Pandemi sürecinde artan bağımlılığın adı konuldu: “Dijital obezite”

“Pandemi Döneminde Çocuğun İyi Halinin Korunması” temasıyla düzenlenen Uluslararası Beslenme, Sağlık Okuryazarlığı ve Eğitim Konferansı’nda konuşan Prof. Dr. Süleyman Sadi Seferoğlu, pandemi sürecinde artan dijitalleşme ve teknoloji kullanımıyla ilişkili yıkıcı etkilerin özellikle çocuklarda gözlemlendiğini söyledi. Seferoğlu, “Vücudun ihtiyacından fazla miktarda kalorinin yüklenmesi obeziteye neden oluyorsa, zihne kullanabileceğinden fazla miktarda bilgi/bildirim yüklenmesi de dijital obeziteye neden olabilmektedir” dedi.

Pandemi sürecinde artan bağımlılığın adı konuldu: “Dijital obezite”
Pandemi sürecinde artan bağımlılığın adı konuldu: “Dijital obezite”
+1
Haber albümü için resme tıklayın

“Pandemi Döneminde Çocuğun İyi Halinin Korunması” temasıyla düzenlenen Uluslararası Beslenme, Sağlık Okuryazarlığı ve Eğitim Konferansı’nda konuşan Prof. Dr. Süleyman Sadi Seferoğlu, pandemi sürecinde artan dijitalleşme ve teknoloji kullanımıyla ilişkili yıkıcı etkilerin özellikle çocuklarda gözlemlendiğini söyledi. Seferoğlu, “Vücudun ihtiyacından fazla miktarda kalorinin yüklenmesi obeziteye neden oluyorsa, zihne kullanabileceğinden fazla miktarda bilgi/bildirim yüklenmesi de dijital obeziteye neden olabilmektedir” dedi.

Sabri Ülker Vakfı’nın ev sahipliğinde 11 Şubat’ta gerçekleşen, 2.Uluslararası Beslenme, Sağlık Okuryazarlığı ve Eğitim Konferansı’nda Türkiye’den ve dünyadan alanında uzman isimler dijital platform üzerinde bir araya geldi. Konferansta bu yıl pandemide çocukların eğitim süreci, çocukların ruh sağlığının nasıl desteklenmesi gerektiği, sağlık ve iyilik hali üzerinde kaynaklanan olumsuz etkilerle, zorluklarla başa çıkma ve korumanın yolları, dijitalleşme konuları uzmanları tarafından tartışıldı.

Sağlıklı nesiller yetiştirmek hedefiyle projeler yürüten Vakıf, pandemiyle birlikte değişen yaşam koşullarında çocukların bu süreçten en az şekilde etkilenmelerini sağlamak için ulusal ve uluslararası alanlarda uzman isimler, alınabilecek önlemleri ve çözüm önerilerini katılımcılara sundu.

“Okulları açık tutabilmek için çalışıyoruz”

Konferansın açılışında konuşan Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Hasan Atalay, yüz yüze eğitimin 2020 ve 2021 yılında belirli bir süre aksadığına dikkat çekerek, okulları açık tutabilmek için çalışmalara kararlılıkla devam edeceklerini söyledi. Atalay, şunları kaydetti:

“Okullar, akademik öğrenmenin yanı sıra, öğrencilerin ruh ve beden sağlıkları için uygun ortamları sağlayarak, yaşamları boyunca sağlıklı davranışları benimsemeleri ve bunu sürdürmeleri için gereken tutumları ve uygulama becerilerini de güçlendiriyor.

UNICEF tarafından açıklanan verilere göre, dünya genelinde 168 milyondan fazla çocuk, okullarının neredeyse bir yıl boyunca tamamen kapatılması ile dünya genelinde her 7 çocuktan biri yüz yüze eğitimlerinin dörtte üçünden fazlasını kaçırdı. Okullar ne kadar uzun süre kapalı kalırsa, çocuklarda çocukluğun tüm kritik unsurlarından o kadar süre mahrum kalıyor. Bu bilinç ve sorumluluk ile Bakanlığımız okul sağlığı çalışmalarına ilişkin toplumsal bilincin özellikle çocuklar ve gençlerden başlamak üzere oluşabilmesi için birçok program, faaliyet, proje ve çalışma yürütüyor. Millî Eğitim Bakanlığı olarak çocuklarımıza mutlu olacakları ve kendilerini ifade edebilecekleri nitelikli eğitim ortamları sunmak için yoğun bir çabanın içinde olduğumuzu belirtmek isterim."

“Dijital Obezite yaşanıyor”

Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Süleyman Sadi Seferoğlu ise şunları söyledi:

“Özellikle pandemi sürecinde artan dijitalleşme ve teknoloji kullanımıyla ilişkili yıkıcı etkileri başta çocuklarda gözlemliyoruz. Çocukların ekran başında geçirdikleri sürenin bağımlılığa dönüşmesi, aile ve sosyal hayatında sorunlar yaşamasına neden olabilir. Son yıllarda üstünde çok yoğun tartışılan kelime olan ‘Dijital bağımlılık’, bireyin internet kullanımını kontrol edememesi, aşırı kullanımından dolayı iş, aile ve sosyal hayatında sorunlar yaşaması şeklinde tanımlanabilir.

Bu durum aynı zamanda birer dijital ebeveyn olmanın gereğidir. Çocuklara rehberlik yapmak, onlarla açık iletişim kurarak onlara zarar verecek birtakım durumlar hakkında bilgilendirmeler yapmak, onları yönlendirmektir. Vücudun ihtiyacından fazla miktarda kalorinin yüklenmesi obeziteye neden oluyorsa, benzer şekilde zihne kullanabileceğinden fazla miktarda bilgi/bildirim yüklenmesi de dijital obeziteye neden olabilmektedir.”

“2020’de 6-8 yaş çocuklarda görme sorunu 2-3 kat arttı”

Casey Eye Institute Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Dr. Oğul Üner de, uzun süreli ekran kullanımının görme bozukluğu konusunda ciddi bir etkisi olduğunu pandemiyle birlikte daha iyi anladıklarını belirterek, şunları aktardı:

“Geçen sene yayınlanan ve 120 binin üzerinde çocuğun bulunduğu bir araştırmaya göre, sadece 2020 senesinde miyop (uzağı net görememe) hastalığında 2-3 kat artış gözlemlendi. Bu fark özellikle genç (6-8 yaş) çocuklarda daha belirgindi. Bunun en büyük sebeplerinden birinin sık ekran kullanımı olduğunu düşünüyoruz. Ekrana bağlı kırma kusurlarının gözlük gereksinimi dışında etkileri de olabiliyor. Özellikle ileri kırma kusurlarında gözün arka kısmında bulunan ve görüşü sağlayan retina dokusunda bozulmalar, yırtılmalar veya iç yüzeyinden ayrılmalar (dekolmanlar) görülebiliyor. Bu sebeple her çocuk için ilk göz muayenesi ve gözlük takan çocuklar için düzenli muayene büyük önem taşıyor.”

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Prof. Hünkâr Korkmaz, “Tabletlere ulaşmak eğitime ulaşmak demek değil. Çözüm konusunda adım atarken sorunu yaşayan çocuklara danışmamız, ne istediklerini öğrenmemiz gerekiyor” derken, Melbourne Üniversitesi Beslenme Bölümü’nden Dr. Anita Lawrence ise dünya genelinde yapılan son araştırmalarda Covid pandemisinin ve buna bağlı karantinaların, çocukların ve ergenlerin diyetleri üzerindeki etkilerinin son derece karışık sonuçlar ortaya koyduğunu söyledi.

Çocuklara yaklaşımda en sağlıklı yol arayışı!

Sabri Ülker Vakfı Genel Müdürü Begüm Mutuş da, Vakfın bu yıl ikincisini düzenlediği bu etkinlikle pandemi gibi zorlu süreçlerde çocuklara nasıl yaklaşılmasının en sağlıklı yol olabileceğini uzmanlardan dinleyerek kamuoyunda farkındalık sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Mutuş, Vakfın sağlıklı yaşam ve gıda alanlarında bilimsel bilgiyi topluma ulaştırmada Türkiye ve Avrupa’da örnek gösterilen projeler üretmeye devam edeceğinin altını çizdi.

12 Şub 2022 - 10:18 - Sağlık

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.