Tarım nedir? Tarım faaliyetleri nelerdir?

Tarım nedir? Tarım denilince akla ilk gelen ülkelerden birisi kuşkusuz verimli toprakları ile Türkiye'dir. Peki tarım faaliyetleri nelerdir? Tarım neden yapılır?

Tarım nedir? Tarım denilince akla ilk gelen ülkelerden birisi kuşkusuz verimli toprakları ile Türkiye'dir. Peki tarım faaliyetleri nelerdir? Tarım neden yapılır?

Tarım nedir?

Çiftlik, sebzecilik, meyvecilik, tütüncülük faaliyetlerinin hepsi tarım faaliyetleri olarak isimlendirilir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanların beslenme gereksinimi karşılaması için tarım ve hayvancılık faaliyetleri önemle sürdürmektedir. Son zamanlarda ise sağlıklı ve doğal beslenme önem kazandığı için organik beslenme, tarım faaliyetleri tekrar önem kazanmıştır. Tarım nedir? Neden yapılır? soruları ise herkes tarafından merak edilir hale geldi.

Tarım Neden Yapılır?

Tarım, ürün almak için toprağı sürüp ekme ve hayvan yetiştirme işine denir. Bahçecilik, çiftçilik, meyvecilik, hayvancılık, sebzecilik, bağcılık, tütüncülük tarımın başlıca kollarını oluşturur. Özellikle bahçe ve çiftlik faaliyetleri ülkemizde tarımın en sık yapıldığı dallardan biri olarak bilinir. Aynı zamanda Türkiye iklim koşulları nedeni ile tarıma elverişli olduğu için ülkemizde çeşitli tarımcılık faaliyetleri gerçekleşmektedir. Bir ülke endüstri alanında ne kadar ilerlemiş olursa olsun, tarımla uğraşmak mecburdur. Bir ülkede tarımın ilerlemiş olması, endüstri halini alması ile kendini belli eder. Endüstri faaliyetleri ile tarım faaliyetleri birbiri ile orantılı olarak ilerleme kaydetmektedir. Kalabalık ülkelerde tarım faaliyetleri daha fazla olmak zorundadır, bu durumun da tarımın gelişmesine katkı sağladığı bilinir.

Tarım faaliyetleri dendiği zaman akla sadece sebze, meyve yetiştiriciliği gelen ülkemizde tarımın çok farklı kollarının olduğu ve hayvancılık faaliyetlerinin de tarım hareketlerinin içine girdiği herkes tarafından bilinmelidir. Hayvancılık ise bu işte uzman kişiler tarafından yapılmalı ve yanlış hayvan yetiştiriciliğinin önüne geçilmelidir.

Tarımın en önemli kollarından biri ise organik tarımdır. Organik tarım daha sağlıklı ve doğal besinler ile buluşmamıza ve sağlıklı bir ömür geçirmemize olanak tanır. Organik tarım kavramı tanım olarak ülkelere göre belirli farklılıklar göstermektedir. Organik tarım kısaca “herhangi bir kimyasal kullanılmadan” tarımdır ve bu tüketicileri en çok organik gıdalara iten sebeplerden biridir. Temel amaç toprak verimliliğini, bitki ve hayvan sağlığını koruyan geliştiren biyolojik proseslere dayanan, ekolojik olarak sürdürülebilen bir tarım sistemidir. Ülkemizde beslenme düzeni içerisinde en önemli tarımsal faaliyetlerden birisi organik tarımdır. Organik tarım Türk ekonomisi içinde önemli rol oynar ve ülkenin kalkınmasına katkı sağlar. Daha sağlıklı nesiller ve daha iyi bir yaşam için tarımsal faaliyetler giderek arttırılmalıdır.

Tarım Faaliyetleri Nelerdir?

Tarım, kısaca kişilerin toprağı işleyerek ekme ve dikme yoluyla topraktan ürün elde edilmesidir. Tarım ile ilgili yapılan işlere ise tarım faaliyeti denir.

Tarımsal üretim insanların belirli ihtiyaçlarını karşılar.Bu ihtiyaçlar;

  • - Beslenme
  • - Ekonomik faaliyetler ( Yani tarım yaparak para kazanma)
  • - Giyinme
  • - Sağlık
  • - Barınma

gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Organik tarım nedir?

Organik tarım tarımsal ilaç, suni gübre, hormon, antibiyotik ve bunlara benzer katkı maddelerinin kullanılmadığı, ürünlerin tamamen doğal kaynaklar ile elde edildiği sağlıklı tarım sistemine denir.

Organik olarak üretilen ürünlerin tüm üretim ve satış aşamaları onaylı ve akredite kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarınca kontrol edilerek uygunluğu sertifikalandırılır. Böylece çiftlikten tüketiciye besin değeri yüksek olan organik ürünler güvenilir şekilde sofralarımızda yer bulur.

Organik ürünlerin tüm aşamaları denetlenmeli ve belgelendirilmelidir, sertifikasız hiç bir ürün organik (ekolojik, biyolojik) adı altında üretilemez, satılamaz. Kontrol ve Sertifikasyon organik tarımın temel esaslarından biri olup, yetiştirilen ürünlerin organik normlara uygun olarak üretildiğini, işlendiğini ve paketlendiğini garantilemektedir.

# tarım

02 Haz 2021 - 14:48 - Tarım

Muhabir  Berkan Çay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.