Köprü cezalarında iade tarihi belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 1 Ocak-12 Haziran 2019 tarihleri arasında, araç sınıfları itibarıyla kullanılması yasak olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden geçilmesi nedeniyle uygulanan idari para cezalarının iadesine ilişkin tarihleri belirledi. Ödenen tutarların iadesi için 2 Eylül’e kadar başvuru yapılacak, iadeler 30 Eylül’e kadar gerçekleşecek.

Köprü cezalarında iade tarihi belli oldu
Köprü cezalarında iade tarihi belli oldu
Haber albümü için resme tıklayın

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 1 Ocak-12 Haziran 2019 tarihleri arasında, araç sınıfları itibarıyla kullanılması yasak olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden geçilmesi nedeniyle uygulanan idari para cezalarının iadesine ilişkin tarihleri belirledi. Ödenen tutarların iadesi için 2 Eylül’e kadar başvuru yapılacak, iadeler 30 Eylül’e kadar gerçekleşecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Tahsilat Genel Tebliği (SERİ: B SIRA NO: 12), 18 Haziran 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğde, 12 Haziran 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 30/5/2019 tarihli ve 7176 sayılı Bazı Kanunlar ile 635 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 15’inci maddesiyle 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Hizmetleri Hakkında Kanuna eklenen geçici 5’inci maddenin uygulamasına dair açıklamalar yer aldı.

Köprü cezaları affından kimler yararlanacak?

6001 sayılı Kanunun geçici 5’inci maddesindeki hükme göre, 1/1/2019 tarihi (bu tarih dâhil) ile 12/6/2019 tarihi (bu tarih hariç) arasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden araç sınıfları itibarıyla kullanılması yasak olduğu halde geçiş yapan araçlara ilişkin olarak 6001 sayılı Kanunun 30’uncu maddesinin ikinci fıkrasına göre idari para cezası verilmesi gereken kişilere idari para cezası verilmeyecek, verilmiş olanlar tebliğ edilmeyecek, tebliğ edilmiş olanlar tahsil edilmeyecek ve bu kişilerden tahsil edilen idari para cezası tutarları iade edilecek.

Karayolları Genel Müdürlüğünce ilgililerin başvurusu aranılmaksızın; İdari yaptırım kararı düzenlenmeyecek, Düzenlenmiş idari yaptırım kararları tebliğ edilmeyecek, Kesinleşmiş ve ödenmemiş olan idari para cezaları takip için vergi dairelerine bildirilmeyecek.

Vergi dairelerince, takip için ilgili vergi dairesine bildirilmiş idari para cezalarından tahsil edilmemiş olanlar herhangi bir başvuru beklenilmeksizin terkin edilecek ve takip işlemleri sonlandırılacak.

İdari para cezalarıyla ilgili olarak vergi dairesinin taraf olduğu dava bulunması halinde, “mahkemece karar verilmesine yer olmadığına dair karar verilebilmesi için” ilgili mahkemeye bildirimde bulunulacak.

Köprü cezalarında iade tarihi

İdari para cezalarından yapılan ödemelerin iadesi, ödemenin yapıldığı yer dikkate alınarak yapılacak.

Ödemenin;

a) Vergi dairesine veya vergi dairesi adına banka/PTT’ye yapılmış olması halinde, motorlu taşıtlar vergisi yönünden bağlı bulunulan vergi dairesine gönderilmek üzere,

b) Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan sanal POS üzerinden veya anılan Genel Müdürlük adına açılmış posta çeki hesabına yapılmış olması durumunda Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı Veraset ve Harçlar Vergi Dairesine gönderilmek üzere,

herhangi bir vergi dairesine, Tebliğ ekinde yer alan başvuru dilekçesi ile 2/9/2019 tarihine kadar başvurulması gerekecek.

Vergi dairelerince iade işlemleri, 30/9/2019 tarihine kadar, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun ilgili maddesi dikkate alınarak gerçekleştirilecek.

Vergi daireleri/Karayolları Genel Müdürlüğü hesaplarına yapılmış ödemeler dışında muhasebe birimlerine ödeme yapılmış olması halinde ödemenin yapıldığı muhasebe birimine Tebliğ ekinde yer alan başvuru dilekçesindeki bilgileri içeren bir dilekçe ile 2/9/2019 tarihine kadar başvurulacak. İade işlemleri ilgili muhasebe birimi tarafından 30/9/2019 tarihine kadar yapılacak.

18 Haz 2019 - 04:42 - Güncel

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.