Sözleşme dışı tütünlerin alım satımına düzenleme!

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2018 ürün yılında sözleşme dışı ya da sözleşmeden fazla üretilmiş tütünlerin alım-satım işlemlerinin usul ve esaslarını belirledi.

Sözleşme dışı tütünlerin alım satımına düzenleme!
Sözleşme dışı tütünlerin alım satımına düzenleme!
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2018 ürün yılında sözleşme dışı ya da sözleşmeden fazla üretilmiş tütünlerin alım-satım işlemlerinin usul ve esaslarını belirledi.

2018 Ürün Yılında Sözleşme Dışı Üretilen Tütünlerin Açık Artırma Yöntemi ile Alım Satımına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ (No: 2019/33), 4 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğ ile, 2018 ürün yılında sözleşmeye bağlanmaksızın üretilen tütünler ile sözleşme yapılmasına rağmen sözleşmeden fazla üretilmiş ve alıcısı tarafından satın alınmayan tütünlerin alım-satım işlemlerinin usul ve esasları belirlendi.

Tütün alım-satım işlemleri nasıl yapılacak?

Tütün üretimi yapılan il ve ilçelerdeki ziraat odaları, , kendi hizmet bölgelerindeki muhtarlıkları, Tebliğin yayımı tarihinden itibaren on gün içinde Tebliğden haberdar edecek.

İlgili Ziraat Odaları tarafından Tarım ve Orman Bakanlığına bildirilen sözleşmeye bağlanmaksızın veya sözleşme fazlası tütün üreten üretici ve üretim bilgileri, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Tütün Ticareti Yetki Belgesine sahip alıcılara duyurulacak. Açık artırmalı satışlara katılmak isteyen Tütün Ticareti Yetki Belgesi sahibi alıcılar, Bakanlığa başvurarak sözleşme dışı üretim yapan üretici listesini temin edebilecekler.

Bölgeler itibarıyla her grad tütün için açık artırma başlangıç fiyatı Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenerek Resmî Gazete’de yayımlanacak, üretici ve alıcıların bilgisine sunulacak.

Tütün Ticareti Yetki Belgesine sahip gerçek ve tüzel kişiler, açık artırma yöntemi ile satın almak istedikleri tütünlerin Amerikan Grad sınıflandırma sistemine göre tespitini yapıp fiyatını belirleyerek, fiyat tekliflerini Tarım ve Orman Bakanlığına bildirecek veya açık artırma mahallinde görevli Tütün Eksperi unvanlı Bakanlık personeline verecek.

Açık artırma süreci

Alıcı, satın almak istediği üretici tütünlerinin tespit çalışmalarını kendi belirleyeceği bir program dahilinde gerçekleştirecek.

Açık artırmanın hangi tarihte yapılacağı; açık artırmaya katılmak isteyen alıcılara ve sözleşme dışı tütün üretim bildiriminde bulunan üreticilere duyurulmak üzere ilgili Ziraat Odasına, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bildirilecek.

Bakanlıkça görevlendirilen Tütün Eksperi unvanlı personel; her bir üretici tütünü için verilen fiyat tekliflerini alıcıların ve üreticilerin veya temsilcilerinin huzurunda ilan edecek. Tütünler en yüksek fiyatı veren alıcı adına tescil edilecek.

Alıcı, artırmalı satışlarda adına tescil edilecek tütünleri, tescil tarihini izleyen on beş işgünü içinde tesellüm etmek ve bedelini üreticiye ödemek zorunda olacak. Alıcı, adına tescili yapılan tütünleri zamanında tesellüm etmemesi veya ürün bedelini ödememesi halinde üreticiye, tescili yapılan tütün kilosunun tescil fiyatıyla çarpımından oluşan tutarın %10’u oranında cezai şart ödemeyi kabul etmiş sayılacak. Üretici de, tescili yapılan tütünleri alıcıya teslim etmemesi halinde, bu madde kapsamında cezai şart ödemeyi kabul etmiş sayılacak.

Fiyat tespitleri 23 Ağustos'a kadar tamamlanacak

Sözleşme dışı üretilen tütünlerin fiyatlarının belirlenmesine esas tespit çalışmaları 23/8/2019 tarihi itibarıyla sonlandırılacak. Fiyatı belirlenip; Tarım ve Orman Bakanlığı kayıtlarına alınan ve açık artırmalı satışta alım-satımı gerçekleşmeyen üretici tütünlerine, söz konusu tarihten sonra alıcı talebi olması halinde açık artırmalı satış işlemleri tekrarlanabilecek.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

04 Tem 2019 - 05:29 - Tarım

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.