Bitkisel yağ sektörünün yükselen değeri: Felda Iffco

Felda Iffco Türkiye, Türkiye’ye yatırım yaptığı günden bu yana emin adımlarla zirveye tırmanışını, bitkisel yağ sektörü operasyonunda kurduğu doğru stratejilerle gerçekleştirmektedir. Marka bilinirliğini, yüksek kalite ve ileri teknoloji üretimiyle de destekleyerek arttırmaktadır.

Bitkisel yağ sektörünün yükselen değeri: Felda Iffco
Haber albümü için resme tıklayın

Felda Iffco Türkiye, Türkiye’ye yatırım yaptığı günden bu yana emin adımlarla zirveye tırmanışını, bitkisel yağ sektörü operasyonunda kurduğu doğru stratejilerle gerçekleştirmektedir. Marka bilinirliğini, yüksek kalite ve ileri teknoloji üretimiyle de destekleyerek arttırmaktadır.

Sürekli gelişimi, yaratıcılık ve mükemmeliyetçilik ile birleştirip; bunu gerçekleştirmek için tedarikçileri, çalışanları ve müşterileri ile karşılıklı iletişim, ortaklık içinde ve takım ruhu bilinci ile çalışmaktadır. Felda Iffco Türkiye, ulusal ve uluslararası yasal gerekliliklere uygun olarak yüksek teknolojiye sahip üretim olanakları ile gıda güvenliği açısından güvenli ürünler üretmek ilkesini benimsemiştir.

Felda Iffco birçok alanda öncü

Felda Iffco Türkiye, sektörde birçok yeni ürün ve AR-GE projelerinin Türkiye’de öncülüğünü yapmış bir firmadır. Avrupa Birliği’nin Gıda Güvenlik Kurumu EFSA, 2016 yılında glisidil esterleri (GE) ve 3-MCPD’nin kimyasal yapılarının, oluşum mekanizmalarının, farklı gıda gruplarında bulunma düzeylerinin ve toksikolojik çalışmaların yer aldığı kapsamlı bir rapor yayınlamıştır. 2018 yılında ise yayınladıkları son güncel raporda, bitkisel yağlarda bulunan GE’nin tolere edilebilir günlük miktarını maksimum 1 mg / kg olmasına karar verilmiştir.

Felda Iffco Türkiye, bu tarihten itibaren, mevzuat limitleri göz önünde bulundurarak, güvenli üretim yaklaşımı ile palm yağı ve fraksiyonlarında bulunan GE ve 3-MCPD Esterlerinin bertarafına yönelik çalışmalarına hız vermiştir. Felda Iffco Türkiye proses kontaminantları üzerindeki çalışma prensiplerini kaliteli ham madde seçimi, ileri teknolojide işleme olanağı, üst düzey AR-GE faaliyetlerinde bulunma ve donanımlı kalite kontrol sistemi üzerine oturtmuştur. GE ve MCPD Esterlerinin bertaraf kapsamında bu süreçler birbirinin ayrılmaz parçasıdır.

Felda Iffco Türkiye son teknolojiye sahip üretim olanaklarıyla proses parametrelerinde yaptığı optimizasyon sayesinde GE ve 3-MCPD oluşumunu en az düzeye indirgeyecek çalışmalarda bulunmuştur. Bu know-how paylaşımlarını grup şirketi Iffco’nun AR-GE ekibinin de bilgi birikimini kullanarak üst seviyede ilerletmektedir. Felda Iffco Türkiye’nin hem sektör için hem de kendi güvenli üretim ilkelerini devam ettirebilmek adına yaptığı en büyük yatırım ise GC-MS cihazı yatırımıdır. Türkiye’de bu yatırımı yapan ilk üretici de Felda Iffco Türkiye olmuştur.

Bu cihaz sayesinde işletmesinde GE ve 3-MCPD Esterleri için yapılan çalışmaların doğruluğunu ölçme imkanına bizzat kendisi sahip olarak, üretimini kontrol altında tutmaktadır. İnsan kaynağının gelişimini şirket vizyonlarının merkezine oturtarak, literatür bilgisini içselleştirmiş kaliteli bir teknik ekiple çalışmalarını sürdürmektedir. Uluslararası platformda tüm bilimsel gelişmeleri yakından takip eden AR-GE ve Kalite ekibi sayesinde uluslararası mevzuatların Türkiye’deki yansımalarını öngörebilmekte ve çalışmalarına bu anlamda hız vermektedir.

Felda Iffco akademiyle işbirliği yapıyor

Felda Iffco Türkiye’nin teknik danışman ve proje partneri Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Yağ İşleme Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Fahri Yemişçioğlu da bu projelere öncülük etmektedir. Dr. Öğretim Üyesi Fahri Yemişçioğlu:

‘‘Bu proje sürecinin ilk aşamasını; GE, 2-MCPD ve 3-MCPD miktarlarının hassas ve doğru ölçümlenmesi oluşturmuştur. Bu amaçla Felda Iffco Türkiye kalite birimi laboratuvarlarında; GC-MS ile; analiz yöntemleri ve hassasiyetleri konusunda başarılı çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

İkinci aşamada; AR-GE ekibiyle birlikte GE bertarafına yönelik optimizasyon çalışmaları tasarlanmıştır. Laboratuvar, pilot ve üretim ölçeğinde gerçekleştirilen optimizasyon çalışmaları neticesinde elde edilen çıktılarla; işletmenin tüm ürün grupları için; üretim süreçlerinde iyileştirme ve modernizasyon gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar sonucunda; tüm ürün gruplarında GE değeri Avrupa Birliği mevzuatında tanımlanan değerlerin altına başarıyla indirilmiştir’’ diye konuştu.

Endüstriyel yağlar sektöründeki bilgi birikimini, yüksek kaliteyi, sürekli iyileşme ve gelişmeyi kendine ilke edinmiş olan Felda Iffco Türkiye, gıda güvenliğini ve kalite sistemini mevzuatlara uygun üretim yaparak sürdürmektedir. Felda Iffco, adını kaliteyle özdeşleştirmiş ve dünyaca kabul gören gıda güvenliği yönetim sistemleri BRC, IFS, FSSC ve bunun yanında TSE Helal ve Kosher gibi özel yönetim sistem sertifikalarıyla da belgelendirilmiştir. Tüm bunlara ek olarak, yapılan GC-MS cihazı yatırımını bir adım ileriye götürerek 2019’da kendi laboratuvarlarını GE ve 3-MCPD analizler konusunda akredite olmayı hedeflemektedir.

05 Kas 2019 - 13:37 - Gıda

Muhabir  Baran Wp


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.