"Kırsala dönüş için desteğimizi sürdüreceğiz"

Kırsala dönüşü, yeniden ülkenin her anlamda kalkınmasının tam merkezine koymak gerektiğini belirten Bakan Kirişci, “Bakanlık olarak Yıldız Holding gibi bu ülkenin sanayisinde ve özellikle gıda sektöründe, gıda sanayinde öncülük etmiş bir kurumsal yapımız bünyesinde bu çalışmanın başlamış olmasını ve devamında da bunun geliştirilecek olmasını mutlu bir şekilde takip ediyoruz, destek veriyoruz, bu tür çalışmaların artmasını da istiyoruz. Bakanlık olarak, şayet projede kadın varsa buna ek puanlar veriyoruz, gençlerimiz için de aynısını yapıyoruz. Gençlerimizin de kırsala dönüşü için onlara da ek puanlar veriyoruz. Bu konuda desteklerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

"Sözleşmeli üretimi mevzuata kavuşturacağız"

Kadını desteklemenin tek başına yeterli olmayacağını da belirten Kirişci, sözleşmeli üretimi de cazip hale getirmek için çalıştıklarını ifade etti. Kirişci, şöyle devam etti:

“Türkiye'de sözleşmeli üretimin en yaygın bilinen şekli şeker pancarı üretiminde. Taslak olarak duran çalışmayı yeniden gözden geçirip kısa sürede, ülkemizin gerek bitkisel üretim gerekse de hayvansal üretim faaliyetlerinde sözleşmeli üretimi bir mevzuata kavuşturacağız. Ne olacak? Şeker pancarı üretimindeki sözleşmeli üretim uygulaması şu ana kadarki en başarılı bir uygulama, biz bunu biraz daha ileriye taşımak istiyoruz.

Hem üretici tarafın hem de bu üreticinin ürettiklerine talip olan tarafın hukuklarını herhangi bir zarar görmemelerini, biz hukuk devletinin gereği olarak sağlamakla mükellefiz. Artı burada birtakım destekleri, bu tür sözleşmeler üretimi yapanlara bir miktar daha yüksek tutup, bu sözleşmeli üretimi cazip hale getirme arzusundayız. Bizim tarım topraklarımız bizim üretimimizin çok çok fazlasını karşılayabilecek kadar büyük değil. Yani biz bir Güney Amerika ülkesi değiliz, biz kendi ürettikleriyle kendi nüfusunu ancak ihtiyaçlarını karşılayabilecek bitkisel üretim, hayvansal üretim potansiyeline sahip bir ülkeyiz.”

"Her şey ithal ediliyor yaygaraları asılsız"

Bu ülkede bir şey üretilmiyor düşüncesinin asılsız olduğunu aktaran Tarım Bakanı Kirişci, “Bu ülke üretmiyor, her şeyi ithal ediyor yaygaraları asılsız ve mesnetsiz. Evet, buğday ithal ediyoruz ama bu buğdayı ithal eden, Ülker gibi bisküvi üretmek üzere ediyoruz ya da bulgur, un, makarna üretip bunu ihraç etmek için ediyoruz. Dahilde İşleme adı altında dışarıdan ithal etmelerine izin verdiğimiz firmalarımızın yaptıkları ithalatlar. 2021 yılında Dahilde İşleme adı altında ithal ettiğimize karşı yaptığımız ihracatın fazlalığı nedeniyle 800 milyon dolarlık ilave bir katkı ülkemizde kaldı" dedi.

Üretimi bildirme zorunluluğu geliyor

Türkiye'nin ürettiğini ama daha fazla üretmesi gerektiğini vurgulayan Kirişci, “Kısa zamanda sizinle paylaşacağımız konu daha var, mevzuat çalışmaları son aşamaya geldi. Bir üretim faaliyetini, üretici bizim ilgili teşkilatlarımıza bildirmek durumunda. Arsanız var, arsanızın üzerine ne olursa olsun bir bina inşa etmek istediğinizde kırk yerden izin alıyorsunuz ama aynı arsaya ağaç diktiniz, buğday ektiniz, arpa yulaf yetiştirdiniz, Tarım İl Müdürlüğüne, İlçe Müdürlüklerimize sorma mecburiyetiniz yok. Şimdi birinin bir faaliyette bulunup bildirmediği, diğerinin de bu üretim faaliyetinden haberdar olmadığı bir uygulamada siz neyi yöneteceksiniz? Dolayısıyla bunu da bir mevzuat açısından zorunluluk haline getiriyoruz. 'Ne üreteceğini, ne kadar üreteceğini, nerede üreteceğini bana bildirmekle mükellefsin' diyeceğiz’’ ifadelerini kullandı.

Kirişci, "Üçüncü olarak da mirasçılar arasındaki uyuşmazlık ya da kırsaldan kente göç nedeniyle ekim alanlarının boş kalmasına izin vermeyeceğiz. Kullanım hakkıyla mülkiyet hakkını birbirinden ayıracağız. Ola ki belki bir mazereti nedeniyle bir yıl o tarla, o bağ, bahçe boş kalmış olabilir, ama bunun ikinci, üçüncü yıldan itibaren boş kalmasına izin vermeyeceğiz. Bir rayiç kira bedeli üzerinden o vatandaşlarımızı da mağdur etmeden, onun yanı başında üretim faaliyetinde bulunduğu halde ölçeğe yetersiz olan vatandaşımıza da burayı da ekip biçin diyeceğiz. Böylelikle atıl olan alanlarımızın üretime kazandırılmasını sağlamış olacağız” diye konuştu.

Ali Ülker: "Kadın çiftçilere 3 yıl ürün alım garantisi veriyoruz"

‘Tarımın Kadın Yıldızları’ projesiyle kadınların ekonomik ve sosyal olarak güçlenmesine destek vereceklerini ifade eden Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker de, şunları söyledi:

“Kadınların ekonomik ve sosyal olarak güçlenmesi amacıyla çalışmalar yapıyor, paydaşlarımızla etkin iş birlikleri gerçekleştiriyoruz. Platformumuzu kurarken sadece Yıldız Holding çalışanlarının değil, aynı zamanda tedarik zincirimizde yer alan binlerce kadın için de fırsat eşitliği temelli uygulamalara ivme kazandırmayı hedefledik. Bu anlayıştan yola çıkarak ülkemizin en büyük tarımsal hammadde tedarikçilerinden biri olan Superfresh ile sözleşmeli kadın çiftçilerimizden doğrudan ürün alımı gerçekleştireceğimiz önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz.

Bugün Bakanlığımızın desteğiyle açıkladığımız bu projemizle tedarik altyapımızda kadınların oranını güçlü bir şekilde artırmak için düğmeye basmış olduk. Superfresh’in tedarik zincirindeki kadın çiftçilere güvence ve finansman sağlayacak bu projemizle önümüzdeki üç yıl içinde kadın çiftçi oranımızı yüzde 100 artıracağız. Sözleşmeli kadın çiftçilere 3 yıl boyunca doğrudan ürün alım garantisi vererek 35 milyon TL’lik bir değer oluşturmayı hedefliyoruz.”

Mutuş: “Fırsat eşitliği alanında topyekün bir dönüşüme katkı sağlıyoruz”

Yıldız Holding’in global değerleri arasında kapsayıcılık ve kültürel farklılıkların önemli bir yer tuttuğunu belirten Yıldız Holding Kadın Platformu Elçisi Begüm Mutuş ise, “Kadın Platformumuz, Yıldız Holding ve şirketlerinde örnek uygulamalara hız verip, ülkemizde fırsat eşitliği alanında topyekûn bir dönüşüme destek olmayı amaçlıyor. Bu kapsamda kadın çiftçilerimizle önemli bir iş birliği gerçekleştiriyor, Tarımın Kadın Yıldızları projesini başlatıyoruz. Sözleşmeli kadın çiftçilerimize Superfresh markalı ürünlerimizde kullanılmak üzere üç yıl boyunca doğrudan alım garantisi veriyoruz” dedi.

Mutuş, Yıldız Holding Kadın Platformu’nun kısa süre önce BM’nin dünya genelinde kadın girişimciler için elverişli ekosistemler yaratmayı amaçlayan “Women’s Entrepreneurship Accelerator” (WEA) girişimine dahil olduklarını ve kadın girişimciliğini desteklemeye devam edeceklerini de kaydetti.

İHA

01 Tem 2022 - 11:44 - Gıda

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.