Giresun çiftçisine kokulu üzüm fidanı

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yöresel çeşitlerden kokulu üzümün gen kaynaklarının korunması amacıyla kokulu üzüm fidanı dağıttı.

Giresun çiftçisine kokulu üzüm fidanı
Giresun çiftçisine kokulu üzüm fidanı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yöresel çeşitlerden kokulu üzümün gen kaynaklarının korunması amacıyla kokulu üzüm fidanı dağıttı.

Çiftçilere fidan dağıtımı çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Giresun İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın, şunları söyledi:

“İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce yürütülen, Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen, Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) kapsamında; yöresel çeşitlerimizden kokulu üzümünün bölgemizde devamlılığının sağlanması ve gen kaynağının korunması amacıyla geleneksel yetiştiriciliği yapılan bölgelerimizde 1.000 adet fidan dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın

Kokulu üzüm yetiştiriciliği

Bölgemizde yapılan kokulu üzüm yetiştiriciliği, çoğunlukla fındık bahçeleri içerisinde genellikle kızılağaç gibi yüksek ağaçlara sarılı olarak düzensiz şekilde yapılmaktadır. Elde edilen üzümler taze olarak tüketimi yanında pekmez ve şıra yapımında kullanılmaktadır. Bu üzümden yapılan pekmezler ve şıralar yöresel pazarlarda oldukça rağbet görmektedir.

Kokulu üzümün sağlık yönünden çeşitli faydaları da bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur. Buna karşın son yıllarda özellikle fındık bahçelerinde bulunan asma sarılı ağaçların ve üzüm asmalarının ekonomik ömrünü tamamlaması veya kesilmesi ile yöremize özgü olan kokulu üzüm asmalarının sayısı giderek azalmaktadır.

Kokulu üzümün gen kaynakları korunacak

Fındık Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalarda elde edilen suda çözülebilir kuru madde miktarı yüksek, meyveleri iri, yüksek kaliteli ve verimli üzüm fidanlarının dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Proje ile birlikte kokulu üzümün ağaçlara sarılmadan telli terbiye ve pergola sistemlerinde tekniklerine uygun olarak yetiştirilmesi konusunda eğitim verilerek daha az masraf ve emek harcanarak verimli ve kaliteli ürün elde edilmesi hedeflenmiştir.

Proje kapsamında dağıtılan fidanlar ile bölgemizde yetiştiriciliği giderek azalmakta olan yerel çeşitlerimizden kokulu üzümün gen kaynaklarının korunması sağlanacaktır. Yöresel pazarlarda rağbet gören kokulu üzümden elde edilen pekmez ve şıra üretimi artırılarak, Giresunlu çiftçilerimizin gelir kaynakları çeşitlendirilecektir.”

Tohum, fide ve fidan alırken nelere dikkat edilmeli?

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yaklaşan bahar ayları öncesinde üreticilerin tohum, fide ve fidan alırken dikkat etmeleri gerekenler konusunda da uyarılarda bulundu. İşte o uyarılar:

“5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu ile Tohumculuk Sektöründe Yetkilendirme ve Denetleme Yönetmeliğine göre; Tohumluk (tohum, fide, fidan, süs bitkileri) satan, dağıtan gerçek ve tüzel kişilere tohumluk bayi belgesi, üretenlere ise üretici belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Yetkisiz kişilerin açıkta fide, fidan, tarla-sebze tohumu ve süs bitkileri satmaları yasaklanmıştır.

5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 17. maddesine göre; Bakanlıkça belirlenen zararlı organizma taşıyıcısı olabilecek bitki ve bitkisel ürünleri üreten, ithal eden, depolayan, ticaretini yapanlara da Bitki Pasaportu Sistemine kayıt olma, kayıt sertifikası alma ve bitki pasaportu bulundurma zorunluluğu getirilmiştir. İlgili mevzuata göre; Bakanlıktan yetki almadan tohum, fide, fidan ve süs bitkileri satan, ruhsatsız olarak ticari anlamda üretimini yapan kişi ve kuruluşlara da idari yaptırım uygulaması getirilmiştir.

Belgesiz tohumluk almayın!

Üreticilerimiz özellikle tohumluk patatesleri; Pazar yerlerinde, açıkta satış yapan, yetkisiz kişilerden kesinlikle satın almamalıdır. Açıkta satılan, belgesi olmayan tohumluk patatesler, sertifikasyon ve kontrollü üretim aşamalarından geçmediği için; menşeinin belli olmadığı, veriminin düşük olduğu, yöreye uyum sağlamadığı, patates siğili vb. karantinaya tabi zararlı organizma taşıma ve topraklarımıza hastalık bulaştırma riskinin yüksek olduğu göz önüne alınarak bitki pasaportu, etiket ve sertifikalarını eksiksiz bulunduran ruhsatlı tohumluk bayilerinden almaya dikkat edilmelidir.

Üreticilerimiz; açıkta, yetkisiz kişilerden, etiketsiz, sertifikasız ve pasaportsuz tohum/fide/fidan/süs bitkileri satın aldığında birçok sorunla karşılaşabilmekte; hastalık ve zararlılara rastlanabilmekte, bu durum fide/fidan kurumalarına, verim kaybına neden olmaktadır. Ayrıca bu hastalık ve zararlılar topraklarımıza bulaşarak, çözümü zor ve zaman alan sorunlara sebep olmaktadır. ‘Aşılı’ diye satıldığı halde bazı fidanların aşısının olmadığı, dikildiğinde tutmadığı ve belirtilenin dışında farklı tür ve çeşitte meyvelerin oluştuğu, kalitesiz ve verimi düşük ürün alındığı görülebilmektedir. Üreticilerimiz böyle sorunlarla karşılaştığında elinde etiket, sertifika pasaport gibi belgeleri olmadığından geriye dönük olarak hakkını arayamamakta, parası, emeği ve zamanı boşa gitmektedir.

Bu mağduriyetlerin yaşanmaması için tohum, fide, fidan ve süs bitkilerinin etiketli ve pasaportlu olarak, yetkili tohumluk bayileri ya da yetkili üreticilerden alınması hususları, ilgililere önemle duyurulur.”

23 Şub 2019 - 05:23 - Güncel

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.