Cliff Richard kimdir? Cliff Richard hayatı

Cliff Richard kimdir? Cliff Richard hayatı ve hayat boyu yürüttüğü tüm çalışmalar merakla araştırılmaktadır. Cliff Richard biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizlere sunuyoruz.

Cliff Richard kimdir? Cliff Richard hayatı
Cliff Richard kimdir? Cliff Richard hayatı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Cliff Richard kimdir? İngiliz şarkıcı Cliff Richard hayatı ve eserler hakkında tüm merak ettiklerinizi sizler için hazırladık.

Cliff Richard biyografi

doğum adı; Harry Rodger Webb

doğum; 1940 14 Ekim

mesleği; hem tutan bir İngiliz şarkıcı, müzisyen, aktör ve hayırsever olan İngiliz ve Barbados vatandaşlığını Dünya çapında 250 milyondan fazla plak sattı ve onu tüm zamanların en çok satan müzik sanatçılarından biri yaptı. Birleşik Krallık'ta toplam 21,5 milyonun üzerinde single satışına sahiptir ve Birleşik Krallık Singles Chart tarihinde Beatles ve Elvis Presley'den sonra en çok satan üçüncü sanatçıdır.

Cliff Richard hayatı

Richard aslen Presley ve Little Richard tarzında asi bir rock and roll şarkıcısı olarak pazarlandı . Arka grubu Shadows ile 1950'lerin sonlarından 1960'ların başlarına kadar Beatles öncesi dönemde İngiliz popüler müzik sahnesine hakim oldu. 1958'deki hit single'ı " Move It " genellikle İngiltere'nin ilk özgün rock and roll şarkısı olarak tanımlanır. 1960'ların başında The Young Ones ve Summer Holiday gibi filmlerle başarılı bir sinema kariyeri oldu. Hristiyanlığına artan odaklanma ve ardından müziğinin yumuşatılması, daha yolun ortasına yol açtı.görüntü ve bazen çağdaş Hıristiyan müziğine girişti .

60 yıla yayılan kariyeri boyunca Richard, iki Ivor Novello Ödülü ve üç Brit Ödülü de dahil olmak üzere birçok altın ve platin disk ve ödül topladı . 130'dan fazla single'ı, albümü ve EP'si , diğer tüm sanatçılardan daha fazla İngiltere Top 20'ye ulaştı. Richard, İngiltere'de 67 ilk on single'a sahip, bir sanatçı için en yüksek ikinci toplam İlk altmış yılı (1950'ler-2000'ler) boyunca Birleşik Krallık single listelerinde yer alan tek kişi olarak Presley ile rekoru elinde tutuyor. 14 Birleşik Krallık 1 Numaralı single elde etti ve art arda beş yılda Birleşik Krallık'ta 1 numaralı single'a sahip olan tek şarkıcı. Ayrıca dörtikisi solo sanatçı olan UK Christmas No. 1 single'ları ; " Ökseotu ve Şarap " ve " Kurtarıcı Günü ".

Cliff Richard

Richard, milyonlarca satan " Devil Woman " ve " We Don't Talk Anymore " da dahil olmak üzere ABD'nin en iyi 40 single'ına rağmen Amerika Birleşik Devletleri'nde hiçbir zaman aynı popülariteye ulaşamadı . Kanada'da 1960'ların başında, 1970'lerin sonunda ve 1980'lerin başında başarılı bir dönem geçirdi ve bazı yayınları altın ve platin sertifikalı. Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Kuzey Avrupa ve Asya'da popüler bir müzik, film ve televizyon kişiliği olarak kaldı ve diğer ülkelerde de takipçisi oldu. Tur yapmadığı zamanlarda zamanını Barbados ve Portekiz arasında bölüştürüyor. 2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşti.

İşsel yaşam

Richard'ın babası Rodger Webb, 1961'de 56 yaşında öldü ve bunun Richard üzerinde büyük etkisi oldu. Daha sonra şöyle dedi: "Babam çok genç öldü. Kariyerimin en iyi kısımlarını kaçırdı. Babam hastalandığında çok yakınlaştık." Richard'ın annesi Dorothy, on yıl sonra Alzheimer hastalığına yakalandıktan sonra Ekim 2007'de 87 yaşında öldü . 2006'da verdiği bir röportajda, kendisinin ve kız kardeşlerinin annelerinin durumuyla uğraşırken yaşadıkları zorluklardan bahsetti.

Richard ömür boyu bekardır. Ekim 1961'de "ilk ciddi kız arkadaşına" yazdığı üç sayfalık bir mektupta, Avustralyalı dansçı Delia Wicks, kanserden öldükten sonra Nisan 2010'da halka açıldı, "Bir pop şarkıcısı olmak paha biçilemez bir şeyden vazgeçmek - herhangi bir özel kızla kalıcı bir ilişki hakkından.. Az önce muhtemelen vereceğim en büyük kararlardan birini vermek zorunda kaldım ve olmayacağını umuyorum seni çok üzdü." Çift 18 aydır flört ediyordu. Mektubunda şöyle devam ediyor: "Annem ve kız kardeşlerimin babamın ölümünden beri bana tamamen güvenmelerinin yanı sıra kariyerimden de vazgeçemezdim. Artık kanımda şov dünyası var ve kaybolacaktım. Onsuz." Richard, onu "seni sevilmeyi hak ettiğin gibi sevebilecek özgür" ve "seninle evlenebilecek" birini bulmaya çağırdı.

Delia Wicks, 2010 yılında 71 yaşında öldükten sonra, erkek kardeşi Graham Wicks, Richard'ın ilişkilerini bitirme kararıyla "yıkıldığını" söyledi ve Richard'ı "çok hoş bir adam" olarak nitelendirdi.

22 yaşında, Delia Wicks ile ilişkisinin sona ermesinden bir yıl sonra, Richard, aktris Una Stubbs ile kısa bir romantizm yaşadı . 1960'ların sonlarında Richard, dansçı Jackie Irving ile evliliği düşündü. Richard, Irving'i "son derece güzel" olarak nitelendirdi ve bir süre için "ayrılmaz" olduklarını söyledi. Irving, Adam Faith ile evlenmeye devam etti.

Cliff Richard

Otobiyografisinde Richard, "beni harekete geçiren şeylerden birinin seks olmadığını" vurguladı, ancak aynı zamanda o sırada Jet Harris'in ayrı yaşadığı karısı Carol Costa tarafından baştan çıkarılmasını da yazdı.

1980'lerde, Richard soran kabul Sue Barker eski Fransa Açık tenis şampiyonu ve Wimbledon yarı finalist, [100] ona evlenmeyi kabul olsaydı. 2008'de Richard, Barker ile olan ilişkisi hakkında şunları söyledi: "Ondan benimle evlenmesini istemeyi ciddi olarak düşündüm, ama sonunda, hayatımın geri kalanını ona adayacak kadar onu sevmediğimi fark ettim."

Richard, Barker ile ilk kez 1982'de, o 25 yaşındayken tanıştı. Onların romantizmi, Richard'ın bir tenis maçında oyununu izlemek için Danimarka'ya uçtuktan sonra medyanın büyük ilgisini çekti ve daha sonra Wimbledon'da kucaklaşırken ve el ele tutuşurken fotoğraflandılar. Şubat 1983'teki bir röportajda Richard, onunla evlenme olasılığından bahsetti. Dedi ki: "Şu anda görmek istediğim tek kız olan Sue'yu görüyorum ve ufukta evlilik gelirse, bundan zevk alacağım." Eylül 1983'te Richard, Barker ile evlenmek için acil bir planı olmadığını söyledi. "Evlenmek önemli değil, baba olmak da önemli değil. Ama bir gün yerleşip bir ailem olsun isterim" dedi. Temmuz 1984'te Barker, Richard ile olan romantizminden bahsetti: "Onu seviyorum, o harika ve eminim birbirimizi seviyoruz."

1986'da, Richard'ın Barker ile olan romantizmi sona erdikten ve tenisçi Stephen Shaw ile çıkmaya başladıktan sonra , Richard, Barker'ın hala bir arkadaşı olduğunu söyledi. "Birbirimize saygımız var ve bu benim için çok şey ifade ediyor" dedi.

Daha sonra neden hiç evlenmediği sorulduğunda Richard, "Birkaç yanlış alarm aldım. Aşık oldum ama evlilik büyük bir bağlılık ve sanatçı olmak çok fazla zaman harcıyor." 1970'lerin başında şarkıcı ve aktris Olivia Newton-John'a aşık olduğunu söyledi . Richard, "Ben ve çoğumuz Olivia'ya aşık olduğumuz sırada o başka biriyle nişanlıydı. Korkarım şansımı kaybettim" dedi.

1988'de Richard'ın yeğeni Philip Harrison, hayatının ilk dört ayını ciddi nefes alma sorunlarıyla bir çocuk hastanesinde geçirdi. Richard daha sonra Doğu Londra'daki hastane için para toplanmasına yardım etti ve yeğeninin "korkunç bir zaman geçirdiğini ama hastanenin hayatını kurtardığını" söyledi.

Hiç evlenmemiş olmasına rağmen, Richard nadiren yalnız yaşadı. Uzun yıllar boyunca ana evini hayır kurumu ve promosyon programları müdürü Bill Latham ve Latham'ın annesiyle paylaştı. 1982'de Richard onları "ikinci ailesi" olarak tanımladı. Latham'ın kız arkadaşı Jill de bir süre onlarla Surrey, Weybridge'deki evde yaşadı. 1993'te Bill Latham, Richard'ın bekar statüsü hakkında şunları söyledi: "Özgürlüğü, bir ailesi olduğundan çok daha fazlasını yapabilmesi anlamına geliyordu. Her zaman ekstra yol kat ediyor. Bir ilişkisi olsaydı, verirdi. Bu nedenle, taahhütleri kariyeri, inancı ve daha sonra tenis olduğu için, kendisini tüm kalbiyle bu üç etkinliğe adadı."

Richard sık sık yakın ilişkiler hakkında tartışmayı reddediyor ve eşcinsel olabileceğine dair öneriler sorulduğunda kategorik olarak eşcinsel olmadığını belirtti. 1970'lerin sonlarında öneriler kendisine ilk kez sunulduğunda, Richard şöyle yanıt verdi: "Bu doğru değil. İnsanlar eleştirilerinde ve yargılarında çok haksız. Benim kız arkadaşlarım oldu. gey olmalı. Evlilik benim için çok özel bir şey. Kesinlikle bunu sadece diğer insanları tatmin etmek için yapmayacağım." 1986'da Richard, eşcinsel olduğuna dair söylentilerin daha önce kendisine "çok acı verdiğini" söyledi.

1992'de eşcinsel olma olasılığını hiç düşünüp düşünmediği sorulduğunda, "Hayır" yanıtını verdi. Richard şöyle dedi: "Yarın evlensem bile, inanmak istediklerine inanan bir grup insan olurdu. Önemli olan tek şey ailenizin ve arkadaşlarınızın ne bildiği ve hepsinin bana güvenip saygı duyduğu şeydir. İnsanların ne dışarıdan düşünüyorum, üzerinde hiçbir kontrolüm yok." 1996'da Richard şöyle dedi: "Söylentilerin farkındayım ama eşcinsel değilim." 1997'de şöyle dedi: "Bekar insanlar ikinci sınıf vatandaş olmak zorunda olmamalı - utanmamıza ya da suçlu hissetmemize gerek yok, hepimizin oynayacağı bir rol var."

Richard, 1999 yılında yakın arkadaşı İngiliz televizyon sunucusu Jill Dando'nun öldürülmesinin ardından Tanrı'ya olan inancının test edildiğini söyledi . Dedi ki: "Tanrı'ya gerçekten çok kızdım. Bu kadar güzel, yetenekli ve zararsız birinin öldürülmüş olması beni çok sarstı." Richard, Dando'nun pek çok sevimli özelliği olduğunu söyledi ve onu "çok gerçek bir insan" olarak nitelendirdi. Dando'nun cinayeti hakkında şunları söyledi: "Anlaması çok zor ve hepsini çok kafa karıştırıcı buluyorum." Mayıs 1999'da Somerset, Weston-super-Mare'deki cenazesine katıldı.

Richard, 2001 yılında New York'a yaptığı bir ziyarette tanıştığı Amerikalı eski bir misyoner olan John McElynn ile olan dostluğundan bahsetti. 2008'de Richard şunları söyledi: "John şimdi zamanının çoğunu mülklerime bakmakla geçiriyor, bu da benim buna ihtiyacım olmadığı anlamına geliyor. John ve ben zamanla yakın bir dostluk kurduk. O da bir arkadaş oldu, bu harika çünkü şimdi bile yalnız yaşamayı sevmiyorum."

2002'de David Frost ile yaptığı bir röportajda Richard, birçok iyi arkadaşının kendisini yalnız hissetmekten alıkoyduğunu ve her zaman konuşabileceği birini bulduğunu söyledi. Richard, kırk yılı aşkın bir süredir Kuzey İrlandalı yayıncı Gloria Hunniford'un aile dostudur . Hunniford'un kızı Caron Keating'e meme kanseri teşhisi konduğunda ve hastalığını halktan saklamayı seçtiğinde, Richard, Keating'in durumunu bilen küçük bir yakın arkadaş çevresi arasındaydı. Keating Nisan 2004'te öldüğünde, Richard onun Kent'teki cenazesine katıldı ve onun anısına "Miss You Nights" şarkısını seslendirdi.

2006 yılında Richard atandı hangi bir Portekiz Nişanı aldı Prens Henry Düzenin Komutanı (ComIH), o ülkedeki kişisel ve iş katılımı onun kırk yıl tanınmasında bu. Richard , BBC tarafından desteklenen ve halk tarafından oylanan 2002 En Büyük Britanyalıların 100 listesinde 56. sırada yer aldı .

2008 otobiyografisinde Richard, belirli konulardaki görüşlerinin gençliğinden daha az yargılayıcı olduğunu yazdı. İngiltere Kilisesi'ni insanların eşcinsel evliliğe olan bağlılığını onaylamaya çağırdı. Yazdı: "Sonunda, insanların ne oldukları için yargılanacaklarına inanıyorum. Bana öyle geliyor ki, mesele bağlılıktır ve eğer biri bana gelip şöyle derse: 'Bu benim ortağım - birbirimize bağlıyız', o zaman cinselliklerinin ne olduğu umurumda değil. Yargılamayacağım - bunu Tanrı'ya bırakacağım."

2009'da İngiliz medyası, Richard ve Cilla Black arasında büyüyen bir dostluğun haberini yaptı . Daily Telegraph , Richard ve Black'in Miami'deki mülklere birlikte baktıklarını ve her ikisinin de villa sahibi oldukları Barbados'ta düzenli olarak birlikte görüldüklerini söyledi. Richard ve Black'in, Marbella'da birlikte yemek yemekten ve Wimbledon'daki Royal Box'ta tenis izlemekten keyif aldıkları bildirildi. Black Ağustos 2015'te öldükten sonra, Richard onu "inanılmaz yetenekli" ve "kalp dolu" olarak tanımladı. Dedi ki: "O çok özel bir insandı ve çok harika bir arkadaşımı kaybettim. Onu çok özleyeceğim." Richard, "Faithful One" şarkısını seslendirdi Liverpool'daki cenazesinde Black'in anısına.

2010 yılında Richard, artık Birleşik Krallık'ta ikamet etmediğini ve Barbados tarafından vatandaşlık verildiğini doğruladı. "Resmi olarak [İngiltere'de] ikamet etmiyorum, ancak her zaman İngiliz olacağım ve bununla gurur duyacağım" dedi. Şu anda zamanını Barbados ve Portekiz'de yaşamak arasında geçiriyor. Şubat 2013'te aile kurmadığı için pişman olup olmadığı sorulduğunda Richard, evli ve çocuklu olsaydı kariyerine bu kadar çok zaman ayıramayacağını söyledi. "Üç kız kardeşimin çocukları var ve onların büyümelerini, evlenmelerini ve kendi ailelerini kurmalarını izlemek harikaydı. Hayatlarında her zaman bir rol oynadığımdan emin oldum. iyi bir baba olurdum kendimi aileme adadım başka türlüsü olmazdı. benim 'özgürlüğüm' kariyerime devam etmemi sağlıyor evli, çocuklu olsaydım olmazdım şimdi yaptığım şeyi yapabiliyorum."

Cliff Richard

Hayırseverlik

Mart 1966'dan beri Richard, gelirinin en az onda birini hayır kurumlarına verme uygulamasını takip etti. Richard, parasını nasıl kullanacağı konusunda İncil'deki iki ilkenin kendisine rehberlik ettiğini belirtti. Dedi ki: "Birincisi, tüm kötülüklerin kökü olan para sevgisiydi (paranın kendisi değil). İkincisi, bize emanet edilenin iyi ve sorumlu vekilharçları olmak." 1990'da Richard şöyle dedi: "Sunacak bir şeyleri olan bizler her zaman vermeye hazır olmalıyız."

Kırk yılı aşkın bir süredir Richard, dünyanın birçok ülkesinde yoksullukla mücadele etmeyi amaçlayan bir Hıristiyan yardım kuruluşu olan Tearfund'un destekçisi olmuştur . Uganda, Bangladeş ve Brezilya'daki çalışmalarını görmek için yurtdışı ziyaretleri yaptı. Richard şöyle dedi: "Gördüğüm kadarıyla, yoksulluğun giderilmesinde rol oynamak hepimizin sorumluluğu."

Richard, demans araştırma yardım kuruluşu Alzheimer's Research UK'ye bağışta bulundu . Annesinin durumu hakkında halka açık bir şekilde konuşarak hastalık hakkında fon ve farkındalık yaratılmasına yardımcı oldu.

Richard ayrıca uzun yıllar boyunca Cliff Richard Charitable Trust aracılığıyla hem bağışlar yoluyla hem de özel ihtiyaçları olan çocuklar için okullara, kiliselere, hastanelere ve evlere kişisel ziyaretler yaparak çok sayıda Birleşik Krallık hayır kurumunu desteklemiştir. Richard'ın eski kız arkadaşı Sue Barker tarafından teşvik edilen tenis tutkusu, 1991'de Cliff Richard Tennis Foundation'ı kurmasına da yol açtı. Hayır kurumu, Birleşik Krallık'taki binlerce ilkokulu sporu tanıtmaya teşvik etti ve ülkeyi turlayan tenis seanslarına 200.000'den fazla çocuk katıldı. Vakıf o zamandan beri Çim Tenisi Derneği'nin hayırsever kanadının bir parçası haline geldi

Diskografi

1959: Uçurum

1959: Uçurum Söylüyor

1960: Ben ve Gölgelerim

1961: Cliff'i dinleyin!

1961: 21 Bugün

1961: Gençler

1962: Cliff Richard ile 32 Dakika 17 Saniye

1963: Yaz Tatili

1963: İspanya'dayken

1964: Harika Hayat

1964: Alaaddin ve Harika Lambası

1965: Uçurum Richard

1965: Roma'dayken

1965: Aşk Sonsuza Kadar

1966: Biraz Latince

1966: Bulucu Bekçileri

1967: Külkedisi

1967: Beni Şimdi Durdurma!

1967: İyi Haber

1968: 1958'de kuruldu

1969: Saygılarımızla

1970: O Adam Hakkında

1970: Track 'n Grooves

1973: Beni Sevin

1974: 31 Şubat Sokağı

1976: Neredeyse Ünlüyüm

1977: Her Yüz Bir Hikaye Anlatır

1978: Küçük Köşeler

1978: Yeşil Işık

1979: Çok Teşekkür Ederim

1979: Rock 'n' Roll Çocuk

1980: Ben Kahraman değilim

1981: Ses için Kablolu

1982: Şimdi Beni Görüyorsun, Şimdi Görmüyorsun

1983: Duruma Göre Giyindi

1983: Gümüş

1984: Kaya Bağlantısı

1987: Daima Garantili

1989: Daha Güçlü

1990: Uzaktan: Olay

1991: Cliff Richard ile birlikte

1993: Albüm

1995: Heathcliff'ten Şarkılar

1998: Olmak İstediğim Kadar Gerçek

2001: Aranıyor

2003: Noel'de Uçurum

2004: Birşeyler Oluyor

2006: Two's Company

2007: Aşk... Albüm

2009: Reunited – Cliff Richard ve Gölgeler

2010: Pirinç Kadar Cesur

2011: Duygulu

2013: Muhteşem Rock 'n' Roll Şarkı Kitabı

2016: Sadece... Muhteşem Rock 'n' Roll

2018: Yüksel

2020: Müzik... Soluduğum Hava

Filmografi

Film

1959: Ciddi Yük

1960: Expresso Bongo

1961: Gençler (aka Genç Olmak Harikadır )

1963: Yaz Tatili

1964: Harika Yaşam (aka Swingers' Paradise )

1966: Bulucu Bekçileri

1966: Thunderbirds Are Go (şarkı söyleyen kukla olarak ses)

1968: İki Bir Penny

1970: Onun Ülkesi

1972: Dava ( Olivia Newton-John'u içeriyor )

1973: Beni Sevin

2012: Karın İçin Koş (bir sokak çalgıcısı olarak minyatür rolü)

Televizyon dizisi

1960–63: The Cliff Richard Show (ATV Televizyonu)

1964–67: Cliff (ATV Televizyonu)

1965: Uçurum ve Gölgeler (ATV Televizyonu)

1970–74: Hank Marvin , Una Stubbs ve Olivia Newton-John'un yer aldığı Cliff Richard (BBC Televizyonu)

1975–76: It's Cliff and Friends (BBC Television)

Seçilmiş televizyon spesiyalleri

1971 Cliff ile kaçış 5.2 milyon BBC

1972 Dosya 5 milyon BBC

1999 Sir Cliff Richard ile Bir Seyirci 11 milyon ITV

2001 kaçırdığım hitler 6.5 milyon ITV

2008 Ne zaman Piers Met Sir Cliff 5.5 milyon ITV

Televizyon görünümleri

Ana madde: Cliff Richard televizyon görünüşe listesi

Yayınlar

2020: The Dreamer: Bir Otobiyografi

Tiyatro çalışması

Aladdin ve Harika Lambası : Shadows ve Norrie Paramor'un müziği

Cinderella : Shadows ve Norrie Paramor'un müziği

Graham Greene tarafından Saksı Döken

Zaman : Dave Clark'ın müziği

Heathcliff : John Farrar'ın müziğive Sir Tim Rice'ın sözleri

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler (önceden kaydedilmiş) Sihirli Ayna olarak konuk görünümü [176]

Ödüller

BRIT ödülleri

1977: En İyi İngiliz erkek solo sanatçı

1982: En İyi İngiliz erkek solo sanatçı

1989: Yaşam boyu başarı: Müziğe olağanüstü katkı ( Gölgeler hariç )

TV Times

1980: Televizyondaki En Heyecanlı Erkek Şarkıcı

1987: En İyi Erkek Şarkıcı

1989: Favori Şarkıcı

Güneş Okuyucu Anketleri

1970: Erkek Pop Kişilik

1971: En İyi Erkek Pop Kişiliği

1972: En İyi Erkek Pop Kişiliği

NME Okuyucu Anketleri

1958: En İyi Yeni Disk veya TV Şarkıcısı

1959: İngiliz Erkek Şarkıcı

1959: En İyi Single: " Yaşayan Bebek "

1960: En İyi Birleşik Krallık Teklisi: "Yaşayan Bebek"

1961: İngiliz Erkek Şarkıcı

1962: İngiliz Erkek Şarkıcı

1963: İngiliz Erkek Şarkıcı

1963: Dünyanın En İyi Erkek Şarkıcısı

1964: İngiliz Erkek Şarkıcı

1964: Birleşik Krallık Vokal Kişilik

1965: İngiliz Erkek Şarkıcı

1966: İngiliz Erkek Şarkıcı

1966: Birleşik Krallık Vokal Kişilik

1967: Birleşik Krallık Vokal Kişilik

1968: Birleşik Krallık Vokal Kişilik

1969: İngiliz Vokal Kişilik

1970: İngiliz Erkek Şarkıcı

1970: Birleşik Krallık Vokal Kişilik

1970: 60'ların Dünyanın En İyi Kayıt Sanatçısı

1971: İngiliz Erkek Şarkıcı

1971: İngiliz Vokal Kişilik

1972: İngiliz Erkek Şarkıcı

1972: İngiliz Vokal Kişilik

Ivor Novello

1968: En Çok Gerçekleştirilen İş: Bill Martin ve Phil Coulter tarafından "Tebrikler"

1970: Müziğe Üstün Hizmetler

melodi yapımcısı

1959: En İyi Erkek Şarkıcı

1960: En İyi İngiliz Erkek Şarkıcı

1962: Emen Ödülü: En iyi erkek şarkıcı

1962: En İyi İngiliz Erkek Şarkıcı

1962: Yılın en iyi single'ı: "The Young Ones"

1963: En İyi Erkek Şarkıcı

1964: En İyi Erkek Şarkıcı

1965: En İyi Birleşik Krallık Erkek Şarkıcı

1967: En İyi Erkek Şarkıcı

Disk ve Müzik Eko

1967: En İyi Giyinen Erkek

1968: En İyi Giyinen Erkek

1969: En İyi Giyinen Erkek

1970: En İyi İngiliz Erkek Şarkıcı

1970: En İyi Giyinen Erkek

1970: Bay Valentine

1971: Bay Valentine

Bravo Dergisi (Batı Almanya)

1964: En İyi Erkek Şarkıcı: Altın

1964: Yıl Sonu Singles Listeleri: 1. "Sag 'no' Zu Ihm" ("Onunla konuşma")

1965: En İyi Erkek Şarkıcı: Altın

1980: En İyi Uluslararası Erkek Şarkıcı

Kayıt Aynası

1961: Kayıt Aynası Anketi: En başarılı grafik kayıtları 1958–1961: No. 1: Cliff Richard, "Yaşayan Bebek" (Richard ilk beş kayıttan üçüne ve İlk 50'de iki tane daha vardı)

1964: Rekor Ayna Anketi: Dünyanın En İyi Giyinen Şarkıcısı

1960'lar

1961: Royal Variety Club: İş Kişiliğini Göster

1961: Hafta Sonu Dergisi: Yıldızların Yıldızı

1962: 1962'nin Motion Picture Herald Gişe Anketi: En Popüler Erkek Film Aktörü

1963: 1963 Yılının Motion Picture Herald Gişe Anketi: En Popüler Erkek Film Aktörü

1963: 16 (ABD Dergisi): Umut Veren Şarkıcı

1964: Billboard (ABD dergisi): İngiltere'deki En İyi Kayıt Sanatçısı

1969: Valentine Dergisi: Bay Valentine

1970'ler

1970: Ulusal İzleyiciler ve Dinleyiciler Derneği : Dini Yayıncılık ve Hafif Eğlenceye Üstün Katkı

1971: Kayıt Aynası : İngiliz Erkek Şarkıcı

1974: Nordoff Robbins Müzik Terapi Komitesi: Gümüş Clef: Müzik Endüstrisine Üstün Hizmetler

1977: Büyük Britanya Söz Yazarları Birliği: Altın Rozet Ödülü

1979: Müzik Haftası : Başarılı kayıt sanatçıları olarak 21 yıldır Özel Ödül: Cliff Richard ve Gölgeler

1979: EMI Records : Altın Saat ve Altın Anahtar ödülü: EMI, Richard ile 21 yıllık ortaklığını kutluyor

1980'ler

1980: Richard , Kraliçe'den OBE aldı

1980: BBC TV Çok Renkli Takas Mağazası : En İyi Birleşik Krallık Erkek Vokalisti

1980: Ulusal Pop ve Rock Ödülleri: En İyi Aile Şovmen

1980: Nationwide, Radio 1 ve Daily Mirror : Best Family Entertainer ile birlikte

1981: Sunday Telegraph Okurları Anketi: En İyi Pop Yıldızı

1981: Daily Mirror Okuyucular Ödülü: Yılın En İyi Müzik Kişiliği

1989: Yaşam Boyu Başarı Elmas Ödülü (Anvers)

1990'lar

1995: Amerikan Besteciler, Yazarlar ve Yayıncılar Derneği : Pied Piper Ödülü (Richard, söz yazarı ve müzik topluluğuna olağanüstü katkıları takdir eden Ascap'ın imrenilen Pied Piper Ödülü'nü alan ilk İngiliz oldu)

1995: Richard'ın Knight Bachelor olarak resmi ataması 25 Ekim Çarşamba günü saat 10.30'da Buckingham Sarayı'nda gerçekleşti.

1998: Hollandalı Edison: Yaşam Boyu Başarı Ödülü

2000'ler

2000: South Bank Ödülleri: Üstün Başarı Ödülü

2003: İngiliz Şarkı Yazarları, Besteciler ve Yazarlar Akademisi : Altın Liyakat Nişanı

2003: Çim Tenisi Derneği : Tenise 20 Yıl Hizmet Ödülü

2004: UK Music Hall of Fame'e giriş (1950'leri temsil eden: Cliff and the Shadows)

2004: Ultimate Pop Star (Birleşik Krallık'ta 1 numaralı single kayıt sanatçısı)

2005: Yıldızlar Bulvarı (kaldırımdaki yıldız, Londra)

2005: Rose D'or Müzik Festivali (Paris): Golden Rose

2006: Portekiz Prens Henry Nişanı Komutanı (Portekiz'e hizmetlerinden dolayı ödüllendirildi)

2010'lar

2011: Ulusal Alman Sürdürülebilirlik Ödülü

#

14 Eki 2021 - 18:57 - Biyografi

Muhabir  Serap Serap


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.