Hazır ambalajlı mamul üreticileri dikkat!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, hazır ambalajlı mamullerde miktar tespitine ilişkin yönetmelikte değişikliğe gitti. Hazır ambalajlı mamullerde...

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, hazır ambalajlı mamullerde miktar tespitine ilişkin yönetmelikte değişikliğe gitti.

Hazır ambalajlı mamullerde net miktar tespitine ilişkin 2002 tarihli yönetmeliği yürürlükten kaldıran, Hazır Ambalajlı Mamullerin Ağırlık ve Hacim Esasına Göre Net Miktar Tespitine Dair Yönetmelik (76/211/AT), 4 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Hazır ambalajlı mamullerin piyasaya arzına yönelik koşullar ile ilgili usul ve esasları belirlemek amacıyla yayınlanan yönetmelik, dolum işletmecisi tarafından önceden belirlenmiş değerleri taşıyan, ağırlık veya hacim birimleriyle ifade edilen ve 5 g veya 5 ml’den daha az, 10 kg veya 10 litreden daha fazla olmayan sabit birimli nominal dolum miktarına sahip hazır ambalajlı belirli mamullere ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Yönetmelik; 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu ve 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanuna dayanılarak, Avrupa Birliği’nin 76/211/EEC sayılı “Üye Devletlerin, Hazır Ambalajlı Mamullerin Ağırlık ve Hacim Esasına Göre Net Miktar Tespitine Dair Direktifi” ve bu direktifin teknik gelişmelere uyarlanmasına ilişkin 78/891/EEC sayılı Direktif ile 2007/45/EC Direktifine uygun olarak hazırlandı.

Bir ürün ile bu ürünü taşıyan ambalajdan oluşan hazır ambalajlar, Yönetmelik kapsamına giriyor. Satın alanın hazır bulunmadığı bir ortamda ambalajlanan, içindeki ürünün miktarı önceden belirlenen bir değere sahip olan ve paket açılmadıkça veya pakette somut bir değişiklik yapılmadıkça bu değerin değiştirilemediği koşullarda paketlenmiş ürünler, hazır ambalajı oluşturacak.

Yönetmelik hükümlerine uygun hazır ambalajlara, yönetmelik ekinde öngörülen “℮” işareti yerleştirilebilecek. Buna göre, hazır ambalajın üzerine Yönetmeliğin şartlarını taşıdığını teyit etmek üzere yerleştirilecek “℮” işareti, muhtevanın nominal ağırlığının ve hacminin gösterildiği yerle aynı görüş alanı içine en az 3 mm yüksekliğinde olacak.

Yönetmelik Ek I’deki genel kurallara göre, Yönetmelik kapsamına giren hazır ambalajlı mamullerin, şu koşulları yerine getirecek biçimde üretilmiş olması gerekecek:

“Kontrolü yapılan hazır ambalajlı mamullerin gerçek dolum miktarlarının ortalaması, nominal dolum miktarından az olamaz.

Tablo 1’de belirtilen müsaade edilebilir negatif hatalardan negatif hatası daha büyük olan hazır ambalajların oranı, Ek II’de belirtilen deneylerin şartlarını sağlayan hazır ambalaj partisinden yeterince küçük olmalıdır.

Tablo 1’de belirtilen müsaade edilen negatif hatanın iki katından daha fazla negatif hataya sahip hiçbir hazır ambalaj, “℮” işareti taşıyamaz ve piyasaya arz edilemez.”

Hazır ambalajlar, Yönetmeliğin ekinde yer alan EK I ve EK II’de belirtilen şartlarda metrolojik kontrollere tabi olacaklar.

Yönetmelik hükümlerine uygun bütün hazır ambalajlar, içermesi gerekli olan “nominal ağırlık” veya “nominal hacim” olarak bilinen ürünün ağırlığı veya hacminin işaretini taşıyacak.

İçlerinde sıvı ürün bulunan hazır ambalajlı mamuller nominal hacimleriyle, diğer ürünleri içeren hazır ambalajlı mamuller nominal ağırlıklarıyla işaretlenecek. Benzer olması kaydıyla, Avrupa Birliği Ülkeleri ile Türkiye’deki ticari teamüller ve ulusal düzenlemelerin aksini ifade etmesi veya tersine bir Avrupa Topluluğu kuralı olması halinde bu kural uygulanmayabilecek.

Belirli ürün türlerine veya belirli hazır ambalajlı mamullere ilişkin ticari teamüller veya düzenlemeler Avrupa Birliği Ülkeleri ile Türkiye’de benzer değilse, bu hazır ambalajlı mamullere en azından, gönderileceği ülkenin ticari teamüllerine veya o ülkede geçerli ulusal düzenlemelere uygun olan metrolojik bilgilerin yazılması zorunlu olacak.

Bakanlık, Yönetmelikte belirtilen testleri ve gereklilikleri karşılayan hazır ambalajlı mamullerin piyasaya arzını, bu Yönetmelik gereğince taşıması gereken işaretler, hacim veya ağırlıklarının tespiti veya bunların ölçüm ve kontrol metotları gerekçeleriyle engelleyemeyecek, yasaklayamayacak veya kısıtlayamayacak.

Bakanlık, Yönetmelik yayımlandıktan sonra, Yönetmelik metnini Avrupa Komisyonu’na bildirilmek üzere Ekonomi Bakanlığına iletecek.

04 Haz 2015 - 20:32 - Ekonomi

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.