FAO, elma üreticisinin pestisit kullanımını azaltmasına destek oluyor

Türkiye’de tarımsal üreticilerin pestisit kullanımını azaltmalarına yardımcı olan FAO tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliği ile yürütülen ve Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından finanse edilen proje, Isparta’nın Eğirdir bölgesinde elma üretiminde pestisit kullanımını azaltmak için büyük umutlar ortaya koyuyor.

FAO, elma üreticisinin pestisit kullanımını azaltmasına destek oluyor
FAO, elma üreticisinin pestisit kullanımını azaltmasına destek oluyor
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’de tarımsal üreticilerin pestisit kullanımını azaltmalarına yardımcı olan FAO tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliği ile yürütülen ve Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından finanse edilen proje, Isparta’nın Eğirdir bölgesinde elma üretiminde pestisit kullanımını azaltmak için büyük umutlar ortaya koyuyor.

Isparta’nın Eğirdir ilçesindeki elma yetiştiricileri, meyvenin önemli zararlıları olan elma iç kurdu (Cydia pomonella) ve elma kara lekesi hastalığı (Venturia inaequalis) ile mücadele için çevreye duyarlı Entegre Zararlı Yönetimi (IPM) yaklaşımlarını kullanarak, pestisit kullanımında %60'a varan bir azalma elde ettiler.

Eğirdir'deki Meyvecilik Araştırma Enstitüsü'nün araştırma alanlarında ve Eyüpler köyünde önerilen teknikleri uygulayan çiftçilerin meyve bahçelerinde yapılan demonstrasyonlarından elde edilen başarılı sonuçlar üzerine, çiftçiler bu teknikleri elma bahçelerinde kendileri uygulamaya başladı.

Elmalar kara leke hastalığından kurtarıldı

Elma üreticileri, “Feromon tuzakları ve proje tarafından verilen eğitim sayesinde pestisit uygulamalarını yaklaşık %60 oranında azaltarak hem maliyette tasarruf sağladık hem de çevreye pestisit risklerini azalttık. Aynı zamanda yere dökülen yaprak ve bitki artıklarını toprağa gömerek elma kara lekesi hastalığının oluşmasını engelledik, böylece elmaların daha kolay pazarlanıp daha iyi fiyatlandırılmasını sağladık. Bu uygulamaların bölgede daha da yaygınlaşarak elma üretimimizi daha ekonomik, daha rekabetçi ve çevre dostu hale getirmesini umuyoruz” ifadelerini kullandılar.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü'nden Prof. Dr. İsmail Karaca ise “Bölgedeki çiftçiler önerilerimizi çabucak benimsediler, bu nedenle teknolojimizin sahada çalıştığını ve üreticilerin geçim kaynaklarının iyileştirilmesine yardımcı olduğunu görmekten mutluyuz” dedi.

Saha ziyaretleri

Teknik çalışma ziyareti, FAO Avrupa Bölge Ofisi (REU), Orta Asya Alt Bölge Ofisi (SEC) ve Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan uzmanlar tarafından Eğirdir'deki proje sahalarına gerçekleştirildi. Çiftçilerle yapılan görüşmede elma yetiştiricileri projede yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Projede yer alan yetiştiriciler, entegre zararlı yönetimi ve pestisitlere alternatif tekniklerin kullanımı konusunda eğitim aldı.

Katılımcılar, elma iç kurduna karşı feromon çubuklarının kullanılmasının ve elma kara lekesi hastalığına karşı hasat sonrası yaprakların toprağa gömülmesinin ne kadar faydalı olduğunu vurguladılar. Katılımcı çiftçiler kendi imkanları ile feromon çubuklarını kullanmaya devam edeceklerini ve komşularına anlatacaklarını belirttiler. Toplantılara katılan kadın çiftçiler, “Bu proje bizim için çok önemli; proje faaliyetlerinin kendimiz, çocuklarımız, geleceğimiz ve çevremiz için büyük faydalarının olduğuna inanıyoruz” diyerek projeden duydukları memnuniyeti vurguladı.

Yüzde 60 daha az pestisit kullanımı sağlandı

Ziyarete ev sahipliği yapan Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Şerif Özongun, desteklerinden dolayı FAO ve GEF'e ve demonstrasyon faaliyetlerinin etkin bir şekilde uygulanmasından dolayı proje ekibine teşekkür etti ve kısaca verdiği bilgilendirmede, “Feromon çubuklarının kullanımı ile elma iç kurdu mücadelesinde normal uygulamalara göre %60 daha az pestisit kullanımı hedefine ulaşıldığını ve bunun bölge için büyük bir potansiyel olduğunu kanıtladığını” belirtti.

FAO Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi'nden projenin Teknik Lideri Tania Santiavez ve Projenin Uluslararası danışmanı Stephan Robinson, “Araştırma enstitüsü, üniversite ve yerel çiftçilerin pestisit kullanımını azaltan bu IPM uygulamalarını teşvik etmek için birlikte çok etkili bir şekilde çalışıldığını görmek harika” diyerek hayranlıklarını dile getirdi ve proje ekibi adına çalışmaya katılan tüm yerel paydaşlara ve bireylere teşekkür etti.

Projenin ulusal danışmanı Başkent Üniversitesi'nden Cem Erdoğan, “Teknoloji o kadar basit ki, diğer bölgelerde kolayca uygulanabilecek ve zararlı yönetimine çevre dostu bir yaklaşım olarak önemli katkılarda bulunabilecek durumdadır” dedi. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü uzmanlarından Köksal Katrancı “İki yıl önce başlayan çalışmaların çarpıcı sonuçlarını görmek pestisit kullanımının azaltılması ve diğer bölgelere örnek olması bakımından gerçekten çok önemli” şeklinde konuşarak çalışmadan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi Tarım Uzman Fazıl Düşünceli ise çalışmanın FAO’nun ana stratejik hedefleri olan daha iyi üretim, daha yaşanabilir çevre, daha iyi beslenme ve daha iyi yaşam amaçlarının hepsine birlikte hizmet ettiğini vurgulayarak çalışmanın diğer ülkeler için de güzel bir entegre mücadele örneği olduğunu kaydetti.

Proje Hakkında

Teknik çalışma ziyareti, GEF/FAO projesi FAO Avrupa bölge ofisi (REU), Orta Asya Alt Bölge ofisi (SEC) ve Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan uzmanlar tarafından Orta Asya Ülkeleri ve Türkiye'de Pestisit Yaşam Döngüsü ve zararlı pestisitlerin bertaraf Projesi kapsamında gerçekleştirildi. Projenin hedefleri arasında;

  • Orta Asya'daki pestisit stoklarından ve bulaşık alanlardaki kalıcı organik kirleticilerin (KOK) azaltılması
  • Pestisit kullanımını azaltmak için entegre zararlı yönetiminde çiftçilerin ve teknik kurumların kapasitelerinin güçlendirilmesi yer almaktadır.

Türkiye'de proje faaliyetleri, ağırlıklı olarak Türkiye elma üretiminin %20'sinin gerçekleştiği Isparta'nın Eğirdir ilçesinde gerçekleştirilmektedir. Türkiye, Çin, ABD, Hindistan ve AB'den sonra en büyük elma üreticilerinden biridir. Elma bebeklerin beslenmesinde bile kullanılan önemli bir besin kaynağı olup üreticiler için önemli bir geçim kaynağıdır.

05 Tem 2022 - 10:07 - Tarım

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.