Lupus hastalığı nedir? Lupus hastalığı belirtileri nedir?

Lupus Hastalığı nedir? Lupus hastalığı belirtileri nedir? Nasıl tedavi edilir?

Büyütmek için resme tıklayın

Geçmiş dönemde Nazar Nur Kaya'nın yaşamını yitirmesiyle gündeme gelen bu hastalık ağırlıklı olarak 20 ile 40 yaş aralığındaki kadınları etkiliyor. Kelebek Hastalığı olarak da bilinen bu hastalıktan etkilenenlerin %80’inin kadın olması dikkat çekici. Hastalığın toplamda 6 alt türü bulunsa da vakaların çoğu SLE ve DLE olarak görülüyor.

Lupus Hastalığı’na ne yol açıyor?

Uzmanlara göre hastalığın temel nedeni veya nelerin bu hastalığa sebep olduğu henüz tam olarak bilinmiyor.

Lupus Hastalığı belirtileri nedir?

En önemli belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Bağışıklık sisteminin anormal faaliyete geçerek kendi dokuların zarar vermesi
  • Burundan yanaklara doğru uzanan, güneşe çıkıldığında belirginleşen, sivilce içermeyen, iyileştiğinde hafif bir iz bırakan kızarıklıklar

Söz konusu kızarıklıklar kelebek şeklini andırdığı için Kelebek Hastalığı diye de anılmaktadır.

Lupus Hastalığı tanısı nasıl konur?

İlk etapta hastanın detaylı öyküsü ve fiziksel muayenesi yapılır.

Genç bir kadında sebepsiz eklem ağrısı, güneş gören bölgelerde kızarıklık, ateş, kilo kaybı gibi şikayetler bulunduğunda mutlaka hasta incelenmelidir.

Bu amaçla biyokimyasal testler, idrar testleri, anti nükleet antikor, ENA, anti-dsDNA, kompleman düzeyleri, bazı virüslere yönelik analizler ve akciğer grafisi uygulanabilir. Deri lezyonu bulunuyorsa biyopsi de yapılabilir.

Böbrek tutulumu olduğu düşünülen hastalara böbrek biyopsisi yapılması gerekebilir.

Lupus Hastalığı tedavisi nasıl yapılıyor?

Her kişinin hastalığı farklı seyreder. Bu nedenle tedavi de her hasta için özel olarak planlanır.

Genellikle doktorlar belirtileri hafifletmek, atakları önlemek ve organların zarar görmesini asgari seviyeye çekmek için ilaç kullanır. Verilen ilaçlar arasında aspirin, asetaminofen, ibuprofen, naproksen sodyum gibi anti inflamatuarlar vardır.

Ağrıyı azaltmak ve vücuttaki iltihapları hafifletmek amacıyla prednizon gibi kortikosteroidler verilebilir.

Sıtma tedavisi amacıyla kullanılan bazı ilaçların vücudun kendi dokularına saldıran antikorları üretmesini azaltabilmektedir. Kan pıhtısı riski ile karşı karşıya olan hastalara düşük dozda aspirin, varfarin veya heparin verilebilir.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından Lupus Hastalığı için onaylanan tek ilaç Benlimumab’tır (Benlysta).

Lupus Hastalığı türleri

Bunlar

  • Diskoid Lupus Eritematozus (DLE)
  • Sistemik Lupus Eritematozus (SLE)
  • Subakut Kutaneöz
  • İlaçla İlişkini Lupus
  • Neonatal Lupus
  • Overlap Sendromları

olarak sıralanıyor ve genelde kısaltmalarıyla biliniyor.

DLE

Önemli organları etkilemez, ancak güneşe maruz kalan ciltte etkili olur. Diskoid, yani yuvarlak şekilde deri lezyonlarına yol açar. Lezyonlar iyileştikten sonra da iz bırakır.

SLE

En sık rastlanan bu Lupus Hastalığı türünün neden olduğu sorunlar daha ciddidir. Cildin yanında diğer hayati organlar da etkilenir. Tedavi olunmadığında yüz bölgesinde kelebek şeklinde döküntülere neden olabilir.

Sistemik lupus ciltteki görünür etkileri haricinde eklem, kas, ciltteki bağ dokusu, akciğer, kalp, böbrek ve beyin zarını enfekte edebilir. Böbrek hastalığına da yol açabilmektedir.

Beynin etkilenmesi pek görülmese de bazı vakalarda akıl karışıklığı, depresyon, nöbetler ve felce neden olduğu kaydedilmiştir.

Sistemik Lupus kan damarlarını da etkisi altına alabilir. Bu durumda özellikle parmaklarda yaralar ortaya çıkar. Bazı hastaları Raynaud sendromuna (küçük kan damarlarının kanın ellere ve ayaklara gitmesini engelleyecek şekilde kasılması) da yakalanır. Bu sendromu geçiren hastaların el ve ayakları bir süreliğine beyaz veya mavimsi bir renge dönebilir.

SLE Hakkında daha fazla bilgi almak için SLE hastalığı nedir? Belirtileri neler? SLE hastalığı bulaşıcı mı? yazımıza da bakabilirsiniz.

Subakut Kutaneöz

Lupus Eritematozus formunda veya cilt ile sınırlı başlar zamanla %30-50 oranında SLE’ye dönüşebilir. Vücudun çok sayıda bölgesinde kızarıklık, sedef benzeri lezyonlar görülür.

İlaçla İlişkini Lupus

Bazı ilaçlara veya kimyasal maddelere bağlı olarak gelişir. İlacın kesilmesi veya kısa tedavilerle genellikle düzelir. Çoğu zaman organları etkilemez.

Neonatal Lupus

SLE’si olan hamile hastanın bebeğinde, doğum itibariyle görülür. Genellikle ilk 6-8 ay sonrasında düzelir.

Overlap Sendromları

Başka hastalıklarla beraber rastlanan bulguları bu kategoriye girmektedir. Tüm vakaların %5’ini oluşturur.

30 Mar 2023 - 18:00 - Sağlık

Mahreç  Baran Wp


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.