Emine Erdoğan'dan Sıfır Atık Eğitimi hedefi!

Sıfır Atık Eğitim Projesi tanıtım toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 3 yılda 280 bin çocuğa sıfır atık eğitimi verilmesinin hedeflendiğini söyledi. Erdoğan, “Ekolojik okuryazarlığa sahip bir nesil yetiştiriyoruz” dedi.

Emine Erdoğan'dan Sıfır Atık Eğitimi hedefi!
Emine Erdoğan'dan Sıfır Atık Eğitimi hedefi!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Sıfır Atık Eğitim Projesi tanıtım toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 3 yılda 280 bin çocuğa sıfır atık eğitimi verilmesinin hedeflendiğini söyledi. Erdoğan, “Ekolojik okuryazarlığa sahip bir nesil yetiştiriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde ve inisiyatifiyle başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında, TEMA Vakfı tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Tetra Pak Türkiye iş birliğiyle hayata geçirilen Sıfır Atık Eğitim Projesi tanıtım toplantısı yapıldı.

Sıfır Atık Eğitim Projesi ile 3 yılda 280 bin çocuğa doğal varlıkların korunması, doğa dostu tüketim alışkanlıkları, atık yönetimi konularında farkındalık kazandırılması hedefleniyor.

Sıfır Atık Dijital Eğitim Portalı’nın tanıtımının da yapıldığı toplantıya Emine Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanı sıra, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ve Tetra Pak Türkiye Genel Müdürü Nejat Çalışkan da katıldı.

“3 yılda 280 bin çocuğumuza sıfır atık eğitimi verilmesi hedefleniyor”

Projenin önemine değinen Emine Erdoğan, “Sıfır Atık Eğitim Projesi, şu anda 20 ilimizdeki okullarda, yaygın bir şekilde sürüyor. 3 yıl gibi kısa bir sürede 280 bin çocuğumuza sıfır atık eğitimi verilmesi hedefleniyor” dedi. Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Sıfır atık dediğimiz kavram, aslında her gün ürettiğimiz atıkları yönetebilmek için yeni bir yaşam kültürünü yaygınlaştırma çabasıdır. Dünyada bir insanın, günlük ortalama 1,5 kilo çöp ürettiğini farz edelim. Her insanın kendi çöpünü yönetmede uzmanlaşması, atık problemiyle baş etme noktasında büyük kolaylık sağlar.

Çocuklarımıza verdiğimiz eğitimde, tüketmeden önce düşünmeyi öğretiyoruz. Bu da, çocuklarımızda daima tüketen, şuursuz davranış biçimini ortadan kaldırıyor. Eleştirel düşünceyi tetikleyerek sorumluluk duygularını arttırıyor. Yani çocuklarımız, bir pet şişeyi kullandığında çevreye verecekleri zararı muhakeme edecek bilinci kazanıyorlar.”

“Çocuklarımıza kazandırmak istediğimiz diğer bir refleks, daha az tüketmeleri”

Projede çocuklara kazandırmak istedikleri diğer bir refleksin de, daha az tüketmeleri olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, “Gandhi’nin şu meşhur sözündeki bilgeliği, bir vicdan tartısı olarak evlatlarımıza katmak istiyoruz; "Basit yaşa ki başkaları da var olabilsin". Bu vicdanı kazanmış çocuklar, yarının büyükleri olduğunda, doğal kaynakların kendilerinden sonraki nesillere aktarımını da teminat altına almış olacaktır. Bir sonraki adım ise yeniden kullan! Bugün maalesef çöp diye nitelediğimiz materyallerin çoğu, henüz ömrünü tamamlamış ürünlerden oluşuyor. Fakat kullan at ürünlerle çepeçevre kuşatılmış olduğumuzdan, her şeyi çöp olarak görüyoruz. Onların yaşam döngülerini uzatmayı aklımızdan dahi geçirmiyoruz. Bu eğitimler sayesinde farklı bir düşünce yapısına sahip çocuklar yetişecek. Onların çöp tanımı da bizimkinden farklı olacak. Bu eğitimin son aşaması olan, ‘doğaya geri kazandır’ felsefesi ise geri dönüştürerek daha az kaynak tüketmeyi amaçlıyor” diye konuştu.

“Ekolojik okuryazarlığa sahip bir nesil yetiştiriyoruz”

5D felsefesi olarak tanımlanan Sıfır Atık Eğitimi Projesi ile bilinçli ve vicdanlı yeni bir neslin yetiştiğini belirten Erdoğan, “Yani ekolojik okuryazarlığa sahip bir nesil yetiştiriyoruz. Tabiatı anlama becerisine sahip, ekosistemi ve onun içinde kendi yerini doğru anlayan çocuklarımız olacak inşallah. Çevre krizi, özü itibariyle eğitim eksikliğidir. Tabiatla ilgili bilgi noktasında donanımsızlıktır. Ağaç yaşken eğilir düsturundan hareketle, çocuklarımızın bilgiyi içselleştirmede en verimli oldukları erken dönemleri iyi değerlendirmeliyiz. Çevre bilinci kazandırmanın, uzun vadede muhteşem dönüşleri olacak bir yatırım olduğuna inanıyorum. Tabii ekolojik okuryazarlığı çocuklarımıza kazandırdığımız kadar; hiçbir iş kolu, yaş grubu ayrımı yapmadan, herkesi ekolojik okuryazarlar haline getirmenin de yollarını aramalıyız. Halihazırda ekolojik okuryazarlığın, diğer tüm okuryazarlık biçimlerinden daha önemli ve acil olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Selçuk: “Sıfır Atık Projesi en büyük çevre hareketlerinden biri”

Toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, “Sıfır Atık Projesi, başlatıldığı ilk günden itibaren kurumsal olarak okullarımızda yakından çalıştığımız, çağımızın en büyük çevre hareketlerinden biri. Yeni nesillerimizde çevre ve tabiat farkındalığının kazandırılması noktasında pek çok imkanı sunan 'Sıfır Atık Projesi’nin yaygınlaştırılması bizim için kritik öneme sahiptir” dedi.

Projenin uygulama sürecinden de bahseden Selçuk, Aralık 2018’de imzalanan Sıfır Atık Eğitim Projesi İşbirliği Protokolü kapsamında oluşturulan Sıfır Atık Eğitim Programı’nın alt bileşeni Dijital Eğitim Portalı’nın önce Ankara’da, sonra 20 ilde pilot uygulamasının yapıldığını, 81 ile de yaygınlaştırılmasının planlandığını kaydetti. Selçuk, şu bilgileri verdi:

“2018-2019 eğitim öğretim döneminde Projenin Ankara’daki pilot uygulamasında; 88 okulda, 74 bin öğrenci, 425 öğretmeni hedefleyen planlama yapılmıştır. 2019 yılı Nisan-Mayıs döneminde 20 ilde daha eğitim programı yaygınlaştırılarak 106 okulda, 201 sınıfta, 5 bin 707 öğrenciye Sıfır Atık Eğitim Programı uygulanmıştır.

Sıfır Atık Eğitim Projesinin ikinci etabı olan 2019-2020 eğitim öğretim yılında, projeyi 81 ilde yaygınlaştırma çalışmaları hedefleniyor. Sıfır Atık Eğitimi kapsamında, Bakanlığımıza bağlı resmi ve özel okullarda sıfır atık kültürü oluşturmaya yönelik sürdürülebilir bir anlayışla ders dışı etkinlikler yapıyoruz.”

“Çevre farkındalığı önce eğitim yuvalarında başlar”

Öğretmenlerde, atık yönetimi hakkında farkındalık oluşturulmasının, projenin yaygınlaştırılması açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, “Çevre farkındalığı önce eğitim yuvalarında başlar. Bu nedenle, okullarımızda Sıfır Atık uygulaması ile çocuklarımıza; atık yönetimi, bilinçli tüketim alışkanlıkları ve doğal varlıkların korunması konularında farkındalık, öğretmenlerimiz ve TEMA gibi bu işin sorumluluğunu almış sivil toplum kuruluşlarımız aracılığıyla kazandırılacaktır” ifadelerini kullandı.

İHA

18 Eki 2019 - 11:50 - Çevre

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.