Çay ve kahve içmeniz için bir neden daha! Kavurucu yaz sıcağında çay ve kahve harareti alır mı?

Çay ve kahve içmeniz için bir neden daha! Kavurucu yaz sıcağında çay ve kahve harareti alır mı? Avrupa'da sıcak hava dalgası ile binlerce kişi yaşamını yitirirken, meydana gelen orman yangınlarında 100 bin hektardan fazla alan tutuştu.

Çay ve kahve içmeniz için bir neden daha! Kavurucu yaz sıcağında çay ve kahve harareti alır mı?
Çay ve kahve içmeniz için bir neden daha! Kavurucu yaz sıcağında çay ve kahve harareti alır mı?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Çay ve kahve içmeniz için bir neden daha! Kavurucu yaz sıcağında çay ve kahve harareti alır mı? Türkiye için de çarşamba günü sonrası için uyarılar gelmeye başladı. Sıcak havalarda alınması gereken önlemler büyük bir merak konusu oldu. Sıcak havalarda çay ve kahvenin harareti alıp almadığı da en çok araştırılanlar arasında bulunuyor. İşte sıcak havalarla alakalı olarak tüm merak edilenler...

İngiltere Meteoroloji Kurumu Met Office'den beklenen araştırma sonucu geldi. Rekor kıran sıcak havalarda hayatların riske girebileceği konusunda uyarıda bulundu. İngiltere son zamanlarda Delhi ve Sahra Çölü’nden daha sıcak olacak, uzmanlar hava durumunun ülkenin yaz ortalamasının iki katına çıkabileceğini açıkladı ve 41C’ye ulaşabileceğini tahmin ederken o sıcak günler geldi çattı.

Fransa, İspanya, Portekiz ve İngiltere’de görülen yüksek sıcaklıklardan Türkiye de hafta ortası itibariyle etkilenecek. Peki, sıcak havalarda neden ölümler gerçekleşir? Bu tip havalardan nasıl korunulur?

Sıcak havalara çoğu kişi çay içmenin, baharatlı yiyecekler tüketmenin iyi geldiğini söylese de bu önerilerin doğruluk payı var mı?

Çay ve kahve içmeniz için bir neden daha!

Uzmanlardan tek tek tavsiye geldi!

Sıcak havada çay ve kahve harareti alır mı?

Serinlemek için soğuk içecekler daha cazip olsa da çay ve kahve gibi sıcak içecekler harareti kesmek için daha etkili olabilir. 2012 yılında Ottawa Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan araştırma, sıcak içecekler içmenin vücut ısısı üzerindeki etkisini inceledi ve sonuçlar, sıcak bir içeceğin serinletebileceğini gösterdi.

Çalışmanın yazar ekibinden biri olan Dr. Ollie Jay yaptığı bir açıklamada, “Sıcak bir içecek içerseniz, vücudunuzda daha az miktarda ısı depolanır. Sıcak bir içecek içtiğinizde de daha fazla terlemeye başlarsınız. Ter buharlaşabiliyor ve bu sırada sizi soğutur” dedi.

Terlemek, genel manada rahatsız edici görülse de vücudun serin kalmasını sağlar. Ter, cilt yüzeyinden buharlaştıkça suyu sıvıdan buhara dönüştürerek fazla ısıyı uzaklaştırır. Fakat nemli koşullar oluştuğunda soğutma etkisi daha küçüktür. Bu nedenle sıcak içecek içmek her zaman da serinletmeye yardımcı olmamaktadır.

Perde ve pencereleri örtün!

Avustralyalı Dr. Ellie Mackin Roberts ise sıcak yaz aylarında serinlemek amacı ile kullandığı yöntemleri Twitter’da paylaştı.

Roberts, sıcak havalardan daha az etkilenilmesi için insanların evlerini olabildiğince gölgede tutmalarını tavsiye ediyor ve bunun için de perdeleri bütün gün kapalı tutmalarını tavsiye ediyor. Ayrıca Dr. Roberts, ayaklar ve başa odaklanılması gerektiğini belirterek, “Ayaklarınızı soğuk suya batırın, dayanabildiğiniz kadar soğuk. Ve bol su için” dedi.

Roberts, tüm pencereleri açmamanın içerde serin havayı tutabileceğini belirterek, pencerelerin kapalı olmasının daha iyi olabileceğini belirtti.

Baharat içeren gıdalar tüketin

Sıcak günlerde serinlemek için dondurma vazgeçilmez olsa da bunun yerine baharatlı yiyecekler tüketilmesi uzmanlardan tavsiye edildi. Baharatlı yiyecekler tüketildiğinde hissedilen yanma hissi acı biberde bulunan bir kimyasal olan ‘kapsaisin’den meydana gelir. Bunu genelde vücudun geri kalanında benzer bir ısınma hissi oluşturur ve bu da terlemeyi kolaylaştırır.

Scientific American’da yazan Yale Profesörü Barry Green de bu konuda şöyle bir açıklama yaptı: “Baharatlı yiyecekler, deride normalde ısıya tepki veren reseptörleri uyarır.” Sıcak içeceklerde olduğu gibi terleme de sıcaklığı düzenlemeye yardımcı olan en önemli yöntemler arasında yer alıyor.

Soğuk çorba trend oldu!

İspanyol sağlık yetkilileri serinlemeye yardımcı olmak için yayınladığı bir öneride, ülkenin ulusal yemeklerinden biri olan gazpacho tarifi öne çıktı.

Gazpacho, içeriğinde harmanlanmış çiğ sebzelerden yapılan soğuk bir çorba. Serinletici ve bu özelliği olduğu için de İspanya’da yaygın bir yaz yemeği olarak tüketilir. İspanya’nın güney bölgesindeki Endülüs’ün sağlık yöneticilerinden Jesús Aguirre, sıcak çarpmasına engel olmak için gazpacho’nun her şeye sahip olduğunu belirtti.

Çorbada kullanılan ana malzeme domates, salatalık ve biberdi. Türkiye’de soğuk çorba türleri var ve yaz mevsiminde en çok tercih edilen yemeklerden.

Isı üretimini önlemek için şarj aletlerini prizden çıkarın

Televizyon ve bilgisayar başta olmak üzere büyük ve güçlü elektronik cihazları çok fazla ile ısı ürettiğini bilsek de daha küçük cihazların fişini çekmek de akla gelmeli. Lambalar ve su ısıtıcılar da ütüler ve hatta cihazlar da yoğun bir şekilde kullanıldığında ısı verir.

2020’de ZDNet’ten bir grup araştırmacı, hem kullanım hem de kullanım dışında ne kadar sıcak olduğunu araştırdı. Bir termal kamera kullanarak da kablosuz bir şarj cihazını test etti. Kablosuz şarj cihazına bir iPhone 11 Pro Max yerleştirildiğinde, cihazın 32°C’ye kadar ısındığını çevredeki havanın ise 20°C’ye ulaştığını ortaya koydu.

Araştırmacılar ulaştıkları sonuçlardan sonra da şu tavsiyelerde bulunuyor: “Şarjın daha soğuk olmasını istiyorsanız kılıfları çıkarın, telefonu doğrudan güneş ışığı altında şarj etmeyin ve battaniyeler veya hava deliklerini kapatabilecek herhangi bir şey üzerinde şarj etmeyin.”

Sıcak havada sağlıklı uyunur mu?

Sıcak hava dalgası varken uyumak, özellikle klima da bulunmuyorsa pek mümkün değil. Brighton Üniversitesi’nde ‘aşırı ortamlar’ uzmanı Julie Gooderick, bu tip havalarda uyku öncesi ortam sıcaklığını ayarlamanın büyük önem taşıdığını belirtti.

Gooderick'a göre uyumak için ideal oda sıcaklığının 18 ile 21C civarında olduğunu söyledi ve yatak odasının çok ısınmasını önlemek için vantilatör kullanmayı önerdi. Geceleri pencereleri açmayı ve gün boyunca perdeleri kapalı tutmayı tavsiye ediyor. Ayrıca gün içinde uyumaktan kaçının ve vücudu mümkün olduğunca soğutmanın da etkili olacağını belirtti. Soğutma pedleri, soğuk duş almak ve hatta pijamaları dondurucuya koymak bile etkili olabileceğini söylüyor.

Evcil hayvanlar sıcaktan nasıl korunur?

Evcil hayvanlar sıcaktan nasıl korunur? Aşırı sıcaklardan herkes etkileniyor. Özellikle buna evcil hayvanlarınız da dahil edilebilir. İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı (Defra), evcil hayvanı olanlara sabah veya akşam hava daha serin olduğunda hayvanları gezdirmelerini ve yeterli gölge, suya sahip olduklarından emin olmaları önerisinde bulundu.

Evcil hayvanların hiçbir şekilde park halinde olan bir arabada yalnız bırakılmaması gerektiğini de söyledi ve sıcak çarpması belirtilerine dikkat uyarısı yaptı. Köpek ve kediler için nefes nefese kalmak, ishal ve huzursuzluk güneş çarpması semptomları sayılabilir.

Sıcak havada egzersiz yapmak doğru mu?

Sıcak havada egzersiz yapmak doğru mu? Günün en sıcak saat diliminde aşırı yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerektiği konusunda uzmanlar aynı fikirde. Daha serin saatlerin, özellikle akşam saatlerinin egzersiz ve spor için daha uygun olduğuna dikkat çekerken vücut için de yeterli miktarda su alınmasının önemli olduğunu açıkladı.

Yüzmek yaz aylarında uygun bir aktivite olsa da soğuk su şokundan kaçınmak gerektiğini açıkladı. Çünkü ne kadar formda olursa olsun vücudun şoka girmesine neden olabilir.

Sıcak hava ölümcül olacak mı?

Isı dalgaları için her yaz Birleşik Krallık’ta 2.000 kadar insanın ölüm sebebi görülüyor. Sıcak hava, dehidrasyonu tetikliyor. Aynı zamanda kan basıncını düşürmekte ve kanın vücutta dolaşmasını zorlaştırıyor. Bu, kan pıhtılarının ve felçleri de ortaya çıkarabilir. Aşırı ısınma, kalp ve solunum sorunu yaşayalar için semptomları daha da kötüleştirebilir ve ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir.

Çalışmalar gösterdi ki, trafik kazaları ve diğer kazaların hatta yaralanmaların da, sıcak dönemlerde dünya çapında daha yüksek olduğunu da gösterdi. Uzmanlar bunun nedeninin, ısının akıl karışıklığına neden olabileceğini ve hataları daha yoğun hale getirebileceğini açıkladı.

Yangın neden ve nasıl oldu?

Sıcak hava dalgası sebebiyle Portekiz, İspanya ve Fransa dahil Avrupa'nın güneyindeki ülkeler teyakkuzda. Kırsal alanlarda yüzbinlerce hektarlık ormanlık alan adeta küle döndü. İspanya ve Portekiz’de sıcak hava dalgası sebebiyle can kaybı sayısı ise bini aştı. İngiltere’de de kırmızı alarm verildi ve ulusal acil durum uyarısı yayınlandı.

İspanya'da büyük bir alan yandı

İspanya, bir haftadan daha uzun süredir yaşanan sıcak hava dalgasında 30 farklı yerde orman yangını yaşanması ve yangınlar ile müdahale sürüyor. Yangınlar sırasında da şu ana kadar 2 bin hektarlık alan yandı ve bir itfaiyeci ve 2 kişi yaşamını yitirdi. Resmi verilerde ise, İspanya’da bu yıl şimdiye dek 70 bin hektardan fazla alanın yandığı ve bunun da son 10 yılın en büyük rakamı olduğu açıklandı. Yetkililerden gelen bilgiye göre İspanya’da aşırı sıcaklar sebebiyle toplamda 510’dan fazla kişinin yaşamını kaybettiğini söyledi.

Portekiz'de 659 kişi yaşamını yitirdi

Portekiz’de 47 dereceyi bulan hava sıcaklıkları nedeniyle çıkan orman yangınları binlerce hektarlık ormanlık alanı yaktı. Doğa ve Ormanları Koruma Enstitüsü’ne göre Portekiz’de bu yıl 39 bin 559 hektar alan küle dönerken Portekiz hükümeti, aşırı sıcaklar sebebiyle geçen hafta 659 ölüm yaşandığını duyurmuştu.

Fransa'da 14 bin kişi tahliye edildi

Fransa’daki bölgede bulunan yetkililer, güneybatı Fransa’daki Gironde bölgesinde devam eden orman yangınlarının 14 bin 800 hektarlık alanı yok ettiğini duyurdu ve bölgeden 14 binden fazla kişinin çıkarıldığını aktardı. Fransa’nın kimi bölgelerinde hava sıcaklığı ise 40 derecenin üzerine yükseldi. Yetkililer, sıcaklıkların bazı yerlerde 42 dereceye ulaşabileceğine dair uyarda bulundu. Fransa, 38 bölgesi için mümkün olan en yüksek uyarı olan “kırmızı alarm” verdi ve bölgede yaşayan insanlara “son derece dikkatli olmaya” çağrısı yaptı.

İrlanda'da 135 yılın en sıcak günü görüldü

Avrupa’nın güney bölgesinde başlayan ve kuzeyine ilerleyen sıcak hava akımı bugün İrlanda ve Birleşik Krallık'ları da etkisine aldı. İrlanda’da bugün hava sıcaklığı 33.3 dereceye ulaştı ve en son 1887’de yani son 135 yılın en yüksek hava sıcaklığı kaydedildi. İrlanda’nın başkenti Dublin’de ise hava sıcaklığı 33 dereceye kadar yükseldi.

İngiltere'de 40 derece görülecek

İngiltere’de bugün hava sıcaklığı 38.1 dereceye ulaşacak ve yılın en yüksek sıcaklığı görülmüş olacak. Sıcak hava dalgası etkisiyle hava sıcaklıkları ilk defa 40 dereceye ulaşacak ve ülkede bazı uçuşlar ve demiryolları seferleri iptal oldu. Aşırı sıcaklar bugünde devam edecek ve 40 dereceyi de aşacak tahmini yapılırken hükümet “ulusal acil durum” uyarısı ile uyarı yaptı. İngiltere’de 16 yaşında olan bir genç aşırı sıcaklar sebebiyle yaşamını kaybetti.

Meteoroloji Ofisinden gelen açıklamaya göre iklim bilimcisi Dr. Nikos Christidis, “Bu duruma gelmeyeceğimizi umuyorduk, ancak İngiltere’de ilk kez 40 derecenin üzerinde bir sıcaklık tahmin ediyoruz” şeklinde açıkladı.

Aşırı sıcaklar hava alanı pistlerini de olumsuz etkiledi

İngiltere’nin başkenti Londra'da bulunan Luton Havaalanı’nda aşırı sıcakların piste zarar vermesiyle tüm uçuşlar pist onarılana kadar iptal edildi. Havaalanından yapılan açıklamada, TSİ 18.22'de uçuşların askıya alındığı ve pistin TSİ 20.05'de ise yeniden açıldığı bilgisi verildi. Londra'nın merkezinin yaklaşık 57 kilometre kuzeyinde ki havalimanı, EasyJet, Wizz Air, Ryanair ve TUI gibi havayolları tarafından işleniyor. FlightRadar24 sitesinden edinilen verilere göre, yaklaşık 14 uçuş Luton'dan öğleden sonra Gatwick Havalimanı ve Stansted Havalimanı dahil olmak üzere diğer havalimanlarına aktarıldı.

Sıcak hava dalgası nedeniyle Almanya, İsviçre ve Belçika alarmda

Belçika ve Almanya önümüzdeki günlerde sıcak hava dalgasından etkilenebilecek ülkeler arasında bulunuyor. Almanya ve Belçika’da çarşamba gününe dek sıcaklıkların 35 dereceye yükselmesi ve bazı bölgelerde de sıcaklıkların 40’a kadar çıkabileceği tahmini yapıldı. İsviçre hükümeti de sıcak hava dalgası uyarısı verdi ve ülkenin büyük bir bölümünde ciddi tehlike altında bulunduğunu açıkladı.

AB de yangınları anlık takipte!

AB, Avrupa'nın güneyinde bulunan ülkelerde çıkan orman yangınlarını yakından izlediğini ve hafta sonu Fransa ve Portekiz’e ek konuşlandırmalar yapıldığını belitti. AB’den sözcü Balazs Ujvari, “Bu benzeri görülmemiş sıcak hava dalgası sırasında durumu izlemeye devam edeceğiz ve gerektiğinde desteğimizi seferber etmeye devam edeceğiz” şeklinde açıkladı.

19 Tem 2022 - 09:46 - Haber

Muhabir  Serap Serap


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.