İleri glikasyon son ürünleri (AGEs) nedir? Glikasyon nedir?

İleri glikasyon son ürünleri zararlı bileşiklerdir. Siz yaşlandıkça doğal olarak birikirler ve bazı yiyecekler yüksek sıcaklıklarda pişirildiğinde ortaya çıkarlar. Glikasyon nedir? İleri glikasyon son ürünleri (AGEs) nelerdir?

İleri glikasyon son ürünleri (AGEs) nedir? Glikasyon nedir?
İleri glikasyon son ürünleri (AGEs) nedir? Glikasyon nedir?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

İleri glikasyon son ürünleri (AGEs) nedir? Glikasyon nedir?

İleri glikasyon son ürünleri (AGEs), protein veya yağ kan dolaşımında şekerle birleştiğinde oluşan zararlı bileşiklerdir. Bu işleme ise glikasyon denir.

İleri glikasyon son ürünleri ayrıca gıdalarda da oluşabilir. Izgara, kızartma veya mangalda olduğu gibi yüksek sıcaklıklara maruz kalan yiyecekler bu bileşikler bakımından çok yüksek içeriğe sahip olma eğilimindedir. Aslında, beslenme düzeniniz en büyük glikasyon kaynağıdır.

Neyse ki, vücudunuz antioksidanlar ve enzimler de dahil olmak üzere bu zararlı bileşikleri ortadan kaldırmanın yollarını kullanmaktadır. Ancak çok fazla sayıda ileri glikasyon son ürünleri tükettiğinizde, vücudunuz onları yok etmeye devam edemez ve bu maddeler vücudunuzda birikir. Kanda düşük seviyelerde ileri glikasyon ürünleri bulunması genellikle endişelenecek bir şey olmamasına rağmen, yüksek seviyelerin vücutta oksidatif stres ve iltihaplanmaya neden olduğu kanıtlanmıştır.

Yüksek seviyeler, diyabet, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, Alzheimer ve hatta erken yaşlanma gibi birçok farklı hastalığın gelişimi ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, şeker hastaları gibi yüksek kan şekeri seviyesine sahip kişiler, daha sonra vücutta birikebilecek çok sayıda AGE üretme riski taşır.

Bu nedenle, pek çok sağlık profesyoneli, ileri glikasyon son ürünleri seviyelerinin genel sağlığın bir göstergesi haline gelmesini istiyor.

İleri glikasyon son ürünleri (AGEs) nedir? Glikasyon nedir?

İleri glikasyon son ürünlerinin artışı günümüz modern beslenme düzeni ile ilişkilidir

Modern diyetler vücutta biriken AGEs ile bağlantılıdır. Bu, çoğunlukla gıdaları kuru ve ısıya maruz bırakan popüler pişirme yöntemlerinden kaynaklanmaktadır. Bunlar mangal, ızgara, kızartma, fırınlama, sote yapma gibi yöntemler içerir.

Bu pişirme yöntemleri yemeği lezzetli yapabilir, ancak ileri glikasyon son ürünleri'ni tehlikeli seviyelere yükseltirler. Aslında, kuru ısı AGE oluşumunun pişmemiş gıdalardaki seviyelerin 10 ila 100 kat artmasına neden olur. Yağ ve protein içeriği yüksek hayvansal gıdalar gibi bazı gıdalar pişirme sırasında ileri glikasyon son ürünleri oluşumuna karşı daha hassastır.

İleri glikasyon son ürünleri yönünden en yüksek değerlere sahip yiyecekler arasında

 • Et (özellikle kırmızı et)
 • Bazı peynirler
 • Sahanda yumurta
 • Tereyağı
 • Krem ​​peynir
 • Margarin
 • Mayonez
 • Yağlar
 • Kavrulmuş kuruyemişler sayılabilir.
 • Ayrıca kızarmış yiyecekler ve yüksek oranda işlenmiş ürünler de yüksek seviyelerde ileri glikasyon son ürünlerini içerir.

Bu nedenle diyetiniz oldukça sağlıklı görünse bile, yemeğinizin pişirilme şeklinden dolayı sağlıksız miktarda zararlı ileri glikasyon son ürünlerini tüketebilirsiniz.

İleri glikasyon son ürünleri vücudunuzda biriktirdiğinde sağlığınıza ciddi zararlar verebilir

Vücudun zararlı AGEs bileşiklerinden kurtulmasının doğal yolları vardır. Bununla birlikte, diyetinizde çok fazla ileri glikasyon son ürünlerini tüketirseniz, vücudunuzun bunları ortadan kaldırabileceğinden daha hızlı birikirler. Bu vücudun her bölümünü etkileyerek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Aslında, yüksek seviyeler bugün görülen kronik hastalıkların çoğunluğu ile ilişkilidir. Bu hastalıklar arasında

 • Kalp hastalığı,
 • Diyabet,
 • Karaciğer hastalığı,
 • Alzheimer,
 • Artrit,
 • Böbrek yetmezliği
 • Yüksek tansiyon bulunur.

İleri glikasyon son ürünleri hakkında yapılan bazı bilimsel çalışmalar şu şekildedir;

Bir çalışma da, 559 yaşlı kadın grubunu inceledi ve kanda en yüksek AGEs düzeyine sahip olanların, kalp hastalığından ölme olasılığı en düşük seviyelere sahip kadınlardan iki kat daha fazla bulundu.

Bir başka çalışma, bir grup obez birey arasında, metabolik sendromu olanların, obez olanlardan başka sağlık sorunları olmayanlardan daha yüksek kanda AGEs seviyelerine sahip olduğunu bulmuştur.

Östrojen ve progesteron seviyelerinin dengesiz olduğu hormonal bir durum olan polikistik over sendromlu kadınların, bedenlerinde, diğer kadınlara göre daha yüksek düzeyde AGEs olduğu görülmüştür.

Diyet yoluyla yüksek oranda AGEs tüketimi, bu kronik hastalıkların tümü ile doğrudan bağlantılıdır. Bunun nedeni, AGEs oksidatif stres ve iltihaplanmayı teşvik ederek vücudun hücrelerini olumsuz yönde etkilemesidir. Uzun bir süre boyunca yüksek düzeyde iltihaplanma vücuttaki her organda hasara neden olabilir.

İleri glikasyon son ürünleri (AGEs) nedir? Glikasyon nedir?

İleri glikasyon ürünleri bakımından düşük diyetler sağlınızı arttırabilir

Hem hayvan hem de insan çalışmalarından elde edilen bulgular, diyetinizde bulunan AGEs sınırlandırılmasının birçok hastalığa ve erken yaşlanmaya karşı korunmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Birçok hayvan araştırması, düşük bir AGEs diyetini yemenin kan ve dokulardaki AGE seviyelerinin %53'e kadar düşmesine, artı olarak kalp ve böbrek hastalığı riskinin yanı sıra artmış insülin duyarlılığına yol açtığını göstermiştir.

Çiğ gıdalar düşük oranda ileri glikasyon son ürünleri içerir.

Benzer sonuçlar insanlarda da bulunmuştur. Diyabet veya böbrek hastalığı olan hastalarda ve aynı zamanda sağlıklı insanlarda diyet ile alınan ileri glikasyon son ürünlerinin sınırlandırılması, oksidatif stres ve inflamasyon belirtilerini azaltmıştır.

Bir yıllık bir çalışma da, 138 obez kişiye, düşük bir AGEs diyeti verdi. Katılımcılar artan insülin duyarlılığından, vücut ağırlığındaki olumlu bir düşüş ve düşük oksidatif stres gözlendi.

Ne kadar ileri glikasyon son ürünü tüketmek çok demektir?

Çok fazla AGEs tüketip tüketmediğiniz konusunda fikir edinmek için diyetinize bir göz atın. Düzenli olarak ızgara veya kavrulmuş etler, katı yağlar, tam yağlı süt ürünleri ve yüksek oranda işlenmiş yiyecekler yiyor musunuz? Öyleyse, muhtemelen oldukça yüksek seviyelerde ileri glikasyon son ürünleri tüketiyorsunuzdur.

Öte yandan, meyve, sebze, baklagiller ve tam tahıllar gibi bitkisel gıdalar açısından zengin bir diyet yaparsanız ve az yağlı süt ve daha az et tüketirseniz, seviyelerinizin düşük olması muhtemeldir. Çorbalar ve yahniler gibi nemli ısıdaki yemekleri düzenli olarak hazırlarsanız, daha düşük seviyelerde AGEs tüketmiş olursunuz.

Bunu bir perspektife sokmak için, genel gıdalardaki ileri glikasyon son ürünleri miktarının bazı örnekleri:

 • 1 kızarmış yumurta: 1,240 kU / l
 • 1 çırpılmış yumurta: 75 kU / l
 • 50 gram kızarmış simit: 100 kU / l
 • 50 gram taze simit: 60 kU / l
 • 1 yemek kaşığı krema: 325 kU / l
 • ¼ bardak (59 ml) tam yağlı süt: 3 kU / l
 • 85 gram ızgara tavuk: 5.200 kU / l
 • 85 gram haşlanmış tavuk: 1.000 kU / l
 • 85 gram patates kızartması: 690 kU / l
 • 85 gram fırında patates: 70 kU / l
 • 85 gram (85 gram) kızarmış biftek: 6,600 kU / l
 • 85 gram kızarmış biftek: 2,200 kU / l

Günde 15.000 kU/I'dan fazla ileri glikasyon son ürünü tüketmek doktorlara göre fazla sayılmaktadır.

İleri glikasyon son ürünleri (AGEs) nedir? Glikasyon nedir?

İleri glikasyon son ürünleri seviyenizi azaltmak için bazı ipuçları

İyi haber şu ki, vücutta AGEs düzeylerini azaltmak için yapabileceğiniz birçok şey var. İşte bazı öneriler:

Farklı pişirme yöntemleri seçin

İleri glikasyon son ürünü alımınızı azaltmanın en etkili yolu, daha sağlıklı pişirme yöntemleri seçmektir. Yemek pişirmek için kuru, yüksek ısı kullanmak yerine, haşlama, kaynatma ve buğulamayı deneyin. Nemli ısı ile, düşük sıcaklıklarda ve daha kısa süre boyunca pişirmek, AGE oluşumunu düşük tutmaya yardımcı olur.

Ek olarak, sirke, domates suyu veya limon suyu gibi asidik içerikli et pişirmek, AGE oluşumunu %50'ye kadar azaltabilir.

Haşlama ve buğulama gibi işime yöntemleri deneyebilirsiniz.

Doğrudan metal yerine seramik yüzeyler üzerinde pişirmek de AGEs oluşumunu azaltabilir. Yavaş işirmenin, yemek pişirmenin en sağlıklı yollarından biri olduğu düşünülmektedir.

İleri glikasyon son ürünleri bakımından yüksek gıdaları sınırlayın

Kızartılmış yiyecekler ve yüksek oranda işlenmiş yiyecekler daha yüksek seviyelerde AGE içerir. Hayvansal gıdalar gibi bazı gıdalar da ileri glikasyon son ürünleri daha yüksek olma eğilimindedir. Bunlar arasında et (özellikle kırmızı et), bazı peynirler, sahanda yumurta, tereyağı, krem ​​peynir, margarin, mayonez, yağ ve kavrulmuş kuruyemişler bulunur.

Bu yiyecekleri elimine etmeye veya sınırlamaya çalışın ve bunun yerine, AGEs miktarı doğal olarak daha düşük olan ham, taze ve doğal yiyecekleri seçin. Örneğin meyve, sebze ve kepekli tahıllar gibi yiyecekler pişirildikten sonra bile daha düşük seviyelere sahiptir.

Antioksidanlar bakımından zengin gıdalar tüketin

Laboratuvar çalışmalarında, C vitamini ve kersetin gibi doğal antioksidanların, AGE oluşumunu engellediği gösterilmiştir. Dahası, bazı hayvan çalışmaları, bazı doğal bitki fenollerinin, ileri glikasyon son ürünleri'nin olumsuz sağlık etkilerini önleyebileceğini göstermiştir.

Bunlardan biri zerdeçalda bulunan bileşik kurkumindir. Üzüm, yaban mersini ve ahududu gibi koyu meyvelerin derilerinde bulunabilen resveratrol de yardımcı olabilir. Bu nedenle, renkli meyveler, sebzeler, şifalı otlar ve baharatlarla dolu bir diyet, ileri glikasyon son ürünleri'nin vücut üzerindeki zararlı etkilerine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

C vitamini gibi antioksidanlar ileri glikasyon son ürünleri'nin vücudunuzdan temizlenmesine yardımcı olur.

Aktif Olun

Diyetin yanı sıra, aktif olmayan bir yaşam tarzı da ileri glikasyon son ürünleri seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Buna karşılık, düzenli egzersizin ve aktif bir yaşam tarzının vücuttaki ileri glikasyon son ürünlerinin miktarını azalttığı gösterilmiştir. 17 orta yaşlı kadın arasında yapılan bir araştırmada, günlük attığı adım sayısını artıranların AGE seviyelerinde bir azalma olduğu tespit edilmiştir.

20 Mar 2023 - 18:00 - Sağlık

Mahreç  Murat Özkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.