1. Uluslararası Gıda ve İlaç Kongresi Düzenleniyor

1. Uluslararası Gıda ve İlaç Kongresi 2018 (IFMC 2018) 24-27 Mayıs 2018 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi'nde düzenleniyor. Kongrenin teması "Gıd...

1. Uluslararası Gıda ve İlaç Kongresi Düzenleniyor
1. Uluslararası Gıda ve İlaç Kongresi Düzenleniyor
+1
Haber albümü için resme tıklayın

1. Uluslararası Gıda ve İlaç Kongresi 2018 (IFMC 2018) 24-27 Mayıs 2018 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi'nde düzenleniyor. Kongrenin teması "Gıda, Beslenme ve Tıbbın Ortak Alanlarındaki Son Gelişmeler". Kongrede gıda, beslenme ve sağlık konularının birleştiği alanlardaki en son gelişmelere vurgu yapılıyor.

Etkinliğin temel amacı, hammadde kaynağı, gıda işleme teknolojileri, klinik beslenme, mikrobiyota, kişi ve toplum sağlığı, gıda ve sağlık politikaları; gıda, beslenme, tıp eğitimi gibi perspektiflerden gıdaların taşıdıkları sağlık riskleri ve faydaları konusunda farkındalığın artırılması şeklinde tanımlanıyor.

Kongre, bilim insanları, araştırmacılar, sektör temsilcileri, bürokratlar ve gıda işleme, tıbbi uygulamalar, halk sağlığı ve beslenme gibi farklı disiplinlerden gelen tüm paydaşları için; son bulgularını, deneyimlerini ve yenilikçi görüşlerini paylaşmaları için ortak bir zemin oluşturuyor.

Gıda, sağlık ve insan beslenmesi arasındaki ilişkiye disiplinler arası yaklaşımın gerekliliğinin tartışılmaz hale geldiği günümüzde bu kongre, ilgililer arasında bu tür işbirliklerinin oluşmasına elverişli bir ortam yaratıyor.

FAO ve WHO Temsilcileri Kongrede

Kongrenin ilk gününde açılış konuşmalarından sonra davetli sunumları yapmak üzere Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Türkiye Sorumlusu Viorel Gutu, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi Başkanı Dr. Pavel Ursu, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk kürsüye geldiler.

Gün içerisinde "Gıda ve Sağlık Alanında Ortak Politikaların Geliştirilmesi", "Klinik Beslenme", "Yeni Gıda İşleme Teknolojileri", "Endokrin Bozucular" başlıkları altında düzenlenen oturumlarda yerli yabancı çeşitli üniversite ve kurumlardan konuşmacılar, dinleyicilere bilgi aktardı.

Kongrenin ikinci günü "Akademi ve Sektör", "Akademide Gıda ve Sağlık Eğitimi" başlıkları altında oturumlar yanında, gıda ve sağlık alanında birçok konuda karışık sunumların yapıldığı dört oturum daha düzenlendi.

Akademi ve Sektör İşbirliği Ele Alındı

İkinci günün oturumları arasında en fazla ilgiyi çekenlerden biri, üniversiteler ve sektör arasındaki ilişkinin incelendiği "Akademi ve Sektör" oturumu oldu. Bu oturumda Pınar Enstitüsü'nden Dilek Emil, Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Vural Gökmen, Avrupa Gıda Bilgi Konseyi'nden Davide Carrino, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu TGDF Genel Sekreteri İlknur Menlik, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'ndan Dr. Naci Sağlam, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan Ez. Gökşen Yükselen konuşmacı olarak yer aldı.

Dilek Emil konuşmasında akademi ve sektör arasında işbirliği çabalarının uzun yıllara dayandığını, bunun bazen hükümet politikalarıyla, bazen sektörün yenilikçilik arayışıyla, bazen de akademinin kaynak yaratma çabasıyla ilerlediğini ifade etti. Her türlü girişimin kendince olumlu ve olumsuz yanları olduğunu ifade eden Emil, bu konuda en önemli noktanın işbirliği kurulurken dengenin sağlanması, üniversitenin araştırmacı ruhundan taviz verilmeden sektörün ihtiyaçlarının karşılanabilmesi olduğunu söyledi.

Menlik: "İklim Değişikliği Büyük Tehlike"

Gıda sektörünün en önemli temsilcisi örgütü olan TGDF'nin Genel Sekreteri İlknur Menlik ise konuşmasında Türkiye gıda ve içecek sektörünün ülke ekonomisine katkılarından bahsetti. Sektörün 80 milyon nüfus yanında ciddi miktarda turist ve mülteciye yüksek kaliteli, besleyici gıda sağladığına değinen Menlik, günümüzde ülkemiz gıda sektörünü bekleyen en önemli tehlikenin iklim değişikliği olduğu konusunda dinleyenleri uyardı. Sektör ve akademi işbirliği ile yapılan araştırmalar sonucu yakın gelecekte ciddi bir su sıkıntısı çekilebileceğinin ortaya koyulduğunu vurgulayan Menlik, iklim değişikliğinin tarım ve dolayısıyla gıda sanayii üzerine etkilerinin minimumda tutulabilmesi için yenilikçi uygulamaların bir an önce devreye sokulması gerektiğini söyledi. Menlik bu çerçevede akademi ve sektör arasında işbirliğinin daha da önemli hale geldiğinin altını çizdi.

1. Uluslararası Gıda ve İlaç Kongresi yarın düzenlenecek oturumlarla devam edecek.

25 May 2018 - 15:38 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.