Gıda ve perakende markalarının YZB buluşmasında gündem; Çevre!

Bu yıl 10’uncu kez gerçekleştirilecek Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) Konferansı ve Fuarı için geri sayım başladı. Çevre gündemiyle gıda ve perakende sektörünün yıldız markaları ile binlerce sektör paydaşını bir araya getirecek olan etkinlikte, perakende sektöründeki güncel gelişmeler ile sektörün gelecek yol haritası katılımcılarla paylaşılacak.

Gıda ve perakende markalarının YZB buluşmasında gündem; Çevre!
Gıda ve perakende markalarının YZB buluşmasında gündem; Çevre!
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Bu yıl 10’uncu kez gerçekleştirilecek Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) Konferansı ve Fuarı için geri sayım başladı. Çevre gündemiyle gıda ve perakende sektörünün yıldız markaları ile binlerce sektör paydaşını bir araya getirecek olan etkinlikte, perakende sektöründeki güncel gelişmeler ile sektörün gelecek yol haritası katılımcılarla paylaşılacak.

Organize gıda perakendesinin en büyük fuar ve konferans organizasyonu olan Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı (YZB 2018), Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından 11-12 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bu yıl Coca-Cola İçecek, Sütaş ve Unilever’in ana sponsorluğunda yapılacak etkinlikte şirketler, yeni ürün ve hizmetlerini interaktif stantlarla tanıtırken, sektör duayenleri deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.

Ana odak; çevre

YZB’nin perakende sektöründe geleceğe dönük yol haritaları çizilmesine her yıl ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, “2013 yılında ‘Dönüşümü Başlat Geleceği Kazan’ ana temasıyla ‘İnsan’, 2014 yılında perakende sektöründe ‘Markalaşma’, 2015 yılında ‘Teknoloji’ temasında sektörün 10 yıllık teknolojik dönüşümü, bu alanda yapılması gerekenler paylaşıldı. YZB 2016 ve 2017’de ise ‘Yarınını İyi Kullan!’ sloganından hareketle pazarlamadan operasyona, iş gücünden finansa ve İK yönetimine kadar ‘Verimlilik’ konusu her yönüyle ele alındı. Dönüşüm stratejileri YZB’de belirleniyor. Organizasyonumuzun 10’uncu yılında ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın plastik poşet kullanımını azaltmak ve zamanla kaldırmak yönündeki vizyonunu desteklemek için ana odağımız ‘Çevre’ olacak” dedi.

“Bir markette yılda 10 ton poşet kullanılıyor”

2019 yılı başında hayata geçecek düzenleme ile doğada çözülmesi yüzyıllar süren, insanlığı ve geleceğimizi tehdit eden plastik poşet kullanımının satış noktalarında ücretli olacağına dikkat çeken Altunbilek, şunları söyledi:

“Doğanın yüzyıllarca kabul etmediği, çevreyi, denizleri kirleten ve insanlarla birlikte canlıların hayatını tehdit eden plastik poşet kullanımını tamamen ortadan kaldırmak için federasyon çatısı altında önemli bir kampanyaya imza atıyoruz. Çalışmalarımızı YZB’de paylaşacağız.

Yeni yılda hayata geçecek düzenleme, sadece çevre değil ülke ekonomisi, market işletmeleri için de hayli önemli. Yapılan araştırmalara göre günlük poşet tüketimi 50 milyon adet olarak belirtiliyor. Bu tüketimin 1 yıl içinde çevreye zararı ise milyarlarca TL olarak telaffuz ediliyor. İşletmeci tarafından bakacak olursak bir markette yılda 10 ton poşet kullanılıyor. Sadece TPF çatısı altında 3 bini aşkın mağaza var. Sektörün geneline bakacak olursak; Türkiye genelinde yerel, ulusal ve indirim mağazalarının 26 binin üzerinde şubesi var. Mağaza başına poşet giderini 8 bin TL olarak hesaplarsak, ekonomik yükün büyük resmi de ortaya çıkıyor. Poşet kullanımının ücretli olması, market giderini azaltacağı için bu düzenleme alışveriş torbalarının da daha ucuza dolmasını sağlayacak.”

Unilever markaları, Sürdürülebilir Yaşamı destekliyor

Etkinliğin sponsorları ve katılımcıları arasında yer alan perakende sektörü şirketlerinin temsilcileri de, YZB 2018’e ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

Unilever Türkiye Satış ve Müşteri Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ali Fuat Orhonoğlu

YZB'nin 9 yıldır bir parçası olmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını kaydeden Unilever Türkiye Satış ve Müşteri Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ali Fuat Orhonoğlu, “10 yıldır büyüyerek devam eden bu önemli organizasyonun, sektörün gelişmesinde çok önemli bir rol üstlendiğini düşünüyoruz. Unilever olarak sürdürülebilir, içselleştirilmiş, işletmeye, çevreye ve tüketiciye fayda sağlayan çalışmaları iş modelimiz haline getirdik. Tüm değer zincirinde sürdürülebilirlik uygulamalarıyla öncü rolü üstlendik. Sürdürülebilirlik üzerine kurulu iş modelinin büyüme, güven tesis etme ve riskleri minimize etmenin itici gücü olduğuna inanarak sosyal ve çevresel bir amaca hizmet eden tüm markalarımızı, ‘sürdürülebilir yaşamı destekleyen’ olarak tanımladık” dedi.

Rekabetin yoğun olarak yaşandığı perakende sektöründe faaliyet gösteren işletmelerinde, çalışmalarını “Sürdürülebilir fark yaratmak” üzerine kurgulamalarının işletmeleri bir basamak daha ileriye taşıyacağına inandıklarını kaydeden Orhonoğlu, “Türk alışverişçisinin kalbini kazanmış olan Yerel Zincirlerin güçlü yönlerinin farkındayız. Önümüzdeki dönemde de markalarımızı eksiksiz olarak alışverişçi ile buluşturabildiğimiz bu kanala yatırımlarımızı artırarak devam ettirecek, yerel marketlerin mahallelerde güçlü bir oyuncu olmalarını destekleyeceğiz. Bu farkı yaratmada satış kanallarının giderek çeşitlendiği ve farklı satış dinamiklerinin ortaya çıktığı bu dönemde dahi yerel zincirlerin katkısını oldukça önemli buluyoruz” diye konuştu.

Nestlé Türkiye Satış Direktörü Erdem Çakır

“En büyük odak alanımız yerel zincirler”

Nestlé'nin Türkiye'deki yapılanmasında yerel zincirlerin ve YZB'nin önemli bir odak noktası olduğunu belirten Nestlé Türkiye Satış Direktörü Erdem Çakır ise “Nestlé’nin, küresel başarısına paralel olarak, ülkemizdeki başarısında da yerel zincirler ile yaptığımız güçlü iş birlikleri önemli bir rol oynamakta. Lider markalarımızla yaptığımız doğru planlama ve sahadaki güçlü uygulamalar sayesinde birlikte kazanıyoruz. 2018 yılında da yerel zincirler en büyük odak alanlarımızdan biri olmaya devam edecek” dedi.

Tadım Satış Grup Müdürü Hüdayi Bilge

Gıda perakendesinde yerel zincirlerin öneminin her geçen gün arttığına dikkat çeken Tadım Satış Grup Müdürü Hüdayi Bilge de; iş süreçlerini, tüketici alışkanlıkları ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştiren perakendecilerin, yoğun rekabet ortamında bir adım öne geçtiğini belirtti. Bilge, “Tadım olarak 47 yıllık tecrübemiz, gelişmiş dağıtım ağımız ve sektördeki lider vizyonumuz ile iş ortaklarımızın ve yerel zincirlerin yanında olmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Bağdat Baharat Genel Müdürü Yüksel Danacı

“YZB önemli bir kazanım”

YZB'nin 2009 yılından itibaren sponsorluğunu üstlenen baharat sektörünün yarım asırlık markalarından Bağdat Baharat Genel Müdürü Yüksel Danacı ise “Bağdat Baharat olarak organize gıda perakendesi pazarında lider konumda ve yüzde 90’ın üzerinde bulunulurluğa sahip üretici firmayız. YZB’de, firmamızın bugüne gelmesinde desteğini her zaman hissettiğimiz yerel perakendeci dostlarımızla bir arada olmak, görüşlerini ve önerilerini almak, karşılıklı ticari ilişkilerimizi güçlendirmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak önemli bir kazanım” değerlendirmesini yaptı.

14 Mar 2018 - 09:08 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.