G20 ülkelerinden küresel ticarete darbe!

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı küresel ticarette belirsizliği artırırken, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ile Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Komitesi’nin (UNCTAD) hazırladığı rapor, G20 ülkelerinin uygulamaya koydukları kısıtlayıcı-korumacı önlemlerde artış olduğunu ortaya koydu. Rapora göre, küresel ticaret göstergelerindeki yavaşlama önümüzdeki dönemde de devam edecek.

G20 ülkelerinden küresel ticarete darbe!
G20 ülkelerinden küresel ticarete darbe!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı küresel ticarette belirsizliği artırırken, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ile Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Komitesi’nin (UNCTAD) hazırladığı rapor, G20 ülkelerinin uygulamaya koydukları kısıtlayıcı-korumacı önlemlerde artış olduğunu ortaya koydu. Rapora göre, küresel ticaret göstergelerindeki yavaşlama önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Ticaret Çalışmaları Merkezi Direktörü Bozkurt Aran'ın “G20 Ülkelerinin Ticareti Kısıtlayan Önlemlerinde Artış” başlıklı değerlendirme notu, TEPAV'in internet sitesinde yayımlandı.

G20’nin kısıtlayıcı-korumacı önlemleri artıyor

Değerlendirme notunda, Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşının uluslararası gündemi sürekli meşgul ettiği ve küresel ticaret alanındaki belirsizliğin giderek arttığı bir ortamda, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ile Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Komitesi’nin (UNCTAD) birlikte hazırladıkları G20 ülkelerinin son yedi ayda uygulamaya koydukları ticareti kısıtlayan önlemlere ilişkin raporun dikkat çektiği vurgulandı. Rapor, G20 ülkelerinin geçtiğimiz yedi ay zarfında uygulamaya koydukları kısıtlayıcı-korumacı önlemlerde bir artış olduğu sonucuna varıyor.

DTÖ, OECD ile UNCTAD tarafından hazırlanan 21’nci “Ticaret ve Yatırım İzleme Raporu”, 24 Haziran’da yayımlandı. G20 tarafından görevlendirilen üç örgüt, G20 ülkelerinin ticaret ve yatırım konularında aldığı kısıtlayıcı ve kolaylaştırıcı önlemleri içeren yılda iki rapor hazırlıyorlar.

Küresel ticarette yavaşlama sürecek

Küresel ticaretin 2018 yılının ikinci çeyreğinden itibaren ticari gerginlikler ve büyük ekonomilerde görülen zayıf büyüme nedeniyle yavaşladığı vurgulanan raporda, ticari göstergelerdeki yavaşlamanın önümüzdeki dönemde devam edeceği ve küresel ticaret hacminin 2019 için %2,6 artacağı öngörüsüne yer verildi.

Ekim 2018 ile Mayıs 2019 tarihleri arasını kapsayan raporda, G20 ülkelerinin bu dönem zarfında ticareti kısıtlayıcı yönde uygulamaya soktukları önlemlerin toplam 335,9 milyar ABD doları tutarındaki bir dış ticareti hacmini kapsadığı belirtiliyor. Böylece bir önceki dönemde dış ticarete getirilmiş olan 480,9 milyar ABD Doları tutarından kısıtlamadan sonra en yüksek seviyede ikinci dönemi oluşturduğu ifade ediliyor. Raporda daha önce uygulamaya konulan önlemlerin de yürürlükte olduğu, bu dönem zarfında alınan yeni önlemlerin kısıtlayıcı önlemlerle birikerek arttığı kaydediliyor.

Ticareti kolaylaştırıcı önlemler

Diğer taraftan G20 ülkeleri, ticareti kolaylaştırıcı yönde gümrük vergilerinin azaltılması veya kaldırılması, ithalat yasaklarının sona erdirilmesi yönünde 29 yeni önlemi de uygulamaya başladılar. Bu dönemde ticareti kolaylaştırıcı önlemlerin toplam 397 milyar ABD Doları tutarında bir büyüklüğe ulaştığı kaydedildi.

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, UNCTAD Genel Sekreteri Mukhisa Kituyi ile DTÖ Genel Direktörü Roberto Azevedo, raporun girişinde yer alan ortak bildiride, ticarette görülen gerginliklerin devam ettiği bir dönemde, G20 ülkeleri tarafından alınan kısıtlayıcı önlemlerin küresel ticareti ve dünya ekonomisini çevreleyen belirsizlik ortamını ve devam etmekte olan dalgalanmayı daha da artıracağını belirttiler.

“Ticareti kısıtlayıcı önlemler dramatik bir yükseliş gösteriyor”

Son iki rapor döneminde kısıtlayıcı önlemlerin dramatik bir yükseliş gösterdiğini ifade eden genel sekreterler, G20 ülkelerini, esasen taahhüt ettikleri gibi birlikte çalışarak ticari gerginlikleri yumuşatmaya ve DTÖ’yü güçlendirmeye çağırdılar.

DTÖ Genel Direktörü Azevedo, ticaret alanında görülen gerginliğin küresel dalgalanma yaratmaya devam ettiğini, ticaretin tarihi seviyede kısıtlamalarla karşılaştığını, son bir yıl içinde bu kısıtlamaların 2008 krizinden bu yana görülen en sert yükseliş olduğunu belirterek, bu durumun belirsizliğin artmasına, yatırımların azalmasına ve ticaretin güçsüz büyümesine neden olacağını kaydetti.

Raporda öne çıkartılan bulgular

TEPAV’dan Bozkurt Aran, değerlendirme notunda, raporda öne çıkan bulguları da şöyle özetledi:

  • Uluslararası ticarette dalgalanmanın devam ettiği, hacim bakımından rekor sayılabilecek önlemlerin, daha önce alınmış olanlarla birlikte değerlendirildiğinde, tarihi bir yüksekliğin görüldüğü;
  • Mayıs 2012’den beri alınan kısıtlayıcı önlemlerin bu dönemde adet olarak azalmakla beraber kapsadığı ticaret hacminin 3,5 kat artarak 335,9 milyar ABD Doları tutarındaki ürünleri içerdiği, bir önceki dönemde alınan 480,9 milyar ABD Doları tutarındaki önlemlerden sonra en yüksek ikinci seviyeyi oluşturduğu;
  • Son 7 aylık dönemde G20 ülkelerinin 20 kısıtlayıcı önlemi yürürlüğe soktuğunu, böylece aybaşına ortalama 3 önlem alındığı bu oranın bir önceki döneme kıyasla adet olarak daha az olmakla beraber kapsadığı hacmin büyük olduğu;
  • Bu dönem zarfında çalışmalara başlanılan ve henüz istişare aşamasında bulunan yeni önlemler devreye girdiğinde kısıtlayıcı önlemlerin daha da artacağı;
  • Diğer taraftan, bu dönemde G20 ülkelerinin ticareti gümrük işlemlerini kolaylaştırıcı, gümrük vergilerinin azaltılması veya kaldırılması gibi 29 kolaylaştırıcı önlem aldığı, bunun da 397,2 milyar ABD Doları tutarındaki bir hacmi ifade ettiği; bunun da bir önceki dönemdeki kolaylaştırıcı önlemlerin 1,8 katı olduğu;
  • Rekabet politikası uygulamaları ile ilgili de bilgi verilirken, damping ve sübvansiyon taleplerinde aylık ortalama 12 soruşturma başvurusu olduğu, bunun da 2012’den beri görülen en düşük ortalama olduğu;
  • DTÖ anlaşmazlıkların çözümü mekanizması temyiz organı ile ilgili sorunun devam etmesine rağmen üye ülkelerin çözüm mekanizmasını kullanmayı sürdürdükleri ve başvuruların arttığı;
  • G20 ülkelerinin küresel ticaret ile ilgili yükümlüklerini yerine getirmeleri ve DTÖ’yü güçlendirmeleri gerektiği ifade edilmektedir.

“Rapor, ticarette dalgalanmanın artacağı beklentisini doğruluyor”

DTÖ, OECD ve UNCTAD tarafından G20 ülkelerinin ticareti kısıtlayıcı yönde aldıkları önlemlere ilişkin birlikte hazırladıkları rapor, ülkelerin temsil edildiği “çok taraflı örgütler” tarafında hazırlanması nedeniyle, yürürlüğe girdiği belirtilen önlemlerin önemli bir yanlışlık ve abartma ihtiva etmediği düşünülüyor.

Bozkurt Aran’a göre, kısıtlayıcı önlemlerin son yıl zarfında çok süratli bir ivme kazanmış olması dikkat çekici. Küresel ticaret ile ilgili sistemik tartışmaların yaşandığı ve kurallı ticaretin ana gövdesini oluşturan DTÖ’nün etkinliği konusunda giderek artan bir kuşkunun var olduğu bir dönemde yayınlanan rapor ticarette dalgalanmanın artacağı beklentisini doğrular nitelikte.

# G20, DTÖ, oecd

28 Haz 2019 - 13:43 - Dünya

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.