2030'da Sürdürülebilir Avrupa'ya Doğru

Avrupa Birliği sürdürülebilirlik adına ciddi gelişmelere sahne oluyor. Ancak yapılanlar yeterli mi? Avrupa Komisyonu, "2030'da Sürdürülebilir Bir Avru...

2030'da Sürdürülebilir Avrupa'ya Doğru
2030'da Sürdürülebilir Avrupa'ya Doğru
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Avrupa Birliği sürdürülebilirlik adına ciddi gelişmelere sahne oluyor. Ancak yapılanlar yeterli mi? Avrupa Komisyonu, "2030'da Sürdürülebilir Bir Avrupa'ya Doğru" başlıklı raporunda, şimdiye kadar alınan yolun bir hesaplaşmasını yapıyor.

Avrupa Komisyonu 2014'te Jean-Claude Juncker Başkanlığa seçildiğinden beri sürdürülebilirlik konusunda ciddi ilerleme kaydetti. Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Ajandası ve bu çerçevede yer alan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) arkasında Avrupa Birliği'nin her zaman önemli desteği oldu. Bu destek sonucunda 27 üye ülkeden oluşan AB-27'nin 7 üyesi, Küresel SKH Endeksi sıralamasında ilk 10 içerisinde yer aldı. AB ülkelerinin tamamı ise 156 ülke arasında ilk 50'ye girdi.

2030'da Sürdürülebilir Bir Avrupa'ya Doğru

Açıklanan rapora göre AB-27 ülkeleri, ortalamada 1 numaralı SKH olan "Fakirliğin her şeklinin ortadan kaldırılması" hedefinde en yüksek puanı aldı. 3 numaralı hedef olan "Her yaş için sağlıklı yaşamın garantilenmesi ve sıhhatin desteklenmesi" hedefinde 2'nci sırada yer aldı.

AB-27'nin en düşük puanı aldığı hedefler ise 12 numaralı "Sürdürülebilir tüketim ve üretimin sağlanması" hedefi ile 14 numaralı "Sürdürülebilir kalkınma için okyanus, deniz ve tuzlu su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir şekilde kullanılması" hedefi oldu. 10 numaralı hedef olan "Ülke içinde ve ülkeler arasında eşitsizliğin azaltılması" hedefi, AB-27 ülkeleri arasında puan olarak en fazla uçurum görülen hedef oldu.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri

Rapora göre AB, geçtiğimiz 5 yıl içerisinde neredeyse bütün sürdürülebilir kalkınma hedefleri konusunda ilerleme kaydederken, yukarıda sözü geçen 10 numaralı hedefte bir miktar gerileme gösterdi.

Raporda gelecekteki zorluk ve fırsatlara da değinildi. Avrupa'nın döngüsel ekonomi konusunda atılım yaptığı belirtilen yazıda, bu sayede 2030 yılında 1,8 trilyon Avro net ekonomik fayda sağlanacağı, 1 milyon yeni iş imkanı yaratılacağı, sera gazı emisyonunun azaltılması konusunda ilerleme kaydedileceği belirtildi.

Avrupa'da yiyeceklerin %20'sinin atıldığı belirtilen raporda 1990'dan bu yana tarımda sera gazı salınımının %20, gübrelerden nehirlere karışan nitrat düzeyinde %17,7 oranında azalma sağlandığı ifade edildi. Raporda, küresel anlamda sürdürülebilir bir gıda ve tarım sisteminin 2030'da 1,8 trilyon Avroluk yeni ekonomik değer yaratabileceği, 2050'ye kadar 200 milyon iş imkanı oluşturabileceği, artan küresel nüfusu doyurabileceği, üreticiye daha yüksek kazanç sağlayabileceği, doğal kaynakları koruyabileceği, sera gazı salınımını azaltarak iklim değişikliğinden kaynaklanan riskleri azaltabileceği ifade edildi.

Avrupa Yenilenebilir enerji konusunda lider

Halihazırda yenilenebilir enerji konusunda dünya liderlerinden biri olan Avrupa'nın bundan fazlasını gerçekleştirebileceğine, enerji verimliliği yüksek binalar ve çevreye duyarlı taşımacılık konusunda atılım yapabileceğine değinildi. Raporda Avrupa'nın enerji tüketiminin %40'ının binalarda gerçekleştiği, taşımacılığın Avrupa sera gazı salınımının %27'sine karşılık geldiği belirtildi.

Kamu ve özel yatırımların kaydırılması ile 2030'da yenilenebilir enerji teknolojileri alanında 900 bin yeni iş yaratılabileceği ifade edilen değerlendirmede; fosil yakıtlara bağımlılığın azalması ile Avrupa'nın yılda 300 milyar Avro tasarruf edebileceği de bildirildi.

Şimdi Avrupa Komisyonu'nu SKH yolunda üç senaryo bekliyor: AB çapında bağlayıcılığı olan hedefler koyularak ortak bir şekilde ilerlenmesi; üye devletlere SKH konusunda serbestlik tanınması; AB dışındaki bölgelere AB seviyesine erişebilmeleri için destek olunması. Bu üç senaryodan hangisinin uygulanacağının cevabının; bu yıl Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonra belirlenecek stratejik ajandada yer alması bekleniyor.

Rapora Avrupa Komisyonu sitesinden ulaşılabiliyor.

01 Şub 2019 - 18:52 - Dünya

Muhabir  Kıvanç Yarangümeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.