E-ticarette hızlı tüketimin gözdesi sıcak içecekler!

Hızlı tüketim ürünlerinde e-ticaretin gözde ürünleri belli oldu. Yılın ilk 8 ayında yüzde 89 büyüme gösteren e-ticarette en çok büyüyen ilk 5 kategori Türk kahvesi, hazır kahve, çay, ev temizleyicileri ve deodorantlar oldu. “Yeni normal” döneminde alışverişçiler tekrar inovasyona yönelirken, sürdürülebilir ürünlere yönelik tercihler, pandemiyle birlikte net biçimde arttı.

E-ticarette hızlı tüketimin gözdesi sıcak içecekler!
E-ticarette hızlı tüketimin gözdesi sıcak içecekler!
+12
Haber albümü için resme tıklayın

Hızlı tüketim ürünlerinde e-ticaretin gözde ürünleri belli oldu. Yılın ilk 8 ayında yüzde 89 büyüme gösteren e-ticarette en çok büyüyen ilk 5 kategori Türk kahvesi, hazır kahve, çay, ev temizleyicileri ve deodorantlar oldu. “Yeni normal” döneminde alışverişçiler tekrar inovasyona yönelirken, sürdürülebilir ürünlere yönelik tercihler, pandemiyle birlikte net biçimde arttı.

NielsenIQ Türkiye, hızlı tüketim ürünleri perakendesindeki son gelişmeler ile tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarına yönelik detayları paylaştı.

Hızlı tüketim ürünleri (FMCG) perakendesinin güçlü 2021 performansını ortaya koyan NielsenIQ, yakın gelecekte perakendede başarının anahtarlarına ışık tutarken, anahtar kelimeler olarak çoklu kanal, inovasyon, deneyim, değer ve perakende analitiğini paylaştı.

FMCG perakendesi güçlü büyümesini sürdürüyor

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Ortak Gelişim Kongresi’nde açıklamalar yapan NielsenIQ Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan ve NielsenIQ Perakende Direktörü Serhat Sükan, FMCG perakendesinin yakın dönem performansına ışık tutarken, yakın geleceğin başarı anahtarlarını da anlattılar.

FMCG perakendesinin hem 2020-2019 kıyaslamasında %22 büyüme hem de 2021-2020 kıyaslamasında %25 büyüme kaydettiğini belirten Didem Şekerel, büyümede küçük formatlı marketler ile geleneksel kanal katkılarının öne çıktığını söyledi.

Şekerel, benzer ülke örnekleriyle kıyaslandığında modern ticaretin Türkiye’de çok önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğunun da altını çizdi.

Gelişen çoklu kanal yapısını da vurgulayan Didem Şekerel Erdoğan, “Türkiye’de e-ticaret büyümesi, pandemi öncesi seviyenin üzerinde kalmaya devam etti ve ilk 8 ayın sonunda geçen senenin aynı dönemine oranla %89 büyüme gösterdi.” şeklinde konuştu.

Hızlı tüketimde e-ticaretin payı %6’ya çıktı

Bu dönemde e-ticaretin payının FMCG pazarında %6’ya ulaştığını ifade eden Didem Şekerel Erdoğan, “Türkiye, bu oranla e-ticaretin satış ağırlığında en önde geldiği Çin (%30), Güney Kore (%26) ve ABD (%15) gibi ülkeleri yakından takip ettiği gibi, Avrupa’da da e-ticaretin en çok ağırlığa sahip olduğu ülkeler arasında İngiltere (%15) ve Fransa (%9)’dan sonra yer alıyor.” dedi.

“Avrupa ortalamasının çok üzerinde gelişen bu büyüme öyküsü heyecan verici olduğu gibi, aynı zamanda globalde de yaygınlaşan çoklu kanal tercihlerini anlamanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” diyen Şekerel Erdoğan, e-ticaretin bu yüksek büyümesiyle tüm kategorilerde payını artırdığını, ancak büyümede liderliği sıcak içecek kategorilerinin aldığını paylaştı.

FMCG’de e-ticaretin gözdesi sıcak içecekler

NielsenIQ verilerine göre e-ticarette en çok büyüyen ilk 5 kategori Türk kahvesi, hazır kahve, çay, ev temizleyicileri ve deodorantlar oldu.

Çoklu kanal deneyiminin yalnızca e-ticaretin yükselişinden ibaret olmadığını, fiziksel mağazaları da kapsadığını ve önemli bir deneyim boyutu içerdiğini vurgulayan Şekerel Erdoğan, alışverişçiye güçlü bir çoklu kanal deneyimi sunmak için anahtar kelimelerin bulunurluk, derleme & sunma, yakınlık & aciliyet ve heyecan olduğunu ifade etti.

Tüketici trendleri

Tüketici trendleriyle devam eden NielsenIQ Türkiye Perakende Hizmetleri Direktörü Serhat Sükan ise, alışverişçinin özellikle Covid’le birlikte değişen hayat tarzı ve beklentilerinin ürün ve kanal tercihlerini belirlediğine dikkat çekti.

Pandemi döneminde güven arayışı nedeniyle alışverişçilerin yeni ürünleri denemekten bir miktar uzaklaştığını, ancak pandeminin etkisinin atlatıldığı “yeni normal” dönemde alışverişçilerin tekrar inovasyona yöneldiğini vurgulayan Sükan, bu dönemde inovasyonların büyümeye önemli katkı sağladığını anlattı.

Pandeminin finansal etkileri nedeniyle “değer” algısı ve arayışının güçlendiğini belirten Sükan, bu noktada tüketiciye avantajlı fiyat sunan büyük gramajlı ürünlerin, gıda başta olmak üzere tüm alt gruplarda toplam satışlar içindeki ağırlıklarını artırdıklarını sözlerine ekledi.

Sükan, pandemi döneminde geri çekilen bir diğer olgu olarak promosyonların da yeni normal dönemiyle birlikte geri döndüklerini ve tüketici tercihlerinde rol oynamaya başladıklarını paylaştı.

“Perakende koşullarında esnek ve çevik olmak kritik önemde”

Tüketiciyi anlamanın yanı sıra değişen perakende koşullarında esnek ve çevik olmanın da kritik olduğunun altını çizen Didem Şekerel Erdoğan, perakende analitiğine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğu bir dönemden geçtiğimizi söyledi. Şekerel Erdoğan, “Yerel ve global örneklere bakıldığında dijitalle birleşen ileri analitik uygulamaların satışları net bir biçimde artırdığını görmekteyiz.” diye konuştu.

Dijital ve analitiğin çok boyutlu düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Şekerel Erdoğan, kullanım alanları olarak kategori yönetimi, pazarlama, tedarik zinciri & operasyon ile satın alma alanlarını gösterdi.

Her geçen gün daha çok gündemimize giren küresel iklim değişikliğine de değinen NielsenIQ Türkiye Genel Müdürü, alışverişçilerin sürdürülebilir ürünlere yönelik tercihinin pandemiyle birlikte net biçimde arttığını, pandeminin bu noktada farkındalığı artırdığını vurguladı. Erdoğan, alışverişçilerin sürdürülebilirlik başlığında markalardan önemli beklentilerinin olduğunu ve bu başlığın alışverişçi tercihlerinde giderek bir tercih unsuru olmaya başladığını söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

03 Kas 2021 - 10:11 - Gıda

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.