Perakendede taksit sayısı arttı. O sektör için taksit yasağı kalktı!

BDDK’nın kredi kartları ile alışverişte taksit sayısını artırmasının ardından perakendede taksit sayısı arttı. Yönetmelik değişikliğiyle kuyum satışlarındaki taksit yasağı kaldırılarak, altında taksit dönemi de yeniden başladı.

Perakendede taksit sayısı arttı. O sektör için taksit yasağı kalktı!
Perakendede taksit sayısı arttı. O sektör için taksit yasağı kalktı!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

BDDK’nın kredi kartları ile alışverişte taksit sayısını artırmasının ardından perakendede taksit sayısı arttı. Yönetmelik değişikliğiyle kuyum satışlarındaki taksit yasağı kaldırılarak, altında taksit dönemi de yeniden başladı.

Perakende ticaretin düzenlenmesi amacıyla o dönemdeki adıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik, 6 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Yönetmelikte taksit sayıları neydi?

Resmi Gazete’nin 15 Ağustos 2018 tarihli sayısında yayımlanan değişiklik ile, yönetmeliğe “Perakende işletmelerce tüketicilere yönelik gerçekleştirilen taksitli satışlar” başlıklı 12/B Maddesi eklenmişti.

Söz konusu maddenin 1. Fıkrası ile perakende işletmelerce; mal veya hizmet satışı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kıymetli evrak düzenlenerek veya düzenlenmeksizin gerçekleştirilecek taksitli mal ve hizmet satışlarında taksitlendirme süresinin on iki ayı geçemeyeceği hükme bağlanırken, 2. Fıkrada bu hükmün istisnaları sıralanmış, 3. Fıkrada ise “Perakende işletmelerce kuyum satışlarında taksitlendirme yapılamaz” hükmü konulmuştu.

Ardından 18 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile, taksitlendirme süresi; ses ve görüntü sistemleri satışları ile fiyatı üç bin Türk Lirasının üstünde olan televizyon satışlarında üç ay, bilgisayar ve tablet bilgisayar ile fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu satışlarında altı ay, fiyatı üç bin Türk Lirasının altında olan televizyon satışlarında dokuz ay olarak belirlenmişti.

Taksit sayısı arttı, altın satışlarında taksit dönemi başladı

Perakende satışlarda taksit sayısı, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanarak, 22 Haziran 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile bir kez daha artırılırken, çok önemli bir değişiklik de yapılarak kuyum sektöründe taksit yasağı da kaldırıldı.

Yeni yönetmelik ile Yönetmeliğin 12/B maddesinin ikinci ve üçüncü fıkraları şöyle düzenlendi:

“(2) Birinci fıkradaki süre; video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya ve tablet bilgisayar satışları ile fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üstünde olan televizyon ve cep telefonu satışlarında altı ay, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli ev aletleri gibi elektrikli eşya satışları ile mobilya satışlarında on sekiz ay olarak uygulanır.

(3) Perakende işletmelerce basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışlarında taksitlendirme süresi dört ayı geçemez. Diğer kuyum satışlarında taksitlendirme yapılamaz.”

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Yönetmelik hükümlerini Ticaret Bakanı yürütecek.

BDDK, kredi kartı ile alışverişlerde taksit sayısını artırmıştı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) 12 Haziran 2019 tarihinde aldığı kararla, kredi kartlarında taksitlendirme sürelerini artırmıştı. Kredi kartlarında taksitlendirme süreleri; mobilya alımlarında on iki aydan on sekiz aya, elektronik eşya alımlarında üç aydan altı aya, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan televizyon alımlarında dokuz aydan on iki aya, havayolları ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda dokuz aydan on iki aya, vergi ödemelerinde dokuz aydan on iki aya, elektrikli eşya alımlarında on iki aydan on sekiz aya, kurumsal kredi kartlarındaki genel taksit sınırı ise on iki aydan on sekiz aya çıkarılmıştı.

21 Haz 2019 - 22:33 - Ekonomi

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.