TÜBA’dan Pandemi Raporu: Salgını önlemek için en etkili yol ne?

Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) Pandemi Değerlendirme Raporu’nda, “Şu anda, SARS-CoV-2’nin yayılmasını önlemek için tek yol, etkili enfeksiyon kontrol yöntemidir. Covid-19 tanısı koyulan gözlem altındaki hastalar için en uygun tedavi yöntemi halen bilinmemektedir. Bu nedenle, mevcut sağlık kuralları çerçevesinde tedavi protokolleri takip edilmelidir” denildi.

TÜBA’dan Pandemi Raporu: Salgını önlemek için en etkili yol ne?
TÜBA’dan Pandemi Raporu: Salgını önlemek için en etkili yol ne?
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) Pandemi Değerlendirme Raporu’nda, “Şu anda, SARS-CoV-2’nin yayılmasını önlemek için tek yol, etkili enfeksiyon kontrol yöntemidir. Covid-19 tanısı koyulan gözlem altındaki hastalar için en uygun tedavi yöntemi halen bilinmemektedir. Bu nedenle, mevcut sağlık kuralları çerçevesinde tedavi protokolleri takip edilmelidir” denildi.

Yazılı ve görsel medyada bilgi kirliliğinin yoğun olduğu Koronavirüs salgını ortamında Türkiye bilimler Akademisi (TÜBA) ile Akademi’nin Kanser, Gıda ve Beslenme ile Sürdürülebilir Kalkınma, Finans ve Çevre Çalışma Grubu, TÜBA Genç Akademi ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu uzman bilim insanları bir araya gelerek, halkın anlaşılır, açık ve doğru bilgiyi almasını sağlamak üzere TÜBA Pandemi Değerlendirme Raporu’nu hazırladı.

TÜBA Pandemi Değerlendirme Raporu

COVID-19 Pandemi sürecinde ulusal ve uluslararası gelişmeleri değerlendiren açık kaynaklardan yararlanılarak, kamuoyunu sağlıklı bilgiye ulaştırmak adına hazırlanan rapor; başta tıp olmak üzere iktisattan ekonomiye, turizme kadar pek çok alanda gerçekleştirilen çalışmalar, alınan önlemlerle ilgili önemli ve açıklayıcı veriler içeriyor.

Pandemiye ilişkin Türkiye’de ve dünyada hangi kanallardan veriye ulaşılabileceği hakkında detaylı bir kaynakça da yer alan Raporda, uluslararası akademilerin COVID -19’a dair duyuruları da bulunuyor.

TÜBA Pandemi Değerlendirme Raporu'ndan İbn-i Sina'nın salgınlara karşı uyarı ve tavsiyeleri

COVID-19 Araştırma Projeleri de yer alıyor

Raporun ilk bölümünde pandemilerin tarihçesine değiniliyor ve bu kapsamda mevcut tanımların altı çiziliyor. Türkiye’de Covid-19 salgınının durumuna ve Türkiye’nin mevcut sağlık altyapısı hakkında açıklayıcı veriler sunuluyor.

Covid-19 ile ilgili salgın süreç yönetiminin bulunduğu ikinci bölümde ise kapsamlı bir şekilde araştırmacıların faydalanacakları web adresleri yer alıyor.

Üçüncü bölüm; pandeminin diğer bilim disiplinlerindeki etkileşiminden ve bu süreçte virüs ile mücadele kapsamında özellikle TÜBA üyeleri tarafından yürütülen projelerden oluşuyor.

Dördüncü bölümde; salgının ekonomik ve toplumsal etkilerine, tarihteki benzer salgınlara da değinilerek bir gelecek projeksiyonu ortaya koyuluyor.

Beşinci bölümde; Dünya Bilim Akademilerinin COVID-19 raporlamalarının yanı sıra TÜBA üyelerinin yürütmekte olduğu bazı COVID-19 araştırma ve projeleri bulunuyor.

Ek bölümde ise faydalı olacağı düşünülen kaynaklar için adresler ve raporlara yer veriliyor.

Koronavirüs salgını nasıl başladı, neler yaşandı?

TÜBA Raporu’nun Yönetici Özeti’nde, Aralık 2019’un sonlarında, Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde bir deniz ürünleri pazarında, nedeni bilinmeyen çok sayıda pnömoni hastasının olduğunun bildirilmesiyle başlayan Koronavirüs sürecinde yaşananlar anlatıldı. Özette şunlar kaydedildi:

“Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ilk olarak 12 Ocak 2020’de bu şikayetlerin sebebinin yeni tip bir koronavirüs (2019-nCoV) olduğunu açıklamış ve 11 Şubat 2020’de bu yeni virüs SARS-CoV-2 olarak adlandırılmıştır. Hastalardan edinilen numuneler sonucunda, 7 Ocak 2020’de SARS-CoV2’nin tüm genom dizisi, Çinli bilim adamları tarafından kısa sürede haritalandırıldı.

DSÖ ise 11 Şubat 2020 tarihinde bu salgını “Covid-19” pandemisi olarak adlandırdı. DSÖ başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, 31 Aralık 2019 tarihinde Covid-19 kodlamasının açılımını; “korona” için “CO”, “virüs” için “VI”, “hastalık” için “D” şeklinde tanımladı. Böyle bir isim, belirli bir bölgeyi, hayvan türlerini veya insanı damgalamaktan kaçınmak için seçilmiştir. Salgın Çin’den sonra başta Asya bölge ülkeleri olmak üzere kısa sürede birçok ülkeye yayılarak tüm dünyayı etkileyen uluslararası bir boyuta ulaştı. Sonuç olarak 30 Ocak 2020 tarihinde DSÖ, Covid-19’u uluslararası halk sağlığı sorunu kabul ederek salgın ilan etmiştir.

Son yıllardaki koronavirüs salgınları

İlk olarak Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS), ardından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve son olarak 2019 Coronavirus Hastalığı (Covid-19) etkenleri olarak koronavirüsler insanlarda ölümcül olabilecek birtakım enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Son yıllarda, çeşitli ülkelerde periyodik olarak yeni viral patojenler tespit edilmiştir. İlk salgın ise 2002- 2003 yıllarında Çin’in Guangdong Eyaletinde yarasa kökenli yeni bir koronavirüsün palmiye misk kedileri yoluyla insanlara geçmesi sonucunda gözlemlenmiştir. SARS adı verilen bu virüs, Çin’de toplam 8422 kişiyi enfekte etmiş ve 916 insanın ölümüne (ölüm oranı %11) neden olmuştur. İkinci MERS-CoV salgını ise 2012 yılında, SARS’tan yaklaşık 10 yıl sonra meydana gelmiştir. Yarasa kaynaklı bu virüs ise Suudi Arabistan’da bir deve ile ortaya çıkmıştır. Toplam 2494 kişiyi enfekte etmiş ve 858 insanın ölümüne (ölüm oranı %34) sebebiyet vermiştir.

Salgının yayılmasını önlemek için tek yol, etkili enfeksiyon kontrol yöntemi!

DSÖ, bunun bir pandemi olduğunu sonradan ilan etmiştir. Bu zamandan beri bilim adamları yeni koronavirüsün karakterizasyonunu belirlemek ve antivirüs terapileri ve aşıları geliştirmek için büyük çaba sarf etmektedirler. Benzer şekilde klinik ve aşı çalışmaları da hızla devam etmektedir. Yine de virüsün patogenezi hala tam olarak bilinmemektedir ve bu konuda yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Şu anda, SARS-CoV-2’nin yayılmasını önlemek için tek yol etkili enfeksiyon kontrol yöntemidir. Covid-19 tanısı koyulan gözlem altındaki hastalar için en uygun tedavi yöntemi halen bilinmemektedir. Bu nedenle, mevcut sağlık kuralları çerçevesinde tedavi protokolleri takip edilmelidir.

Bu çalışma, Covid-19 ile ilişkili pandemi tarihçesi, konuyla ilgili tanımlar ve mevcut kaynakların derlenmesi ile yürütülmekte olan projeler ve pandeminin gelişim evreleri ile post-pandemic etkileşim projeksiyonu konusundaki görüşlerin değerlendirilmesinden oluşmuştur.

TÜBA Pandemi Değerlendirme Raporu'na ulaşmak için tıklayınız.

19 Nis 2020 - 09:42 - Bilim

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.