Dünya Bankası’ndan enflasyon için çarpıcı öngörü!

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt, Türkiye için yüksek enflasyonun risk olarak kalmaya devam ettiğine işaret ederek, Merkez Bankası'nın kısa vadede enflasyon hedefine ulaşamayacağını söyledi. Para politikalarından taviz verilmemesi gerektiğini belirten Zutt, sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için yapısal reformlara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Dünya Bankası’ndan enflasyon için çarpıcı öngörü!
Dünya Bankası’ndan enflasyon için çarpıcı öngörü!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt, Türkiye için yüksek enflasyonun risk olarak kalmaya devam ettiğine işaret ederek, Merkez Bankası'nın kısa vadede enflasyon hedefine ulaşamayacağını söyledi. Para politikalarından taviz verilmemesi gerektiğini belirten Zutt, sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için yapısal reformlara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Küresel ekonomi, Türkiye ekonomisi ve 2018 yılı beklentilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt, birçok ülkede güçlü büyümeye, enflasyonun normalleşmesi, işsizliğin azalması ve ılımlı mali açıkların eşlik ettiğini, Türkiye'nin de geçen yılki zorlu iç ve dış koşullardan sonra, bu yıl çok güçlü bir ekonomik toparlanma süreci yaşadığını vurguladı.

Hükümetin önemli mali teşvikleri ve artan dış talebin bu güçlü toparlanmayı desteklediğini anlatan Zutt, bu yılın 9 ayında Türkiye ekonomisinin yüzde 7,4 büyüdüğünü hatırlattı.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt

“Merkez Bankası enflasyon hedefine ulaşamayacak”

Türkiye için bu yıl en önemli zorluğun yüksek enflasyon olduğuna işaret eden Johannes Zutt, liradaki değer kaybı, yüksek küresel enerji fiyatları, yüksek gıda fiyatları ve iç talepteki hızlanmanın etkisiyle enflasyonun çift hanelere çıktığını hatırlattı.

Avrupa ve ECA bölgesinde gelecek iki yıl düşük emtia fiyatları, finansal sektördeki zayıflıklar, istihdamın değişen yapısı gibi aşağı yönlü risklere rağmen büyümenin yüzde 1,9 olacağının tahmin edildiğini belirten Zutt, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye'de dış kırılganlıklar, yurt içinde enflasyonist baskılar, mali alana ilişkin son zamanlarda görülen aşınma, ekonomiyi destekleyecek mali ve para politikaları alanının sınırlı olması göz önüne alındığında bu yıl yüksek büyümenin ardından gelecek yıl büyümenin yavaşlaması öngörülüyor.

Son aylardaki yüksek manşet ve çekirdek enflasyon oranları ekonomide aşağı yönlü önemli bir risk olarak kalmaya devam ediyor. Bu anlamda Merkez Bankasının kısa vadede enflasyon hedefine ulaşamayacağını düşünüyoruz.

Mali teşviklerle kredi genişlemesi ve önemli baz etkisiyle tetiklenen güçlü iç talep, üçüncü çeyrekte yüzde 11,1'lik son derece yüksek büyümeye katkıda bulundu. Özel tüketim harcamaları bu büyümeye yüzde 60'ın üzerinde, 7 puanlık katkı yaptı. AB'deki güçlü talep ve liradaki değer kaybı nedeniyle mal ve hizmetlerin ihracatı da önemli ölçüde arttı. Bununla birlikte, ithalattaki hızlanmayla net ihracatın büyümeye katkısı üçüncü çeyrekte yılın ilk yarısına kıyasla ılımlı oldu. Teşviklerin etkisi azaldığı için bu yılın son çeyreğinde kademeli bir ılımlı büyüme bekliyoruz.”

“Etkileyici performansın devamı için reformlar önemli”

Türkiye'de mevcut makroekonomik ortam ve enerji fiyatlarındaki artış, ABD ve Avrupa'da parasal sıkılaştırma gibi öngörülen dış koşulların parasal ve mali disiplin gerektirdiğini vurgulayan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Zutt, bunun yatırımcı güvenini sağlamak için önemli olan düşük enflasyon ve istikrarlı döviz kuruna yönelik ekonomik beklentilere de dayanak olacağını bildirdi.

Orta vadede daha sürdürülebilir bir ekonomik büyümenin gerçekleşmesi için, sağlam makroekonomik politikalara daha geniş yapısal reformların eşlik etmesi gerektiğini ifade eden Johannes Zutt, "Yeni büyüme modeli daha güçlü özel yatırımlara, şirket düzeyinde verimlilik artışlarına ve daha iyi kaynak tahsisine dayanmalıdır. Türkiye'de yapısal reformların hızlandırılması, yatırımcı güvenini tazelemek, kırılganlıkları azaltmak, verimliliği artırmak ve büyümeyi desteklemek için kilit rol oynayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Temel yapısal reformlar olarak; yatırım ortamının iyileştirilmesi, finansal sektörün derinleştirilmesi, kamu harcamaları yönetiminin güçlendirilmesi, iş gücü piyasası reformlarının tamamlanması ve eğitim sisteminin kalitesinin artırılmasını sıralayan Zutt, “Bu yapısal reformlar ekonominin direncini artırmaya ve özel sektör yatırımlarının orta vadede toparlanmasına yardımcı olacaktır. Ekonominin gücünü ve direncini artırmasının yanı sıra yapısal reformlar aynı zamanda piyasalara açık bir sinyal göndererek doğrudan yabancı yatırımlar şeklinde daha fazla dış finansman, kurumsal ve bankacılık sektörüne uzun vadeli kredi sağlayacaktır. Bu, Türkiye'nin etkileyici ekonomik performansını sürdürmek ve yüksek gelir grubuna çıkmak için attığı adımların devamı için önemlidir” ifadelerini kullandı.

“Sıkı para politikasından taviz verilmemeli”

Türkiye için kısa vadede, makroekonomik istikrarın sürdürülmesinin önemli bir zorluk olarak görülebileceğine işaret eden Zutt, bu anlamda sıkı mali politikalar ve para politikalarından taviz verilmemesinin önem arz ettiğini söyledi.

Orta vadede, yapısal zayıflıkların giderilmesinin büyümeyi hızlandırmak için merkezi bir noktada bulunduğuna dikkati çekerek, daha sıkı küresel likidite koşullarının Türkiye'de orta vadede kredi büyümesini ve talebi sınırlayabileceğini bildiren Zutt, ticarette korumacılığın artması ve jeopolitik gerilimlerin yükselmesinin Türkiye dahil bölgedeki birçok ülkenin ticaret performansını ve ekonomik faaliyetlerini olumsuz etkileyebileceğini kaydetti. Zutt, "Petrol fiyatlarının yükselmesi enerji faturasında baskı oluşturarak cari açık ve enflasyonu da artırabilir. Küresel ekonomideki belirgin olumlu momentumun gelecek yıl devam etme olasılığı yüksektir. Özellikle AB'de güçlenen ekonomik büyüme, Türkiye'nin kuvvetli ihracat performansını sürdürmesine ve 2018 yılında daha dengeli bir büyüme sağlamasına katkı yapacaktır” dedi.

26 Ara 2017 - 07:16 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.