Alaeddin Yavaşca kimdir? Alaeddin Yavaşca hayatı

Alaeddin Yavaşca kimdir? Türk müziğinin en önemli bestecilerinden olan Alaeddin Yavaşca hayatı ve kariyeri araştırılıyor. İşte Alaeddin Yavaşca biyografi içeriğimiz ve ölümüne dair merak edilenler...

Alaeddin Yavaşca kimdir? Alaeddin Yavaşca hayatı
Haber albümü için resme tıklayın

Alaeddin Yavaşca kimdir? Türk tıp doktoru ve Klasik Türk müziği sanatçısı olan Alaeddin Yavaşca hayatı ve tüm kariyeri merakla araştırılmaktadır. İşte Alaeddin Yavaşca hakkında her şey...

Alaeddin Yavaşca biyografi

doğum; Mehmet Alaeddin Yavaşca

doğum; 1 Mart 1926; Kilis

ölüm; 23 Aralık 2021

mesleği; Türk tıp doktoru ve Klasik Türk müziği sanatçısı.

Alaeddin Yavaşca hayatı

1951 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp fakültesini bitirdi ve Haseki Hastanesi 1. Kadın Doğum Mütehassısı olarak mesleki görevine başladı. 1985 yılından başlayarak, hekimlik görevini bıraktığı 1990 yılına kadar Haseki Hastanesi Başhekimliğini yaptı.

Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca'nın musiki hayatı, daha 8 yaşındayken Batı musikisi keman dersleri ile başlamıştır. İstanbul'a gittikten sonra, Sadettin Kaynak, Münir Nurettin Selçuk, Dr.Suphi Ezgi, Hüseyin Sadeddin Arel, Zeki Arif Ataergin, Nuri Halil Poyraz, Refik Fersan, Mesut Cemil, Ekrem Karadeniz, Süleyman Ergüner, Dr. Selahaddin Tanur gibi üstadlardan istifadeler sağlamış, İstanbul Belediye Konservatuvarı İleri Türk Müziği Konservatuvarı, İstanbul Üniversitesi Korosu gibi kuruluşlarda icra kabiliyetini ve musiki bilgisini geliştirdikten sonra 1950 yılında açılan imtihanı kazanarak İstanbul Radyosunda solist icracı olmuş, zamanla Türkiye Radyolarında ve TRT bünyesinde Danışma, Denetleme ve Repertuvar kurullarında önemli görevler almış, 1967'den bu yana solistliği yanında koro yöneticiliği de yapmıştır.

Türk Musikisinde, Devlete bağlı ilk Konservatuvarının kurucuları arasında yer almış, 1976'dan itibaren Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nın Yönetim Kurulunda ve öğretim kadrosunda çalışmıştır. Konservatuvar, YÖK (Yükseköğretim Kurulu) yasasıyla İstanbul Teknik Üniversitesine bağlandıktan sonra 1990'da İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Profesörlüğüne atanmış ve Ses Eğitimi Bölüm Başkanlığı'na getirilmiştir. Onur Akay, Bekir Ünlüataer ve Umut Akyürek gibi genç neslin başarılı Türk sanat müziği sanatçılarının da hocasıdır.

İcracılığı yanında 140 civarında beste, semai, şarkı, çocuk şarkıları, çeşitli saz eserleri (peşrev, saz semai, medhal, etüd), dini sahada da mevlevi ayini ve ilahi formunda besteleri vardır.

1950'li yıllardan bu yana yurt içi ve yurt dışı birçok konserler vermiştir. Yurt dışı konserler için iki defa Amerika Birleşik Devletleri'ne davet edilmiş ve 5 konser vermiştir. 1988 yılında BBC'nin, Londra Queen Elizabeth Hall'da tertiplediği 'Müzik Festivali'ne davet edilmiş, orada da 3 konser, ayrıca Almanya'da Berlin, Köln, Hamburg ve Aachen'de muhtelif konserler vermiştir. Dr. Alâeddin Yavaşca'nın bir uzun çaları (LP), 25 adet 78'lik plağı, 15 adet 45'lik plağı mevcuttur.

Kendisine 1991 yılında 'Devlet Sanatçısı' unvanı verildi. Ayten Yavaşca ile evlidir. Sanatçının adı 2018 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Boğazı’nda sefer yapan vapura verilmiştir. Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Vapuru İstanbul boğaz hattında seferlerine devam etmektedir. Ayrıca Yavaşca’nın Kilis’te doğup büyüdüğü tarihi ev, "Alaeddin Yavaşca Müze Evi" adı ile müzeye dönüştürülmüştür.

Alaaddin Yavaşça

Tanınmış bazı eserleri

Başka söz söylemem aşktan yana ben

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok

Kimseyi böyle perişan etme Allahım yeter

Rûhum su gelen yılda bile mâziyi andı

Şen gözlerinle yüzüme bir baktın

Sarı mimozamsın sen benim

Gülen gözlerinin mânası derin

Ayrılıktan başka var mıdır söze hacet

Ümitsiz Bir Aşka Düştüm Ağlarım Ben Halime

Ne Günah Etse Açılmaz İki Gönlün Arası (Güfte Dr.Rahmi Duman)

Kimseyi böyle perişan etme Allahım yeter

Yayımlanmış Eserleri

Alâeddin Yavaşca

Türk Musikisi'nde Kompozisyon ve Beste Biçimleri Alâeddin Yavaşca

Devlet Sanatçısı Alâeddin Yavaşca Besteleri I

Mısralarla Gönlümdeki Yavaşca

Ödülleri

Siirt İli Kültür Derneği Siirt Valisi Eliyle 1990 Veysel Karani Beste Ödülü, 24/05/1990

Samsun Musiki Cemiyeti (Musikiye Hizmet), 17/11/1990

Bursa Belediyesi Konservatuvarı (Musikiye Hizmet) 1990

Kilis Belediyesi (bir parka isminin verilmesi), 1990

Alâeddin Yavaşca Senfonisi, Bestekâr Hasan Cihat Örter tarafından bestelenmiş, Elazığ Fırat Üniversitesi Senfoni Orkestrası tarafından ilk defa seslendirilmiştir, 2010

Dr. Alâeddin Yavaşca YÖK tarafından İ.T.Ü. TSM Devlet Konservatuvarı'na Profesörlüğe atandı. Bunlar dışında, çeşitli Lions ve Lioness Dernekleriyle Rotary Kulüplerinde, Türk-Alman Dostluk Derneğinde, Türk-Amerikan Üniversiteliler Derneğinin yapmış olduğu konuşmalardan aldığı ödüller vb., 1990

Yavaşca, 10 Ekim 1991'de Devlet Sanatçısı olarak ödüllendirildi.

1990'dan İtibaren Aldığı Ödüller

Çamlıca Musiki Derneğinin "Üstün Hizmet Ödülü"

Mersin Rotarien'lerden "Türk Kültürüne Hizmet Ödülü"

İstanbul Kilis Kültür Vakfına yardımdan

Gaziantep Üniversitesi'nden "Türk Musikisine Hizmet Ödülü"

Kilis Üniversitesi temel atmaya katkıdan dolayı "Kilis Belediye Başkanlığından"

Kilis Üniversitesi temel atmaya kuruluşuna katkı "Kilis Valiliğinden"

Fevziye Mektepleri Vakfı, Okul Aile Birliği Ödülü

Türk Edebiyat Vakfı'ndan "Türk Kültürüne Katkı Ödülü"

Beşiktaş Musiki Derneği "Yavaşca Gecesi" "Vesile Ödülü"

Girne Belediyesi'nden "Unutulmayan Bestekârlar Anısı Ödülü"

Kültür Bakanlığı "Konya Kültür ve Turizm Derneği"nden ödül

Gaziantep Türk Musikisi Derneğine Onursal Üyelik

TKHV Türk Kültürüne Hizmet Ödülü

Kilis Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültelerinin yaptırılmasında

’50. sanat yılı’ şöleni dolayısıyla Kültür Bakanlığı ödülü

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı ödülü

İ.T.Ü. Rektörlüğünce ödülle plaket 2003

TRT 1'de sohbet

TRT Ankara'da müzikli sohbet

TRT ve TV2'de canlı yayın

Konya Selçuk Üniversitesinde seminer

İ.T.Üç Devlet Konservatuvarında konferans

TRT TV INT A.Yavaşca belgeseli

Sakarya Üniversitesinde konferans nedeniyle plaket

Kanal 6'da öğrencılerle konser

Magazin SHOW’dan Hayat boyu onur ödülü

Göksu Rotaryenler’de sohbet nedeniyle plaket

TRT 2 ‘de Müzik dalında verilen 2008 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü için Haşmet Topaloğlu tarafından hazırlanan “Kültür Sanat”programında canlı sohbet.

TRT 2 ‘de Müzik dalında verilen 2008 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü için“Göz Önünde”programında canlı sohbet.

29 Ekim 2008 tarihinde verilen Müzik dalında 2008 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü töreni.

Müzik dalında alınan Cumhurbaşkanlığı 2008 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü dolayısıyla Haliç Üniversitesi tarafından verilen plaket ve Alâeddin Yavaşca eserlerinden oluşan konser.

Müzik dalında alınan Cumhurbaşkanlığı 2008 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü dolayısıyla İTÜ Konservatuvarı tarafından verilen plaket.

Bahçeşehir Musiki Derneği'nin Cengizhan Sönmez Yönetiminde Alâeddin Yavaşca 60.Sanat Yılı konseri ve plaket.

Müzik dalında alınan Cumhurbaşkanlığı 2008 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü dolayısıyla Kilis Vakfı tarafından verilen plaket ve Kilis Valisi

İçinde bulunduğumuz yılın Kilis 7 Aralık Üniversitesi Senatosu’nun aldığı kararla ilan edilen “2010 Prof.Dr.Alâeddin Yavaşca Yılı” olması dolayısıyla Akatlar Kültür Merkezi'nde;Ayten Yavaşca tarafından eşi ile beraberliklerinin 50.yılı şerefine proje ve organizasyonu kendisine ait olan,Beşiktaş Belediyesi'nin "Ustalara Saygı" ve Kilis Vakfı'nın gelenekselleştirdiği "Alâeddin Yavaşca'ya Saygı" adları altındaki katkılarıyla:Yavaşca şiirlerinin Ebru ve Hat sanatı ile birleştirilerek gerçekleştirilen sergi, Nuriye Eracar'ın sunuculuğunda Yavaşca'yı dostlarının anlattığı konuşmalar ve Nesrin & Çetin Körükçü’nün Haliç Üniversitesi öğretim görevlileri ve de öğrencilerinin sazları eşliğinde gerçekleştirdiği mini konser.(Etkinlik sonrası Bakırköy Mûsıkî Konservatuvarı Vakfı'nın hazırladığı Yavaşca’nın 102 şiirinin yer aldığı kitap ile Sinan Sipahi'nin arşiv çalışmalarından hazırladığı,birinde güftelerinin kendisine birinde de eşi Ayten Yavaşca’ya ait olan Alâeddin Yavaşca'nın seslendirdiği 2 cd dağıtılmıştır.

#

23 Ara 2021 - 09:44 - Biyografi

Mahreç  Serap Serap


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.