Tohum üretiminde standartlar belirlendi

Yem bitkileri ve yemeklik tane baklagil türlerinde çeşit geliştirme faaliyetlerini teşvik ederek, tohumluk üretimi ile ilgili zararlı organizma ve kal...

Yem bitkileri ve yemeklik tane baklagil türlerinde çeşit geliştirme faaliyetlerini teşvik ederek, tohumluk üretimi ile ilgili zararlı organizma ve kalite standartlarını belirleyip, zararlı organizmaların kontrolünü ve kaliteli tohumlukların üretimini sağlamak amacıyla, tohumlukların üretilmesi ve pazarlanmasına ilişkin usul ve esasları kapsayan yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Yem Bitkileri ve Yemeklik Tane Baklagil Tohumluğu Yönetmeliği, bilimsel amaçlı çalışmalarda, araştırma ve geliştirme çalışmalarında ve genetik çeşitliliğin korunmasına yönelik çalışmalarda kullanılan tohumluklar ve çiftçilerin kendi ihtiyacını karşılamak amacıyla ürettiği tohumluklar ile ticarete konu olmamak kaydıyla çiftçiler arasında yapılan takaslara konu olan tohumlukları kapsamıyor.

Buna göre sertifikalı ya da standart tohumluk olarak yalnızca Bitki Çeşitlerinin Kayıt Altına Alınması Yönetmeliği çerçevesinde kayıt altına alınan çeşitlerin ticaretine izin verilecek. Ülkemizde kayıtlı olmayıp OECD Tohum Sistemi listesinde yer alan çeşitlerin yalnızca ihracat amacıyla üretimi ve OECD Tohum Sistemi sertifikasyonu yapılabilecek.

Tohumluklar, Bakanlık tarafından yetki verilen gerçek veya tüzel kişiler tarafından üretilecek ve pazarlanacak. Elit ve orijinal sınıflardaki tohumluklar ıslahçı, çeşit sahibi veya bunların yetki verdiği araştırma kuruluşları tarafından üretilecek.

Ülkemizde üretilerek veya ithal edilerek ticarete sunulan tohumluk partilerine ait sertifika ve raporlar, düzenlenme tarihinden itibaren bir yıl geçerli olacak. Süre bitiminde tohumlukların pazarlanabilmesi için tohumluk analiz raporu alınması gerekecek.

Tohumluk üretiminde her üretim alanı için ayrı olmak üzere üretici tarafından beyanda bulunulacak. Çok yıllık türlerde tohumluk üretimi, üretim sezonundan sonraki sezonda beyan edilecek. Son beyan tarihi, kışlık ekim yapılan üretimlerde ekim tarihini takip eden Nisan ayının 15’i, yazlık ekimlerde ise ekim tarihinden itibaren bir ay olacak.

Tohumluklar üretici veya tedarikçi tarafından ambalajlanarak ve etiketlenerek partilendirilecek.

Tohumluk karışımları için farklı türlere ait tohumluklar karıştırılabilecek. Karışımların parti büyüklükleri 10 tondan fazla olamayacak.

Laboratuvar analizleri sonucunda standartları tutmaması nedeniyle ‘tohumluk olamaz’ raporu düzenlenen veya sınıf/kademe kaybeden tohumluk partileri için üretici tarafından analiz sonucunun tebliğinden itibaren 30 gün içinde itiraz edilebilecek.

Yönetmelik kapsamında belgelendirilmeyen partiler, tohumluk olarak pazarlanamayacak. Elit ve orijinal sınıftaki tohumluklar yalnızca üreticilere pazarlanacak.

Çoğaltım amacıyla yalnızca orijinal ve üzeri sınıflardaki tohumlukların ithaline izin verilecek. Çoğaltım amacıyla tohumluk ithal eden üreticiler, izlenebilirliğin sağlanması ile ilgili kayıtları tutmak ve beş yıl süreyle muhafaza etmekle yükümlü olacaklar.

Yönetmelikte belirtilen standartlar yurtiçinde piyasaya sürülecek olan tohumluklar için geçerli olacak, ihraç edilecek tohumluklarda bu standartlar aranmayacak.

2008 tarihli yönetmeliği yürürlükten kaldıran yönetmeliğin geçici maddesine göre, yem bezelyesi ve yonca hariç, Yönetmelikle yalnızca sertifikalandırılarak pazarlanmasına izin verilen türler, 2017 yılı sonuna kadar standart tohumluk olarak pazarlanabilecek.

2015 - 2016 üretim sezonunda Yönetmelik kapsamında yapılacak tohumluk üretimi beyanı, Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren 30 gün içinde verilebilecek. Bu üretimlerde tarla kontrolü, hasat öncesi döneme kadar yapılabilecek.

05 Haz 2015 - 07:36 - Ekonomi

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.