Gıdahattı Bilim Kurulu, Prof. Dr. Serhat Ünal’ı ağırladı

Türkiye’nin alanında değerli akademisyen ve uzmanları tarafından kurulan Gıdahattı Bilim Kurulu, ilk toplantısını dijital ortamda gerçekleştirdi.

Gıdahattı Bilim Kurulu, Prof. Dr. Serhat Ünal’ı ağırladı
Gıdahattı Bilim Kurulu, Prof. Dr. Serhat Ünal’ı ağırladı
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’nin alanında değerli akademisyen ve uzmanları tarafından kurulan Gıdahattı Bilim Kurulu, ilk toplantısını dijital ortamda gerçekleştirdi.

Tarladan sofraya bilim misyonuyla 20 yılı aşkın bir süredir yayıncılık yapan GIDAHATTI Bilim Kurulu Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu Başkanlığında toplandı.

Hacettepe Üniversitesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Aşı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Serhat Ünal, davetli konuşmacı olarak katıldığı programda pandeminin dünyada ve Türkiye’deki seyrini, hastalığın tedavisini ve aşı çalışmalarını değerlendirdi, vatandaşları tedbirlere harfiyen uymaya davet etti.

Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu: COVID-19 konusunda da muazzam bir bilgi kirliliği var!

Açılış konuşmasını yapan Gıda Aydınlatma Platformu Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, tüm katılımcıları selamlayarak sözlerine başladı.

Elmacıoğlu, “Günümüz dünyasında dijitalleşmenin de önemli etkisiyle hemen hemen her konuda ‘bilgi kirliliği’ gibi bir mesele yaşanıyor. Bu sorun farklı coğrafyalarda farklı dinamikleri içinde barındırmakla beraber sağlık ekseninde baktığımızda ne yazık ki çoğu zaman hepimizi hayrete düşüren örnekleri maalesef görüyoruz. O nedenle kendini bilime ve toplum sağlığına adamış bilim insanları olarak toplumu bilime dayalı bilgilendirmeye kesintisiz devam etmek mecburiyetindeyiz. Bu amaçla Platformumuz 20 yılı aşkın bir süredir yayıncılık yapan GIDAHATTI ile de güçlü bir iş birliği tesis etmiş bulunmaktadır. Ben bu vesile ile öncelikle GIDAHATTI ekibine teşekkür etmek istiyorum.

Malum COVID-19 konusunda da muazzam bir bilgi kirliliği yaşanıyor. Hastalığın ülkemizde ve dünyadaki seyrine ve aşı çalışmalarına ilişkin oluşturulan toz bulutlarını dağıtmak ve vatandaşımızın sağlığını korumak adına kesintisiz bilgi paylaşımına devam etmeliyiz. Bu amaçla sürecin başından bu yana yoğun emek çeken Hacettepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Aşı Merkezi Müdürü Kıymetli Hocamız Prof. Dr. Serhat Ünal Bey bugün davetli konuşmacımız olarak aramızda. Kendisine hem bugüne kadar ki gayretli çalışmaları hem de davetimize katılımı için sonsuz teşekkür ediyor sözü hemen kendisine bırakıyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Serhat Ünal, koronavirüsle ilgili her şeyi anlattı!

COVID-19’a yol açan SARS-CoV-2 virüsü hakkında genel bilgiler vererek ve tarihteki salgınları hatırlatarak sunumuna başlayan Prof. Dr. Serhat Ünal, “Pandemi potansiyeli olan başka yeni hastalıklar da var. Küresel ısınma, yağmur ormanlarının yok edilmesi, ormanlık arazilerin azalıp şehirleşmenin artması, nüfusun artmasıyla birlikte şehirlerin ormanlık alanlarla iç içe hale gelmesi, küreselleşmenin artması gibi faktörler burada etkili oluyor” dedi.

Koronavirüsün hastalık yapma mekanizmasını detaylı şekilde anlatan Prof. Dr. Serhat Ünal, “COVID-19’a karşı vücutta bağışıklık tepkisinin ne kadar başarılı olduğu, hastalığın şiddetli veya hafif geçmesini belirleyen faktörlerden biri. Ne kadar çok virüsle enfekte olunduğu da önemli bir etken. Eğer az sayıda virüsle hastalık meydana gelmiş ve uygun bağışıklık cevabı oluşmuşsa, hasta iyileşiyor.

Ancak çok virüsle enfekte olunmuş veya düşük virüsle enfekte olunmasına rağmen genetik yapıya bağlı olarak uygun olmayan bir bağışıklık cevabı ortaya çıkmışsa, vücutta oluşan hasar ölüme götürebiliyor.

Söz ettiğim uygun olmayan bağışıklık tepkisinden sorumlu genetik farklılıklar da belirlenmiş durumda. Bir grup bilim insanı da bu genetik farklılığı olanlara yönelik bazı çalışmalar yürütüyor” diye konuştu.

COVID-19’un tedavisi nasıl yapılıyor?

Hastalığın teşhis ve tedavisine de değinen Prof. Dr. Serhat Ünal, “Belirtisi olmayan kişiler tedaviyi gerektirmiyor. Ancak belirtisi olan hastaları tedavi etmek lazım. Tedaviyi 3 basamakta ele alıyoruz. İlk basamakta virüs atağı ve virüse cevap bulunuyor. Bu dönemde amaç virüs sayısını azaltmak. Bu amaçla antiviral tedavi gerekiyor. Ancak yeni bir virüse karşı bir antiviral ajan geliştirmek kolay değil. Böyle durumlarda daha önce benzer virüslere karşı kullanılan ilaçlar devreye girer. Şu anda da bu amaçla Favipiravir ve Remdesivir dünyada kullanılıyor.

Sonraki aşamada oksijen düşerse, hastaya oksijen verilmesi gerekir. Burada artık vücudun virüse inflamatuar yanıtı başlıyor. Bu cevap aslında iyi bir şey olsa da fazlası zarar vücuda veriyor. Bu nedenle inflamasyonu erken dönemde kırmaya çalışmak lazım. Bu amaçla da en çok kullanılan ilaç deksametazon. Onun da yetmediği yerde, monoklonal antikorlar verilerek hiper inflamatuar faz durdurulmaya çalışılır. Koagülasyon durumunda da gerektiği kadar heparin tedavisi uygulanabiliyor” dedi.

Aşılarda ne durumdayız?

2020 yılının Ocak ayından itibaren salgına karşı en etkin silah olan aşı çalışmalarının başladığını söyleyen Prof. Dr. Serhat Ünal, “Bu bir salgın, esas mücadele yeni vaka sayısını azaltmak. Bu yüzden tedbirler tüm dünyada uygulanmaya başladı. Ancak diğer taraftan hastalığın bulaşmasını engelleyecek bir ilaç veya aşı geliştirmek gerekiyor. Burada esas gelişme aşı tarafında oldu.

Bugüne dek 12 civarında aşı kullanıma girmiş durumda. Aşılar farklı mekanizmalarla üretilebiliyor. Koronavirüs aşılarında esas istenen özellik, virüsün S-proteinine karşı antikor üretilmesini sağlaması. Uygulamaya giren aşılar bu özelliği gösteriyor.

Kullanıma giren 12 aşının 4 tanesi ABD, 4 tanesi Çin’den çıktı. Aşıdaki esas sorun burada, tedarikte. Aşı, bir tıbbi girişimden çıktı ve ülkeler arasında siyasi güç gösterisi, ekonomik savaş ajanı haline geldi. Bu yılın Eylül – Ekim döneminde, 12 civarı aşı daha kullanıma girmiş olabilir. Aşı tedarikindeki sorunlar belki o zaman biraz aşılır” diye konuştu.

| ABD’de CDC’den yeni maske kararı! |

Prof. Dr. Serhat Ünal: “Salgının bitmesi için halk tedbirlere uymalı, maskesini takmalı!”

Salgının seyrinde vatandaşa düşen görevlerin altını ısrarla çizen Prof. Dr. Serhat Ünal, “Salgınla mücadelede en önemli iş yeni vaka sayısına hakim olmaktır. Yeni vaka sayısına mani olacağız ki, mutasyonlar olmasın, virüs daha güçlü hale gelmesin ve insanlar ölmesin. Bunun için kişisel sorumluluklarımız var. Maske, mesafe ve hijyeni uygulamamız gerekiyor.

Bu virüs bir kişinin solunum yolundan çıkıyor, havada 1,5 metre ilerleyebiliyor, solunum ile başka bir kişinin vücuduna giriyor. Her 2 taraf da maske takacak, 2 metre mesafede duracak, ellerini yıkayacak. Halen daha maskesiz insanların topluca gezdiğini görüyoruz. Vatandaş önce bu sorumluluğunu yapacak. Bu hastalığın hafife alınacak bir tarafı yok.

Bu önlemleri almazsak aşılar geliştirilse dahi aşıların önüne geçen mutasyonlar ortaya çıkacak ve bu iş kısır bir döngü halinde devam edecek. Yeni vaka sayısını azaltmak için önlemlere uymaktan başka çare yok” diyerek önlemlere uymanın elzem olduğunu vurguladı.

| Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu’ndan gıda takviyesi uyarısı: Vücut dengesini bozabilir! |

“Besin takviyeleri fırsatçılar tarafından boğulmuş bir alan”

Çok güçlü antioksidanlar olan glutatyonların COVID-19’a karşı kullanımı hakkındaki bir soruya yanıt veren Prof. Dr. Serhat Ünal, “Glutatyonun antioksidan etkisi COVID’de işe yarar gibi görünüyor. Ancak çok küçük bir etki söz konusu. Çalışmalar da çok yeni, daha fazla araştırmaya muhtaç. Burası bakir bir alan.

Söyleyeceklerim için kusura bakmayın, ancak besin takviyeleri fırsatçılar tarafından boğulmuş bir alan oldu. Piyasası da çok yükseldi, her eczanede mutlaka farklı ürünlere rastlanıyor” diyerek yanıt verdi.

Gıdahattı Bilim Kurulu’nun ilk toplantısına Adem Şahin, Prof. Dr. Arzu Şener, Asiye Nuhoğlu, Doç. Dr. Ayhan Dağ, Dyt. Berrin Yiğit, Prof. Dr. Birol Saygı, Prof. Dr. Cenker Göker, Prof. Dr. Çağrı Çırak, Prof. Dr. Ersin Akpınar, Doç. Dr. Esra Güneş, Doç. Dr. Fikret Yaman, Prof. Dr. Hakan Alagözlü, Prof. Dr. Hakan Yardımcı, Prof. Dr. Hami Alpas, Dr. Kenan Eren, Prof. Dr. Kenan Sinan Dayısoylu, Prof. Dr. Mihriban Korukluoğlu, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Prof. Dr. Müberra Babaoğul, Prof. Dr. Neriman İnanç, Dyt. Neslihan Öztürk Aktepe, Prof. Dr. Nevin Şanlıer, Prof. Dr. Nevzat Artık, Dr. Onur Terzi, Uzm. Dr. Ömer Demir, Prof. Dr. Salih Emri, Uzm. Dyt. Selahattin Dönmez, Prof. Dr. Tanju Besler, Uzm. Dr. Yavuz Dizdar, Dr. Dyt. Yeter Çelik ve Dr. Zeynep Lembet katıldı.

06 May 2021 - 10:36 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.