İşte son 10 yılın uçak kazası istatistikleri

Uçak günümüzün vazgeçilmez ulaşım aracı. Peki uçak yolculuğu ne kadar güvenli? İşte 10 İşte son 10 yılın uçak kazası istatistikleri..

İşte son 10 yılın uçak kazası istatistikleri
İşte son 10 yılın uçak kazası istatistikleri
Haber albümü için resme tıklayın

Uçak günümüzün vazgeçilmez ulaşım aracı. Peki uçak yolculuğu ne kadar güvenli? İşte 10 İşte son 10 yılın uçak kazası istatistikleri..

Hezarfen Ahmed Çelebi, 1632 yılında Galata Kulesi'nden kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bıraktığında dünya havacılık sektörünün bugünkü halini hayal etmiyordu kuşkusuz. Ama O'nun tasarladığı bu bir aracın, 2020 yılında 42 bin civarında uçak olarak devam edeceği öngörülüyor. "Dev bir sektörden söz ediyoruz." diyebiliriz.

Uçak yolculuğu ne kadar güvenli? Son 10 yılın uçak kazası istatistikleri

Uzun mesafe seyahat denildiğinde akla gelen ilk ulaşım aracı kuşkusuz uçak. Üstelik kaza riskinin de en az olduğu ulaşım aracı olarak nitelendiriyor uçak yolculuğu. Ancak kaza durumunda kurtulma ihtimali neredeyse imkansız.

Peki uçak yolculuğu ne kadar güvenli? Gelin son 10 yılda meydana gelen uçak kazalarına ve sebeplerine bir bakalım..

2009 - 2108 yılları arasında gerçekleşen 320 uçak kazasında 7630 kişi hayatını kaybetmiş. Kazaların yıllara göre bir belirli bir artışından ya da azalışı gözlemlenmiyor. Dünya genelinde her gün milyonlarca kişinin uçakla bir yerden bir yere gittiği düşünüldüğünde ise rakamlar karayolu ulaşımında karşımıza çıkanlara göre hayli az.

Son 10 yılın uçak kazası istatistikleri

İşte son 10 yılın uçak kazası istatistikleri

Uçak kazası sebepleri nelerdir?

Kayıtlara göre uçak kazalarının %90’ı iniş-kalkış esnasında, %10’u ise uçuş esnasında meydana gelmiştir. Kazaların sebepleri ise 3 ana başlıkta ele alınabilir.

1- Pilot ve Ekibi

Uçak kazalarının yarısı pilot ve ekibi nedeni ile yaşanmıştır. İniş sırasında yaşanan kazaların sebebi olarak pilotlar gösterilir. Kalkış öncesi kontrollerin ihmali, teknik aksaklıkların önceden fark edilememesi bunlardan bazılarıdır.

Şöyle ki uçak sayısının artması ile oluşan pilot ve teknik ekip açığını doldurmak için hızlı eğitimler verilir. Bu eğitimlerin yeterli gelmemesi sonucunda bu aksaklıkların yaşandığı görülmektedir. Bir diğeri destinasyonların artması ile beraber gidilen çok uzun yollardır.

Aslında uçuş planı, pilotların onayı ile hazırlanır ama bazen insan bünyesine ağır gelecek şekilde planlanıp kazalara sebebiyet verdiği gözlemlenmektedir. Pilotların fizyolojik ve psikolojik durumlarının yeteri kadar kontrol edilemediği durumlarda yaşanılan kaza örnekleri de mevcuttur.

Bunlardan biri 2015 yılında Fransa’da meydana gelen bir kazadır. Kaza raporunda pilotun ağır depresyonda olduğu kaydedilip, intihar girişimi olabileceği iddia edildi.

2- Teknik Nedenler

Uçak ana parçaları motor, kanat, yakıt deposu, gövde, iniş-kalkış sistemidir. Uçak kazalarının %35’i kalkış sırasında yaşanan motor arızaları sebebi ile gerçekleşir. “Uçak kalktıktan 10 dakika sonra yere düştü” haberlerinin sebebi işte budur.

İlk yıllarda meydana gelen kazaların çoğu teknik arızalar sebebi ile meydana gelmiştir. 1994-2004 yılları arasındaki kaza raporlarında çok açık gözükmektedir.

Yalnız kazaların teknik sebepleri raporlanır ve yayınlanır. Bu yapıcı prosedür sayesinde başka bir uçakta aynı sebepten yaşanacak olası bir kazanın önüne geçilir. Zira günümüzde de teknolojinin ilerlemesi ile beraber teknik sebepten oluşan kazalar oldukça azalmıştır.

3- Dış etkenler

Uçak kazasına sebebiyet veren, pilotlar ve uçak kaynaklı teknik sebepler dışında, birkaç neden daha vardır. Bunlardan biri kontrol kulesidir. Kontrol kulesi uçak bakım, teknik ekip kadar önemlidir.

Havaalanlarının çoğalması, kulelerin artması ve aynen diğer ekiplerdeki gibi kontrol edici açığını kapatmak için yetersiz eğitimler kaza nedenleri arasında gösterilir.

Hava trafiğinin günden güne artması sebebiyle kule ekibinin işi zorlaştı ve en ufak bir hatayı kaldırmayacak bir durum meydana geldi.

Meteorolojik nedenler yüzünden kazalar da meydana gelmiştir. Bunun sebebi uçuş sırasındaki türbülans değildir. İniş-kalkış sırasında yaşanan hava koşullarının motor aksanını etkilemesi ile gerçekleşen sebeplerdir. Kalkış sırasındaki motor yanmaları en çok görülen örnektir.

Günümüzde uçak kazası sebebi olan bu riski ortadan kaldırmak için kalkış zamanının tehiri ya da iptali sıkça gerçekleşmektedir. Ayrıca iniş sırasında cama çarpan bir kuş ya da uçuş sırasında motora giren bir kuş sebebi ile de kazalar meydana gelmiştir.

Küçücük bir kuş olarak düşünülse de uçağın hızından dolayı ufak bir çarpma bile tüm dengeyi bozabilir.

Sabotaj nedeni ile geçmişte yaşanan uçak kazası vakalarında özellikle politik durumlar sebebi ile meydana geldi. Havaalanlarındaki kontrolün artması ile beraber ticari uçaklarda günümüzde yaşanmamaktadır.

Tabi aynı güvenli ortam özel helikopterler kazalarında sağlanamamaktadır. Okyanus ve deniz üzerinde radardan çıkan uçak kazaları da mevcuttur.

2019 yılının Ocak ayında içinde Arjantinli futbolcu Emiliano Sala’nın da bulunduğu uçak radardan çıkıp haftalarca bulunamayan uçak kazası bunlardan biridir.

Uçak kazası kurtulma ihtimali oldukça az. Uçak kazası sonrası kurtulan kişi sayısı da aynı oranda düşük.

Mucizevi bir şekilde uçak kazası sonrasında kurtulanlar kimi zaman koltuk/kanat arasına sıkışıp uçağın çok kalın bir kar tabakasına düşmesi sonucu kimi zamanda şans eseri bir ağaca takılması sonucunda hayatta kalmışlardır.

Bugüne kadar yaşanan en hezimetli uçak kazaları

 • Amerikan Havayolları, 191 No'lu uçuş : 25 Mayıs 1979'da Chicago O'hare Havalimanından Los Angeles'a giden uçağın uçuş sırasında yaşadığı teknik aksaklıktan dolayı düştü. Uçak kısa süre içinde yere çakıldı. 258 yolcu ve 13 mürettebat hayatını kaybetti.
 • Yeni Zelanda Havayolları, 901 No'lu uçuş: 28 Kasım 1979'da Yeni Zelanda Havaalanı'ndan kalkan uçak Antartika üzerinden geçerken görüş mesafesinde yaşadığı sorun yüzünden Erebus Dağına çarptı. Uçaktaki 257 kişi hayatını kaybetti.
 • Air France, 447 No'lu uçuş: 1 Haziran 2009'da Fransız hava yolu şirketi Air France'a ait bir Airbus A330 okyanus üzerinde rotadan çıktı ve düştü. Kazada biri Türk 228 kişi öldü.
 • TAM Havayolları, 3054 No'lu uçuş: 17 Temmuz, 2007'de Airbus A320-233 Brezilya Havalimanına inişi sırasında pilot kontrolsüzlüğü nedeni ile düştü. 187 yolcu hayatını kaybetti. Uçağın çarptığı yerdeki 12 kişi de hayatını kaybetti.
 • Gol Transportes Aereos Havayolları, 1907 No'lu uçuş: 29 Eylül 2006'da Brezilya hava yolu şirketi GOL'a ait bir Boeing 737 Amazon ormanlarına düştü. 155 kişi öldü.
 • Spanair Havayolları, 5022 No'lu uçuş: 20 Ağustos 2008'de İspanyol Havayolları şirketi Spanair'e ait bir uçak, Madrid havalimanından kalkışı sırasında motor kaynaklı bir sebepten düştü. 154 kişi öldü.
 • Yemenia Havayolları, 626 No'lu uçuş: 30 Haziran 2009'da Yemen hava yolu şirketine ait Airbus A310, Moroni'den havalandıktan kısa süre sonra Komor Adaları açıklarında düştü. 153 kişinin öldüğü kazadan tek kurtulan 12 yaşındaki bir kız çocuktu.
 • Flash Air, 604 No'lu uçuş: 3 Ocak 2004'te Boeing B-737 tipi yolcu uçağı pilotun kontrolünü kaybetmesi üzerine Mısır'ın Sharm el Şeyh şehri açıklarında Kızıldeniz'e çakıldı. Uçaktaki 148 kişinin tamamı hayatını kaybetti.
 • Pacific Southwest Havayolları, 182 No'lu uçuş: 25 Eylül 1978'de Pasifik Havayolları uçağı inişe geçtiği sırada yükselmekte olan Cessna tipi küçük uçakla havada çarpıştı. Kazada havaalanındaki kule çalışanlarının uçak pilotunu eksik bilgilendirmelerinin büyük etkisi oldu. Pasifik Havayolları uçağında bulunan 135 kişi, Cessna'daki 2 kişi ve yerde bulunan yedi kişi hayatını kaybetti.
 • Kanada Havayolları: 5 Temmuz 1970'de Toronto'ya inmek isterken pistten yaklaşık 60 fit yükseklikte uçağın rüzgar kesicilerinin açılmasıyla 4. motor devreden çıktı. Uçağın kanadı alev aldı, pilot kontrolünü kaybedince uçak yere çakıldı. 109 kişi hayatını kaybetti.
 • Kenya Havayolları, 507 No'lu uçuş: 5 Mayıs 2007'de Kenya Airways'e ait bir uçak şiddetli fırtına nedeniyle Douala Havalimanından kalkışından kısa süre sonra düştü, 114 kişi hayatını kaybetti.
 • Armavia Havayolları, 967 No'lu uçuş: 3 Mayıs, 2006'da Airbus A320-211 Karadeniz üzerinden geçerken radarda kaybolmuştur. Uçak kalıntıları denizde bulunmuştur. Uçakta 113 kişi yaşamını yitirmiştir.
 • Tupolev 154 - Polonya: 10 Nisan 2010'da Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ile askeri ve siyasi üst düzey yöneticilerin bulunduğu Tupolev 154 tipi uçak Rusya'nın batısında ormana düştü. Kazada Devlet Başkanı dahil 96 kişi öldü.
 • Hindistan Havayolları, 605 No'lu uçuş: 14 Şubat, 1990'da Airbus A320-231 Bangalore Havalimanı’na inişi sırasında düştü. 88 yolcu ve 4 mürettebat yaşamını yitirdi.
 • Brezilya Havayolları: 2016 yılında Brezilyalı futbolcuları taşıyan uçak Kolombiya'da düştü. Uçakta Brezilya 1. Lig takımı Chapecoense'li futbolcularla beraber 81 kişi vardı. Kazada 76 kişi yaşamını yitirdi. 5 kişi kazadan sağ kurtulsa da 3’ü hastanede yaşamını yitirdi. Kazanın nedeni olarak elektrik arızası ve yakıtın bittiği iddia edildi. Brezilya 3 günlük yas ilan etti.

16 Şub 2019 - 20:19 - Güncel

Muhabir  Gıdahattı Editör


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.