Genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteğine devam

Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla 18-40 yaş aralığındaki çiftçilere 30 bin TL hibe desteği verilecek.

Genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteğine devam
Genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteğine devam
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla 18-40 yaş aralığındaki çiftçilere 30 bin TL hibe desteği verilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği, 31 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğ ile kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelere otuz bin TL’ye kadar hibe ödenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı Uygulama Birimleri olarak Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerinin görev ve sorumluluklarına yer verilen Tebliğe göre, son başvuru tarihinden en geç beş iş günü öncesinde kurulacak Genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu ile Tebliğin yayımı tarihinden itibaren beş iş günü içerisinde kurulacak Genç çiftçi proje yürütme birimi, Tebliğ, uygulama rehberi ve ilgili mevzuat kapsamındaki iş ve işlemleri yapacak. Proje yürütme biriminin proje hazırlama yükümlülüğü olmayacak.

Hangi projeler desteklenecek?

Genç çiftçi projeleri;

Hayvansal üretime yönelik destekleme projeleri kapsamında; Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesis yapımı ve hayvan alımı, Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesis yapımı ve hayvan alımı, Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, Kanatlı yetiştiriciliği ve tesis yapımı, İpekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı,

Bitkisel üretime yönelik destekleme projeleri kapsamında; Kapama meyve bahçesi tesisi, Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği, Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği, Kültür mantarı üretimi,

Yöresel ürünler ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik destekleme projeleri kapsamında; Çok yıllık tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi, Coğrafi işaretli, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim, Coğrafi işareti olan gıdaların üretimi konularını kapsayacak.

Genç çiftçilerde aranacak şartlar

Tebliğ kapsamında başvuru yapacak genç çiftçilerde;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış olmak,

Okur-yazar olmak,

Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışan, örgün eğitime devam ediyor ve Katma Değer Vergisi (KDV), gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak,

Tebliğin yayımlandığı tarih itibariyle Hayvansal üretime yönelik, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesisi yapımı ve hayvan alımı konulu proje başvuruları için 15 adet büyükbaş veya 50 adet küçükbaştan fazla hayvan, Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği konulu proje başvuruları için 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olmamak,

2016 yılında yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında; hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandığı halde sözleşmeyi imzalamamış, hibe sözleşmesi iptal edilmiş veya genç çiftçi proje değerlendirme komisyonunca başvurusu reddedilmiş olmamak,

Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak şartları aranacak.

Hibe desteği başvuruları nasıl yapılacak?

Ön başvurular, “https://gencciftci.tarim.gov.tr” uzantılı yazılım üzerinden, Kesin başvurular, Tebliğde belirtilen belgelerle genç çiftçilerin proje uygulayacağı kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine şahsen yapılacak.

Nüfusu 20 binden az alan yerleşimlerde verilecek

Genç Çiftçi Hibe Desteği Programı; nüfusu yirmi binden az olan yerleşim birimlerini ve 6360 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesinden önce tüzel kişiliği olan ve yirmi bin nüfusun altındaki yerleşim birimlerini kapsayacak.

Tebliğ kapsamında başvurusu kabul edilip, hibe sözleşmesi imzalayarak, belirlenen şartları yerine getiren genç çiftçiye en fazla 30 bin TL’ye kadar hibe ödemesi yapılacak.

Tebliğ kapsamındaki başvurular, Tebliğin yayımlandığı tarihten itibaren beş iş günü geçtikten sonra başlayacak ve süre 20 iş günü olacak.

Program kapsamındaki başvuruların değerlendirilmesi, genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde 10 iş günü içerisinde yapılacak.

Hibe desteği verilen projenin amacı değiştirilemeyecek

Genç çiftçi, hibe sözleşmesi kapsamında hibeye esas proje içeriğindeki alımları ve amacını, ödemenin yapılmasından sonra iki yıl süre ile değiştiremeyecek. Bu amaçla, il/ilçe müdürlükleri yılda en az bir kere olmak üzere proje faaliyetlerini yerinde kontrol ederek tutanağa bağlayacak.

Tebliğ kapsamında hibe desteği verilecek proje giderlerinin; Genç çiftçi ile karşılıklı imzalanan hibe sözleşmesinden sonra ve süresi içerisindeki alımlar olması, Proje içeriğine esas gider kalemlerine uygun olması, İlgili mevzuata uygun olarak gerçekleştirilmiş ve belgelere dayandırılmış olması gerekecek.

Hibe sözleşmesinden sonra ve süresi içerisinde gerçekleştirilen traktör ve bahçe traktörü haricindeki makine, ekipman, donanım, malzeme, fide, fidan, tohum, misel, torf, yumurta, arılı kovan, canlı hayvan alımı ve yeni tesis giderleri, Tebliğde belirtilen esaslar çerçevesinde hibe desteği kapsamında değerlendirilecek.

Genç çiftçiler, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği proje konularına esas canlı hayvan alımlarını, protokol hükümlerince alım sözleşmesi kapsamında Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden (TİGEM) gerçekleştirecekler.

Program kapsamında; Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olarak gerçekleştirilmeyen ve belgelendirilemeyen satın alma giderlerine hibe desteği ödenmeyecek.

Tebliğ kapsamında yapılan tüm işlemler gerekli görüldüğü takdirde Bakanlık Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı tarafından denetlenir. Bu denetimler sırasında yapılan işlemlere ait talep edilen tüm bilgi ve belgeler kendilerine sunulur.

Tebliğin genel uygulama usul ve esaslarına açıklık getirmek, destek sağlamak amacı ile Bakanlık tarafından uygulama rehberi hazırlanarak yayımlanacak.

5/4/2016 tarihli ve 29675 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ hükümleri çerçevesinde başlayan iş ve işlemler, aynı Tebliğ hükümlerince uygulanmaya devam olunacak.

31 Mar 2017 - 07:14 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.