İşte dijital çağa ayak uyduran belediyeler!

Dijital Kent 2015 Yerel Yönetimler Dijital Varlık Reytingi’ne göre, 2015 yılında dijital varlıkları en iyi kullanan il belediyesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, il belediye başkanı da Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel oldu. İstanbul’un ilçelerinde ise belediyelerde Beşiktaş Belediyesi, ilçe belediye başkanları arasında Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç sıralamanın en üstünde.

İşte dijital çağa ayak uyduran belediyeler!
İşte dijital çağa ayak uyduran belediyeler!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Dijital Kent 2015 Yerel Yönetimler Dijital Varlık Reytingi’ne göre, 2015 yılında dijital varlıkları en iyi kullanan il belediyesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, il belediye başkanı da Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel oldu. İstanbul’un ilçelerinde ise belediyelerde Beşiktaş Belediyesi, ilçe belediye başkanları arasında Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç sıralamanın en üstünde.

Dijital Araştırmalar Derneği’nin, G20Live, COP21Live ve OSCELive projeleriyle dünya çapında adını duyuran ve özellikle dijital diplomasi ve dijital dönüşüm alanındaki çalışmalarıyla tanınan Diplomacy.Live platformu, dünyada bir ilk olan dijital varlık reytingi araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Dijital Varlık Reytingi, Türkiye’deki belediye ve belediye başkanlarından oluşan 240 kullanıcının 68 kriter ışığında internet sitesi, mobil uygulama ve sosyal medyada etki, güncellik, etkileşim, içerik yönetimini ölçümledi, puanladı ve sıraladı.

Yerel yönetimlerin 2015 dijital varlık karnesi

81 il belediyesi ve başkanı ile 39 İstanbul ilçe belediyesi ve başkanı olmak üzere 120 belediye ve 120 belediye başkanının 970 sosyal ağ hesabı, 202 internet sitesi, 128 mobil uygulama olmak üzere toplamda 1.300 dijital varlığı incelendi. Belediyelerin ve belediye başkanlarının 2015 yılı içerisindeki tüm dijital çalışmaları, etkileşimleri, paylaşımları ve yayınları yapılan değerlendirmenin ardından 0-100 puan arasına endekslenen reyting, bundan böyle her 3 ayda bir güncellenecek.

Dijital Araştırmalar Derneği, yaklaşık 4 aydır sürdürdüğü çalışmalarda belediyeler ve başkanlara ait 202 web sitesi, 128 IOS ve Android uygulamasının yanı sıra, Dijital Kent 2015 Reyting Sistemi 11 sosyal ağda (Twitter, Facebook, Instagram, Flickr, Google+, Youtube, Pinterest, Periscope, Vine, Klout ve Linkedin) 240 kullanıcıya ait 970 sosyal ağ hesabında dijital varlıkların derecelendirmesi yapılırken, bir belediyenin veya belediye başkanının hesabının bulunup bulunmadığı, takipçi, beğeni, hakkında konuşan, paylaşım gibi 68 değişken kullanıldı.

Dijital Kent 2015 sonuçları ile yerel yönetimlerin dijital ve sosyal medya davranışları analizi sonucu ortaya çıkan dönüşüm ihtiyacının belirlenmesi, ulusal ölçekte tespit edilen yerel yönetimlere ait iyi dijital ve sosyal medya uygulamalarının yaygınlaştırılması, farkların kapanması için farkındalığın, rekabetin ve profesyonel yardım kullanımının artması, sorunlu alanların düzeltilmesi ve dönüşüm ihtiyacının karşılanması için yol haritasının geliştirilmesi amaçlanıyor.

Zamanın ruhunu yakalayanlar

240 belediyeyi ve belediye başkanını reyting sistemi sayesinde bir bakıma X, Y ve Z kuşağı şeklinde sınıflandırdıklarını belirten Dijital Kent 2015 Koordinatörleri Mustafa Özcan ve Gökhan Yücel, “Zamanın ruhunu yakalayanlar, yakalamak üzere olanlar ve çok gerisinde kalanlar var. Artık dijital dünyanın imkânlarından, araçlarından faydalanmaksızın başarılı olmak, hele ki yerel yönetimlerde halkla verimli ve etkili iletişim kurmak neredeyse imkânsız. Şehir markalaşması açısından kritik öneme sahip olan Dijital Varlık Reytingi, belediyelerimiz ve başkanlarımız için paha biçilmez bir stratejik dönüşüm kılavuzu görevi görecektir” değerlendirmesini yaptılar.

İşte Dijital Kent 2015’den bazı sonuçlar:

Dijital varlıkları en doğru kullanan il belediyesi: Kocaeli

Türkiye’nin 81 ilinin belediye başkanlarının 2015 dijital varlık performanslarına göre, dijital varlıkları en iyi kullanan il belediyesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi oldu. Kocaeli’nin ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Rize Belediyesi, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi sıralanıyor.

6 sosyal ağ kategorisinde en iyi 5’in de açıklandığı Dijital Kent 2015 sonuçlarına göre, Twitter’da Antalya Büyükşehir Belediyesi; Facebook, Instagram ve YouTube’da Adana Büyükşehir Belediyesi; Google+’da ise Çorum Belediyesi en iyi kullanan belediyeler olarak belirlendi.

Dijital varlıkları en doğru kullanan il belediye başkanı: Menderes Türel

İllerin belediye başkanları da, Dijital Kent 2015 çerçevesinde puanlanarak reytinglendi. 2015’de dijital varlıkları en iyi kullanan il belediye başkanı olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz izledi.

Twitter’da Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Facebook’da ve YouTube’da Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Instagram’da Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Google+’da Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, internet sitesinde ise Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu 2015 yılında en iyi etkileşim ve yayın performansı göstererek kullanan il belediye başkanları oldular.

İstanbul ilçe belediyelerinde Beşiktaş

İstanbul’un 39 ilçesinin belediyeleri de, Dijital Varlık 2015 kapsamında incelendi. 2015 yılında İstanbul ilçe belediyeleri arasında dijital varlıkları en doğru kullanan Beşiktaş Belediyesi oldu. Pendik Belediyesi, Çekmeköy Belediyesi, Ataşehir Belediyesi ile Beylikdüzü Belediyesi de sıralamaya girdi. Beşiktaş Belediyesi Twitter’da, Beylikdüzü Belediyesi Facebook’ta, Ataşehir Belediyesi Instagram’da Eyüp Belediyesi Google+’da İstanbul ilçe belediyeleri arasında en iyi dijital varlık performansını sergilediler.

İstanbul ilçe belediye başkanlarında Ali Kılıç

İstanbul’un ilçe belediye başkanları arasında dijital varlıkları en doğru yöneten ise Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç. Kılıç’ı, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ve Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü izliyor.

Twitter’da Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Facebook ve Instagram’da Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, YouTube’da Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Google+’da Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin olurken, internet sitesini en doğru kullanan isim olarak ise Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın dikkat çekiyor.

Çalışmanın ayrıntıları için

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

# guncel

03 Şub 2016 - 11:54 - Yaşam

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.