Rekabet Kurulu’ndan bir ceza da mama firmasına!

Rekabet Kurulu tarafından, bebek beslenmesi ürünleri alanında faaliyet gösteren Numil Gıda hakkında yürütülen soruşturmada, ihlalin varlığını kabul eden teşebbüsün sunduğu uzlaşma metni kabul edilerek, 2021 yılı gayrisafi geliri üzerinden belirlenen idari para cezasından yüzde 15 indirim uygulanarak 48 bin 521 lira ceza verildi.

Rekabet Kurulu’ndan bir ceza da mama firmasına!
Haber albümü için resme tıklayın

Rekabet Kurulu tarafından, bebek beslenmesi ürünleri alanında faaliyet gösteren Numil Gıda hakkında yürütülen soruşturmada, ihlalin varlığını kabul eden teşebbüsün sunduğu uzlaşma metni kabul edilerek, 2021 yılı gayrisafi geliri üzerinden belirlenen idari para cezasından yüzde 15 indirim uygulanarak 48 bin 521 lira ceza verildi.

Rekabet Kurulu Numil Gıda Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.'nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturmayı tamamladı.

Soruşturma, firmanın sunduğu uzlaşma metninin kabulüyle sonuçlandırıldı

Rekabet Kurumu’nun açıklamasında, Kurulun 01.07.2021 tarihli ve 21-33/433-M sayılı kararı ile açılan soruşturmanın; tarafça sunulan uzlaşma metninin Rekabet Kurulunun 30.06.2022 tarihli ve 22-29/483-192 sayılı kararı ile kabul edilmesiyle birlikte, sonlandırılmasına karar verildiği belirtilerek, şöyle denildi:

“Bilindiği üzere, 16.06.2020 tarihli ve 7246 sayılı Kanun’la 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 43. maddesinin beşinci fıkrasına getirilen değişiklikle rekabet hukuku mevzuatına kazandırılan uzlaşma uygulaması kapsamında Kurul, ilgililerin talebi üzerine veya resen, soruşturma sürecinin hızlı bitirilmesinden doğacak usuli faydaları ve ihlalin varlığına veya kapsamına ilişkin görüş farklılıklarını göz önüne alarak uzlaşma usulünü başlatabilmekte ve soruşturmanın sonlandırılmasına karar verebilmektedir.”

Firma, ihlalin varlığını ve ceza tutarını kabul etti

Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek olan Karar metninde de şunlar kaydedildi:

“Bu kapsamda, anılan uzlaşma metninde ihlalin varlığı ve kapsamı ile uzlaşma ara kararında öngörülen azami idari para cezası oranı ve tutarı teşebbüs tarafından açıkça kabul edilmiş olup;

  1. Numil Gıda Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.’nin yeniden satıcılarının satış fiyatının tespit edilmesine yönelik davranışlarının 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine,
  2. Bu doğrultuda anılan teşebbüse 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik’in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi, ikinci fıkrası, üçüncü fıkrasının (a) bendi uyarınca 2021 yılı gayrisafi geliri üzerinden takdiren 57.083.623-TL idari para cezası uygulanmasına,

Cezada uzlaşma indirimi yapıldı

  1. 4054 sayılı Kanun’un 43. maddesinin yedinci fıkrası ve Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hâkim Durumun Kötüye Kullanılmasına Yönelik Soruşturmalarda Uygulanabilecek Uzlaşma Usulüne İlişkin Yönetmelik’in 4. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca uzlaşma usulü sonucunda teşebbüse verilecek idari para cezasında %15 oranında indirim uygulanmasına,
  2. Bu kapsamda uzlaşma usulü sonucunda teşebbüse 2021 yılı gayrisafi gelirleri üzerinden takdiren 48.521.080-TL tutarında idari para cezası uygulanmasına,
  3. Böylece Rekabet Kurulunun 01.07.2021 tarihli ve 21-33/433-M sayılı kararı uyarınca yürütülen soruşturmanın Numil Gıda Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. bakımından uzlaşma usulü ile sonlandırılmasına gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.”

Karara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

06 Tem 2022 - 09:57 - Ekonomi

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.