Sanayi için çok önemli düzenleme!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, organize sanayi bölgesi, endüstri bölgesi, teknoloji geliştirme bölgesi, serbest bölge ve sanayi siteleri kuruluş sürecini hızlandırmak amacıyla önceden uygun alanları belirleyecek.

Sanayi için çok önemli düzenleme!
Sanayi için çok önemli düzenleme!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, organize sanayi bölgesi, endüstri bölgesi, teknoloji geliştirme bölgesi, serbest bölge ve sanayi siteleri kuruluş sürecini hızlandırmak amacıyla önceden uygun alanları belirleyecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Yatırım Alanlarının Belirlenmesine Dair Yönetmelik, 1 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sanayi bölgeleri kuruluş süreci hızlanacak

Yönetmelik ile; ilgili mevzuatı kapsamında kurulacak olan organize sanayi bölgesi, endüstri bölgesi, teknoloji geliştirme bölgesi, serbest bölge ve sanayi siteleri için kuruluş sürecini hızlandırmak amacıyla önceden uygun alanları belirlemek ve bu alanlardan uygun görülenlerin altyapılarının yapılmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Yatırım alanlarının ön tespiti

Organize sanayi bölgesi, endüstri bölgesi, teknoloji geliştirme bölgesi, serbest bölge ve sanayi sitelerinin kurulması için uygun görülen yatırım alanlarının belirlenmesi amacıyla; Mülkiyeti hazineye ait, orman sayılmayan ve/veya tescil harici, Çevre düzeni ve nazım imar planları kararlarına uyumlu olan alanların tespiti Bakanlık tarafından yapılacak. Ancak, tespit edilen alan içerisinde sınır, plan ve altyapı bütünlüğü açısından teknik zorunluluk arz eden durumlarda kısmi oranda şahıs arazileri de yer alabilecek.

Ön tespit sonucu belirlenen alanların yer seçimi etüdü, mahallinde Bakanlık tarafından yapılacak.

Yer seçimi etüt raporu

Yer seçimi etüt raporu; Giriş, Eşik analizleri, Alanların belirlenmesi ve sınırlarının işlenmesi, Alanların özellikleri, Sonuç ile Kaynak ve ekler bölümlerinden oluşacak.

Giriş bölümü, yer seçimi etüdü hazırlanan alanlarla ilgili il/ilçenin coğrafi, sosyal, ekonomik ve jeolojik yapısı hakkında bilgileri içerecek.

Yönetmelik ekinde belirtilen kurumların merkez, bağlı, ilgili ve taşra teşkilatlarının tasarrufu altındaki alanları, plan, proje ve yatırımları 1/100.000 ve/veya 1/25.000 ölçekli topoğrafik haritalar veya varsa çevre düzeni planları üzerine işlenerek eşik analizi haritası oluşturulacak. Belirlenen alanların sınırları, ilgili kadastro müdürlüğünden temin edilen kadastral pafta suretine işlenecek.

Alanların özellikleri, yönetmelikte yer alan başlıklar altında belirlenecek.

Yer seçimi etüdü çalışması yapılan alanların uygun olup olmadığı gerekçeleriyle birlikte sonuç bölümünde belirtilerek, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlük Makamına sunulacak.

Kurumlar 30 gün içerisinde görüş verecekler

Genel Müdürlük makamına sunulan yer seçimi etüt raporu uygun görülmesi halinde; alana ait eşik analizi haritası ve sayısal veriler Genel Müdürlük tarafından hazırlanarak hakkında görüş almak üzere ekte yer alan kurum ve kuruluşlara gönderilecek.

Mevzuat ile korunan alanlar hariç olmak üzere, kurum ve kuruluşların 30 gün içerisinde görüşlerini bildirmemeleri halinde, uygun görüş vermiş oldukları kabul edilecek.

Yatırım alanı yerinin kesinleştirilmesi

Tüm kurum ve kuruluşların uygun ya da şartlı uygun görüşlerinin alınması halinde içeriği Bakanlıkça belirlenen gözlemsel jeolojik etüt raporunun hazırlanması ve onaylanması, varsa tescil harici olan alanların tescili valilikçe yaptırılacak.

Sınırları kesinleştirilen yatırım alanlarının amacına uygun kullanılabilmesi için tapu kayıtlarına; tahsis/satış şartlarına uygun altyapı, yapı veya tesis yapılmadıkça üçüncü kişilere satış, devir, temlik yapılamayacağı ve haczedilemeyeceği hususunda valilikçe şerh konulacak. Şahıs mülkiyetinde arazilerin olması durumunda ise statüsü belirlendikten sonra tapu kütüğüne şerh konulması gerçekleştirilecek.

Serbest bölge kuruluş başvuruları

Bakanlıkça ya da talep halinde statüsü belirlenen; organize sanayi bölgesi, endüstri bölgesi, teknoloji geliştirme bölgesi veya sanayi sitelerinin kurulmasını müteakiben ilgili mevzuat kapsamında altyapısı ile ilgili iş ve işlemler yürütülecek. OSB, EB, SS ve TGB kurmak üzere elektronik ortamda Bakanlığa yapılan başvurularda yatırım alanlarının kullanımının uygun görülmesi halinde, ayrıca yeniden yer seçimi işlemi yapılmayacak.

Serbest bölge kurmak üzere yapılacak başvurular Ticaret Bakanlığına yapılacak. Yönetmelik kapsamında belirlenen yatırım alanlarının serbest bölge olarak kullanımının Ticaret Bakanlığınca uygun bulunması halinde, bu yerlerde ihdas edilecek serbest bölgelerin yer ve sınırları 3218 sayılı Kanun uyarınca belirlenecek.

Yatırım alanları için 9 bakanlıktan görüş alınacak

Yönetmeliğe göre, yatırım alanlarının yerinin belirlenmesine ilişkin görüş alınacak kurumlar şunlar:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

Hazine ve Maliye Bakanlığı

İçişleri Bakanlığı

Kültür ve Turizm Bakanlığı

Milli Savunma Bakanlığı

Tarım ve Orman Bakanlığı

Ticaret Bakanlığı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

İl Özel İdaresi veya Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB)

İlgili Belediyeler (İncelenen alan/alanların belediye sınırları içerisinde olması halinde)

İl Sağlık Müdürlüğü

01 Ara 2018 - 04:16 - Ekonomi

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.