Küçük ölçekli alabalık üreticilerine büyük destek!

FAO, Metro Türkiye ve Muğla Alabalık Yetiştiricileri Birliği iş birliğinde “Ölçekte Küçük, Değerde Büyük” projesi başlatıldı. Küçük ve geleneksel aile balıkçılığını korumak ve alabalığa sektörde hak ettiği değeri kazandırmak amaçlanan proje kapsamında, bölgedeki küçük alabalık üreticilerine eğitimler verilecek, teknik destek sağlanacak. Gıda güvenliği ve sosyal uygunluk denetimleri ile uygunluğu garanti altına alınan alabalıkların Metro Türkiye mağazalarında yerini almasıyla da, küçük ölçekli üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması hedefleniyor.

Küçük ölçekli alabalık üreticilerine büyük destek!
Küçük ölçekli alabalık üreticilerine büyük destek!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

FAO, Metro Türkiye ve Muğla Alabalık Yetiştiricileri Birliği iş birliğinde “Ölçekte Küçük, Değerde Büyük” projesi başlatıldı. Küçük ve geleneksel aile balıkçılığını korumak ve alabalığa sektörde hak ettiği değeri kazandırmak amaçlanan proje kapsamında, bölgedeki küçük alabalık üreticilerine eğitimler verilecek, teknik destek sağlanacak. Gıda güvenliği ve sosyal uygunluk denetimleri ile uygunluğu garanti altına alınan alabalıkların Metro Türkiye mağazalarında yerini almasıyla da, küçük ölçekli üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması hedefleniyor.

BM Genel Kurulu’nda alınan kararla, 2022 “Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yılı (IYAFA)” ilan edildi.

Sürdürülebilir gıda sistemleri kapsamında küçük ve geleneksel aile balıkçılığı ve su ürünleri yetiştiriciliğinin, sürdürülebilir üretim yöntemlerini benimsemesi, ekonomik katma değer yaratması ve insan sağlığı için önemli olan balık ve su ürünleri tüketiminin sağlıklı beslenmeye katkısının teşvik edilmesi amaçlanıyor.

“Ölçekte Küçük, Değerde Büyük” Projesi

IYAFA 2022 kapsamında Metro Türkiye öncülüğünde, FAO teknik desteğinde ve Muğla Alabalık Yetiştiricileri Birliği ile iş birliği halinde küresel ve yerel gıda sistemlerinin bir parçası olarak sürdürülebilir, sağlıklı, güvenli ve besleyici su ürünlerine katkıda bulunmak için yeni bir projeye imza atıldı.

Muğla Seydikemer’de saha ziyaretlerinin ardından Fethiye’de küçük alabalık üreticilerine yönelik olarak Metro Türkiye tarafından “Balık ve Balıkçılık Ürünlerinde Gıda Güvenliği ve Kalite” ve “Alabalık Değer Zincirinde Sosyal Uygunluk” eğitimleri verildi. Üreticilere teknik desteğin sağlanması ile birlikte uygulanacak denetimlerin ardından yetiştirdikleri alabalıkların Metro Türkiye mağazalarında yerini alması ve üreticilerin sürdürülebilirliğine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Sürdürülebilir balıkçılık ön planda!

FAO, Tarım ve Orman Bakanlığı ve ilgili yerel paydaşların katılımı ile gerçekleşen 50 kişilik eğitim programının açılışında konuşan Metro Türkiye Sürdürülebilirlik ve Kalite Güvence Grup Müdürü Tülay Özel, şunları söyledi:

“Metro Türkiye olarak 30 yılı aşkın bir süredir sürdürülebilirliği tüm işlerimizin odağına koyuyoruz; izlenebilirlikten hayvan refahına, gıda atıklarının önlenmesinden sürdürülebilir balıkçılığa ve yerel üreticilerin ve ürünlerin desteklenmesine kadar birçok alanda sektörde öncü çalışmalar gerçekleştiriyoruz. “Kızına Bak Anasını Al”, “Palamutlar Nerede?”, “Bugünün Balığını Yarına da Bırakalım” ve “Yediği Önünde Yemediği Yarında” projelerimiz ile denizlerdeki balık stoklarının ve türlerinin korunması amacıyla sürdürülebilir balıkçılığı 2010 yılından beri satın alma politikamızın odağında tutuyoruz.

IYAFA 2022 kapsamında başlattığımız ortak projemiz ile küçük ve geleneksel aile balıkçılığını, balıkçılık ve su ürünleri kaynaklarını sorumlu ve sürdürülebilir kullanım yoluyla insan refahına ve sağlıklı gıda sistemlerinin kurulmasına yönelik katkılarını sürdürmek için destekliyor ve geleneksel balıkçılığın korunmasına katkı sağlıyoruz. Proje kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Balık ve Balıkçılık Ürünlerinde Gıda Güvenliği ve Kalite’’, “Alabalık Değer Zincirinde Sosyal Uygunluk’’ eğitimleri ve saha ziyaretleri sonrasında verdiğimiz teknik ve danışmanlık desteğinin ardından yetiştirilen alabalıkların ise yıl sonuna kadar Metro Türkiye mağazalarında yer almasını planlıyoruz. Böylelikle üreticilerimize hem ticari motivasyon sağlayarak onların desteklenmesini hem de sürdürülebilirliğini sağlamayı hedefliyoruz.”

Gıda arz zincirinde küçük ölçekli işletmelerin önemi

Eğitimde konuşan Muğla Alabalık Yetiştiricileri Birliği Hüseyin Yıldırım, proje ile üreticiden tüketiciye uzayıp giden gıda arz zincirinde küçük ölçekli aile işletmelerinin geleneksel üretimlerinin pazara uygun hale getirilmesi için çok faydalı olduğunu vurguladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay ise balık üreticiliğinde Avrupa Birliği ülkeleri arasında levrek ve çupra yetiştiriciliğinde birinci, alabalıkta ise dünyada ikinci sırada olduğumuzu, fakat ürettiğimiz kadar tüketmediğimizi söyledi. Atalay, “Bu önemli proje, halkın daha rahat tüketmesine ve alabalığa daha rahat ulaşmasını sağlıyor. Bu faaliyetleri artırarak bakanlık olarak ülkemizin her ferdine daha fazla balık yedirmek en önemli görevimiz.” dedi.

“Türkiye suları, habitat çeşitliliği açısından zengin”

2022’nin küçük ölçekli geleneksel balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliğinin potansiyelini ve çeşitliliğini sergilemek, balıkçılar, balık sektörüne emek verenler ve diğer paydaşlarla iş birliğini geliştirmek için bir fırsat olacağının altını çizen FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye suları habitat çeşitliliği açısından oldukça zengindir. Deniz balıkçılığı yapan 32.000 üretici ve su ürünleri yetiştiriciliği yapan 10.500 üreticisi ile Türkiye'de 2020 yılında toplam su ürünleri üretimi yaklaşık 786.000 ton olmuştur. Bu üretimin yüzde 53,6'sını su ürünleri yetiştiriciliği yapanlar oluşturdu. Gerçekten de Türkiye, su ürünleri üretiminde on yılı aşkın bir süredir istikrarlı artış sayesinde Akdeniz bölgesindeki dikkate değer su ürünleri üreticilerinden biri haline gelmiştir.

Türkiye'de küçük ölçekli geleneksel balıkçılığa ve su ürünleri yetiştiriciliğine verilen destek, sektördeki rollerinin önemi nedeniyle hatırı sayılır bir etkiye sahip olabilir. Nitekim Türkiye'deki balıkçı teknelerinin yüzde 91'i ulusal mevzuata göre küçük ölçekli olarak sınıflandırılmaktadır. Dolayısıyla bu tür destekler Türkiye için çok önemlidir. Balıkçılar ve su ürünleri sektörü çalışanları; çevresel bozulma, şoklar, afetler ve iklim değişikliğine karşı dünyanın en savunmasız insanları arasında yer almaktadır. Fakat küçük ölçekli geleneksel balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği, sektörde genellikle karar verme ve politika geliştirme süreçlerinin dışında kalmıştır. IYAFA 2022 kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu proje ile onlara destek olmaktan ve bu vesileyle farkındalık yaratmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Metro Türkiye ve FAO teknik uzmanları tarafından verilen eğitimler sonunda katılım sağlayan üreticiler sertifikalarını aldı.

30 Haz 2022 - 10:16 - Tarım

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.