Bağırsak bakterileri kolon kanseri riskinin bir göstergesi olabilir!

Yapılan bir araştırma ile bağırsak mikrobiyomunda belirli bakterilerin artan varlığının, kolon poliplerinin kanserli hale gelmesinde etkisinin daha yüksek olduğu bildirildi.

Yapılan bir araştırma ile bağırsak mikrobiyomunda belirli bakterilerin artan varlığının, kolon poliplerinin kanserli hale gelmesinde etkisinin daha yüksek olduğu bildirildi.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Dr William DePaolo araştırmasında, rutin kolonoskopi yapılan ve poliplerden biyopsi alınan 40 hastayı takip etmiştir. Araştırıcı polip olan hastalarda nispeten daha yüksek seviyelerde bulunan bakterileri tespit etmiştir.

Çalışmanın asıl amacı poliplerin kolorektal kansere dönüşmesinde bağırsak bakterilerinin rolünü ortaya koymak olarak belirtilmiştir. Yapılan biyopsiler sonucunda polipli hastalarda yüksek oranda Bacteroides fragilis izole edilmiştir.

Hatta polipleri bulunmayan hastalardan izole edilen Bacteroides fragilis’in inflamasyon ve iltihaplanmayla daha az ilişkili olduğu ortaya konulmuştur. Araştırıcılar polipleri ya da kanserleri olmayan bireylerin bağırsak mikrobiyomundaki bakterilere bakarak kanser risklerini ortaya koyabilmektedirler.

Kolorektal kanser insidensi düşürülebilir!

ABD'de yapılan araştırma kolorektal kanser oranın kanser hastaları arasında ilk üç büyük kanser türü içerisinde olduğunu ortaya koymuştur. Eğer Bacteroides fragilis oranı belli seviyelere düşürülürse kanser insidensi de düşebilmektedir.

Ancak kolorektal kanserlerinin meydana gelmesinde sadece Bacteroides fragilis’in etkisi yoktur. Bunun yanı sıra;

  • Kötü beslenme
  • Stres
  • Genetik
  • Hareketsiz yaşamın da etkisi vardır.

Bacteroides fragilis reaktif oksijen türleri ve spermin oksidaz üreterek bunları bağırsak lümeni olarak adlandırılan bağırsak boşluğuna salmaktadır.

Ayrıca Escherichia coli bakterisi de kolorektal tümörlerle yakından ilişkilidir. Kolibasili, genotoksik yeteneği olan bir bakteridir. Fusobacterium nucleatum da kanser biyopsilerinden izole edilen bakteriler arasındadır. Bu bakteri de DNA hasarına yol açarak kanser riskini arttırmaktadır.

Sonuç olarak; bağırsak mikrobiyomundaki bakterilere ve oranlarına bakarak kolon kanseri riski ortaya konabilmektedir. Üstelik riskli olan insanlar da belirlenip kontrollü bir yaşama geçirildiğinde kolon kanseri riski bir hayli azalmaktadır.

Ancak tüm bu bilgilerin ışığında stressiz bir yaşam ve kaliteli diyet kolon kanserinden korunmada önemlidir.

26 Eyl 2021 - 08:53 - Bilim

Mahreç  Akın Unal


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.